Mäntyvaaran liikuntahalli jäi myytävien listalle!

Mäntyvaaralainen

Talkoolla rakennettu Mantyvaaran liikuntahalli on säästöjä etsivän Muhoksen kunnan myytäväksi aiottujen kohteiden listalla. Js äänedtyksen jälkeenkin se jäi sinne.

Huvittavaa on kuinka tuo "puuttuva" 20 000€, joka nyt menee vuosittain hallin ylläpitoon, eli lähinnä lämmitykseen, näyttää muodostuneen Muhoksen kunnan kassavirtojen pelastajaksi. Nuorison tai muunkaan väestön liikuntaharrastuksilla ei tunnu olevan sillä päin Muhosta olevan niin väliä.

Miksi pitäisi investoida kalliiseen maalämpöön, kun rakennusten ikä näyttää Muhoksella jäävän pariinkymmeneen vuoteen? (Vrt. yläaste)

Maalämpöjärjestelmän hinnalla halli lämpiäisi sen eliniän ajan...

1

150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasavertaisuus

      Tarvetta hallille kyllä olis ja käyttäjiäkin paljon.Näyttää vain muhoksen kunta satsaavan vain oulun kulmille.On elämää muillakin kylillä.Talkoolaiset alkavat väsyä,eikä yksittäisen kuntalaisen kukkarokaan enempää kuluja salli.Ei niiden sivukylien investoinnit niin isoja tarvitsisi olla,olis kunta edes vähän talkoissa mukana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      119
      2725
    2. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      215
      1129
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      70
      1121
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      40
      1035
    5. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      6
      1021
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      951
    7. 36
      926
    8. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      914
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      883
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      36
      837
    Aihe