Miksi olemme yksin?

"Uusi arvio: Maa on ainutlaatuinen planeettojen joukossa. Astrofyysikko Eric Zackrisson mukaan useimmat maailmankaikkeuden planeetat eivät näytä Maalta. Hänen mallissaan Maa onkin tilastollinen poikkeama planeettojen moninaisuuden joukossa."
http://www.hs.fi/tiede/a1456715961298?ref=hs-art-luetuimmat-9
7<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Enemmistö taitaa nykyisestä tiedeyhteisön tutkijoista on toista mieltä.

Äänestä

Eihän tässäkään toki sanota meidän olevan yksin.

Sanomattakin on selvää että olemme ainoa planeetta Maa, koska Maa- nimisiä planeettoja emme ole ristineet muita kuin tämän omamme.

Tässä arviossa meidän vain arvioidaan olevan kenties erilainen planeetta kuin tutkimuksessa mainitut 30 "sopivaa" eksoplaneettaa.

Sopivien eksoplaneettojen määrästä on kuitenkin massiiviset määräarviot, mutta täsmälleen Maan kaltaista planeettaa ei tietenkään ole. Muuttuvia tekijöitä prosessissa on luonnollisesti liikaa, että täydelliseen kopioon päädyttäisiin.

Aurinkomme "sisartähtiä" on bongattu sitäpaitsi tuhansittain, ja aurinkomme tähtityyppiä pidetään varsin yleisenä Universumissa.

Tutkimus tai tämä uutinen on rajallinen näkemys mitättömän pienen otoksen perusteella.

Se että mallinnuksessa on käytetty suurempia ja vanhempia planeettoja mallina, johtuu siitä että Maan kokoisia (pienehköjä) planeettoja ei kyetä havaitsemaan niiden pienen koon vuoksi kuin harvinaisissa tapauksissa nykyvermeillä.

Mistään yksinäisyydestä tämäkään arvio ei millään tavalla kerro.

Äänestä

Niin tai niin sitä luullaan tiedepiireissä. Emme näe edes omaa aurinkokuntamme kunnolla saati valovuosien päähän. Avaruus kuhisee elämää ja on sivilisaatiota jotka ovat miljoonia vuosia meitä edellä. Se ettei meillä ole ns. varmoja todisteita johtuu siitä että olemme juuri laskeutuneet puusta ja kosmisessa mittakaavassa emme eroa älyllisesti juurikaan serkuistamme apinoista.

Äänestä
  • Juuri näin. Kuten hellakoukkukin sanoi, niin popularisoiva uutinen vääristelee tutkimusta ja sitten vielä aloittajan otsikko vääristelee sitä lisää. Yksinäisyydestä ei uutisessa puhuttu.

    Äänestä

  • Emme ole löytäneet elämää pallomme ulkopuolelta. Emme ole kohdanneet vieraita sivilisaatioita. Olemme siis yksinäisellä planeetalla.

    Äänestä

  • 68646464 kirjoitti:

    Emme ole löytäneet elämää pallomme ulkopuolelta. Emme ole kohdanneet vieraita sivilisaatioita. Olemme siis yksinäisellä planeetalla.

    Etsivä löytää ja etsinnät on vasta alussa. Olemme suurella todennäköisyydellä kohdanneet vieraita sivilisaatioita. Kaikki vaan emme henkilökohtaisesti. Eihän tämä meidän planeetta yksinäinen ole. Täällähän on miljoonia eri eläviä lisääntyviä lajeja. NASA lupasi löytää kymmenessä vuodessa elämää. Luottavat uusiin laitteisiin. Eihän meillä ole ollut mitään keinoja löytää mitään kun ei olle nähty paljoa nenää pidemmälle.

    Äänestä

  • Ja jos ei jättikatastrofia satu, niin ihminen tulee levittäytymään muille planeetoille. Sitten Maa ei ole ainoa ihmisenkään näkökulmasta. Jos mekin nuori laji osataan, miksei kehittyneemmät muut?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinäinen_planeetta kirjoitti:

"Uusi arvio: Maa on ainutlaatuinen planeettojen joukossa. Astrofyysikko Eric Zackrisson mukaan useimmat maailmankaikkeuden planeetat eivät näytä Maalta. Hänen mallissaan Maa onkin tilastollinen poikkeama planeettojen moninaisuuden joukossa."
http://www.hs.fi/tiede/a1456715961298?ref=hs-art-luetuimmat-9

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu