Mäntyvaaran liikuntahalli jäi myytävien listalle!

Mäntyvaaralainen

Talkoolla rakennettu Mantyvaaran liikuntahalli on säästöjä etsivän Muhoksen kunnan myytäväksi aiottujen kohteiden listalla. Js äänedtyksen jälkeenkin se jäi sinne.

Huvittavaa on kuinka tuo "puuttuva" 20 000€, joka nyt menee vuosittain hallin ylläpitoon, eli lähinnä lämmitykseen, näyttää muodostuneen Muhoksen kunnan kassavirtojen pelastajaksi. Nuorison tai muunkaan väestön liikuntaharrastuksilla ei tunnu olevan sillä päin Muhosta olevan niin väliä.

Miksi pitäisi investoida kalliiseen maalämpöön, kun rakennusten ikä näyttää Muhoksella jäävän pariinkymmeneen vuoteen? (Vrt. yläaste)

Maalämpöjärjestelmän hinnalla halli lämpiäisi sen eliniän ajan...

1

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasavertaisuus

      Tarvetta hallille kyllä olis ja käyttäjiäkin paljon.Näyttää vain muhoksen kunta satsaavan vain oulun kulmille.On elämää muillakin kylillä.Talkoolaiset alkavat väsyä,eikä yksittäisen kuntalaisen kukkarokaan enempää kuluja salli.Ei niiden sivukylien investoinnit niin isoja tarvitsisi olla,olis kunta edes vähän talkoissa mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      101
      5470
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      85
      4779
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4732
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2159
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1897
    6. 102
      1693
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1538
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1111
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe