pikkuveljellä on

Onks muilla tälläistä. Mä oon 14v. ja veli on 13v
Ongelma on tää kun pikkuveljellä on noi kikkeli
karvat jo alkaneet kasvaa, ja mulla on ihan karvaton. Ja sit sil on kikkeli paljon isompi kun mulla. Mul on joku 5cm ja sil on 10cm.
Nolointa on täs se et se on kertonu sen kaikille
kavereille, ja ne nauraa mulle.
Mitä pitäs tehä. Tää on tosi kurjaa.
Onks jollain muilla tämmönen ongelma.
136437
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Aikuisilla miehillä peniksen pituus velttona on keskimäärin 6 - 11 cm. Jäykistyneenä 90 prosentilla kaikista miehistä peniksen pituus on välillä 12,5-17,5 cm.

Yleensä kookkaat penikset kasvavat jäykistyessään vähemmän ja pienet enemmän. Peniksen keskimääräinen pituus erektiossa aikuisilla miehillä on siis noin 15 cm. Peniksen kasvu voi jatkua lähelle 20 ikävuotta.

Peniksen kohdalla kokoa paljon tärkeämpi asia on se, miten sitä käytetään. Suurestakaan peniksestä ei ole mitään hyötyä, jos mies ei osaa hyödyntää sitä. Penis voi myös olla liian suuri, jolloin se tuottaa naiselle kipua. Tällöin miehen on koko ajan varottava liikkeitään ja rentoutuminen on vaikeaa.

10 cm:n peniksellä varustettu mies voi aivan hyvin tyydyttää naisen paremmin kuin 20-senttisen omistaja. Jos naisella on hyvin tiukka emätin, pienempi penis tuntuu paremmalta.

Peniksen pituudella ei ole ratkaisevaa merkitystä tuntoherkkyyden suhteen, koska naisen emättimen sisällä on erogeenisiä alueita myös lähellä suuaukkoa (ns. G-piste). Useimmat naiset saavat orgasmin klitoriksen kiihottamisen avulla. Tähänkään ei tarvita pitkää penistä.

Nautintoon vaikuttaa myös naisen lantionpohjan lihasten kunto. Lisäksi parin henkinen yhteys, toisen kehon reaktioiden tunteminen, yhteinen tekniikka ja alkulämmittelyt heijastuvat rakastelun tyydyttävyyteen.

Äänestä
  • suomess keskin kertainen koko penikselle on 13.5cm (eli ei hätää)

    Äänestä

sinun ja veljes iässähän sitä penistä ei tarvi muuhun ku kusella käymiseen ja sen luulis hoituvan lyhemmälläkin kalulla. kyllä se vielä ehtii kasvaa ja ei sen nyt mikään halko tarvikaan olla...

Äänestä
  • kyllä sitä kaytetään

    Äänestä

Okei mä säälin sua!!! Toi on kyl tosi noloo! mut kyl e kasvaa viel

Äänestä

älä välitä pikkuveljestäsi..hän on näköjään ajatukseltaan vielä 5-vuotiaan tasolla jos tuollaisesta asiasta melua nostaa..

olet kuitenkin vielä niin nuori että kyllä se tietenkin kasvaa, ja pää asiassa sillä koolla ei ole merkitystä vaan sillä miten sitä käyttää(tämä on facta).

olen aivan varma että jollakin tyhmistä lapsellisista "naurajista", on varmasti itselläkin samaa kokoo kuin sinulla.

meille tytöille ei ole todellakaan se pituus tärkeä, ainakaan minulle! joten älä siitä sitten huoli..se olisi turhaa päänvaivaa.

mutta kuitenkin, olet kasvavassa iässä joten malttia ja kärsivällisyyttä.. :) jos ei aika muuta tilannetta, ikä muuttaa! se on varma.

Äänestä
  • Älä välitä, mulla on kuule ihan sama juttu..
    broiri siis pikkuveli on kans 13v. sillä on toi
    muna 13,5cm levossa ja sillä tuuhea karvoitus,
    mä ite oon 15v. ja mulla on kikkeli 6cm levossa, eikä mulla ole vielä karvoitusta ilmestynyt,
    mulla ei siis ole toi murrosikä alkanu vielä.

    Ripari leiri edessä, ja en välitä vaikka siellä
    saunassa nauretaan mun kikkelii. Naurakoo vaan.

    Äänestä

Olet vaan hieman hitaammin kehittynyt tässä vaiheessa, mutta kun aikas tulee niin menet ehkä mitoissa veljesi ohi. Vertaileppa uudestaan muutaman vuoden päästä niin saattaapa kalusi ollakin mahtikanki veljesi vehkeeseen verrattuna.
Muista myös se , että pienempi kalu lepotilassa kasvaa suhteessa enemmän kuin isompi. Esim. lepomitta 12cm stodis 14cm ja lepomitta 7cm stodis 16cm eli aina ei kaikki ole sitä miltä ensisilmäyksellä näyttää.

Äänestä

Olet vasta 14 ja pippelis kasvaa vielä ihan takuulla. Eikä sen nyt niin iso tarvitse ollakaan. itse asiassa minä henk. koht tykkään paljon enemmän naida miehen kanssa jolla on ehkä normaalia pienempi penis. Minulla on sen verran tiukat paikat, että lähes aina tunnen ainakin yhdynnän alussa kipua, olen sitten miten märkä tai rento tahansa. Poikaystävälläni on ihan normaalin kokoinen penis, mutta jopa hänkin toisinaan valittaa että tunnun välillä melkeinpä liian tiukalta. Exälläni oli pienempi varustus..ehk keskimääräistä pienempi ku yleensä miehillä. Hänellä oli juuri sopivankokoinen minulle :)

Äänestä

Olet luuseri !

Äänestä

provo alotus

Äänestä

Eihän tuossa ollut muuta ongelmaa kuin se, että pikkuveli sattuu olemaan kehityksessä edellä, näin joskus käy kun veljeksillä on pieni ikäero. Kun siis, jos puhutaan pojasta, jolla ei ole edes alapäässä karvoja, eihän peniksen koko silloin kerro mistään. Ehkä aloittaja eksyy tänne ja kertoo millaisen megakalun omistaa, kun murrosikä teki pojasta miehen?

Äänestä
  • Kuinka iso teikäläisellä on?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


noloo kirjoitti:

Onks muilla tälläistä. Mä oon 14v. ja veli on 13v
Ongelma on tää kun pikkuveljellä on noi kikkeli
karvat jo alkaneet kasvaa, ja mulla on ihan karvaton. Ja sit sil on kikkeli paljon isompi kun mulla. Mul on joku 5cm ja sil on 10cm.
Nolointa on täs se et se on kertonu sen kaikille
kavereille, ja ne nauraa mulle.
Mitä pitäs tehä. Tää on tosi kurjaa.
Onks jollain muilla tämmönen ongelma.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu