Sisäänpäinkääntyneiden harrastuspiirien sisäinen sanasto on luotu vahvistamaan sisäpiiriläisten yhteenkuuluvuudentunnetta ja pitämään ulkopuoliset ulkona, mutta ennen kaikkea pitämään totuus ulkopuolella. Kun luodaan oma sanasto, voidaan sumuttaa tietämättömiä. Kun "tuote" ei kestä tieteellistä tarkastelua, pyritään omalla kielellä vääntämään jossakin asemassa oleva henkilö tai jokin asia oman tarkoitusperän mukaiseksi. Huvittavat sanat huvittavat aikansa, mutta sitten menee paljon vakavammaksi, kun virallinen kieli ja terminologia valjastetaan huijarien käyttöön. Jopa prosentit ja promillet voivat sitten olla mitä sattuu. Oikeiden, tieteellistenkin termien käyttö oman tuuban joukossa antaa uskottavuuden kaikua huijarin viestille. Minä esimerkiksi voisin alkaa markkinoida sijoitustuotetta, jonka tuotto mitataan desibeleissä. Onhan se paljon jöötimpi yksikkö, kuin jokin hikinen sadasosa. Ja sitten jos menee pieleen niin onnistuu silti, kun vihaiset petetyt sijoittajat huutavat kurkku suorana, niin tulihan niitä desibelejä!
Pluntsut, tunkit, sponssit ja tröllit
ÄlkääAntakoHuijata
6
172
Vastaukset
- rupluutti
Kyllä se taannoinen rupluutti ihan mukavasti täydentää sanastoa.
- paperiarkkipiispa
Kiitos, unohdin tuon listalta. Homeopatiapalstalle kannattaa poiketa katsomaan näiden ihmisrakkaiden ihmisten itsemurhatoivotuksia, niiden "sanaston" lisäksi.
- ÄlkääAntakoHuijata
Niin, ja 'pipsi'.
- 8191826353932
Ai jaa
- Bermudan_koneesta
Ja vielä: Jos tuotteeseeni sijoittaa miljoona rahaa ja menettää sen niin, että jää vain yksi raha, niin tappio oli vain -60dB. Kuuskymppiä nyt voi kukavaan hävitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1445232Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1313344"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1263299Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m363203Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi432626Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.372259- 222198
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2291946prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!
Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".111874Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk881785