kysymys sinkkivoiteista;taas kerran

tiedän että sinkkivoiteita ollaan käsitelty jo useisiin kertoihin,mutta minkä merkkiset olisivat parhaita punaisten arpien hoidossa?
tiedän vaan bebanthen voiteen, mutta onko muita?
kun googlesta löysin vaan vauvojen pyllyrasvoja :)
2737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

yritin sinkkipastaa poskissa oleviin punaisiin jälkiin,ei tehonnut..olkapäässä oleviin arpiin auttoi kuitenkin..halpaa ja niin pieni tuubi on yllättävän riittoisa

Äänestä

Halvimmin sinkkivoiteen saa vauvanhoitohyllyltä (Natusan tai esim. Dailyn sinkkivoide). Apteekista saatava sinkkivoide on paljon kallimpaa ja tuubi pienempi.

Täällä oli yhteen aikaan keskustelua sinkkivoiteen vaikutuksesta arpiin, mutta tietääkseni se perustuu vaan uskomuksiin eli sinkkivoiteen todellista tehoa arpiin ei ole tutkittu.
Sinkkivoide kyllä rauhoittaa ärsyyntynyttä ja punoittavaa ihoa, siksihän sitä käytetään vauvan pyllyynkin, mutta tuskin se arpia vaalentaa.
Ei siis kannata toivoa liikoja.

Ja sama juttu on Bepanthenin kanssa, ei sitä ole tarkoitettu arpien vaalentamiseen, vaikka sillä onkin ihoa uudistava vaikutus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


helinä kirjoitti:

tiedän että sinkkivoiteita ollaan käsitelty jo useisiin kertoihin,mutta minkä merkkiset olisivat parhaita punaisten arpien hoidossa?
tiedän vaan bebanthen voiteen, mutta onko muita?
kun googlesta löysin vaan vauvojen pyllyrasvoja :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu