Uusissa taloissa ahtaat komerot ja kaapit, miksi?

tilaa_tarvis

Ihan yhtenään uusissa ja uudenkarheissa kerrostaloissa on yksi surkea piirre: kaapit ja komerot ovat aiempaa pienempiä eli tavaraa ei sovi entisten talojen malliin. Miksi tällainen muutos? Jopa keittiön kuivauskaapit jne ovat kapeita eikä edes astianpesukoneen jäljiltä sovi kuivumaan riittävästi astioita. Vaatekaapit ne vasta ahtaita ovat ja niiden määrä on yleisesti liian pieni asuntojen neliömäärään nähden.

Oletteko muut havainneet samaa?

8

697

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Turhat_roskiin

      Hamstraajien koteihin pakkotyhjennyksiä – aiheuttavat paloturvallisuusriskin
      Vuosittain ilmenee tapauksia, joissa koti on niin täynnä tavaraa, että pelastusviranomainen puuttuu asiaan. Jos irtaimiston vähentämiseen ei suostu, työ voidaan teettää ulkopuolisella.

      Kotiinsa tavaraa haaliva ei ehkä tule ajatelleeksi, että omaisuus voi aiheuttaa paloturvallisuusriskin.

      Pelastusviranomaiset joutuvat melko usein puuttumaan tapauksiin, joissa asunnosta on tullut tavaravuorten vuoksi vaarallisia. Puutteet havainnut palotarkastaja laatii asiasta pöytäkirjan ja määrittää, mihin aikaan mennessä asunnon oltava tyhjä liiasta tavarasta.

      Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta kerrotaan, että tapauksia tulee vastaan tarkastuskäynneillä noin kerran kuussa.

      Asunnoille on määritelty palokuorma, joka tarkoittaa asunnossa tai talossa säilytettävän tavaran määrää. Jos palokuorma ylittyy, tulipalon riski kasvaa.

      - Toinen tärkeä seikka on se, että kun tavaraa alkaa olla niin paljon, ettei asunnossa enää mahdu liikkumaan, sekin on vaaraksi asukkaalle. Vaaratilanteessa asunnosta pitää pystyä poistumaan nopeasti, sanoo paloinsinööri Marjo Oksanen.

      Jos irtaimiston vähentäminen ei onnistu kehotuksista huolimatta, pelastusviranomainen voi asettaa uhkasakon tai teetättää työn ulkopuolisella, jolloin lasku toimitetaan asukkaalle.

      - Näin äärimmäisiin keinoihin ei Päijät-Hämeessä ole vielä tarvinut turvautua vaan ihmiset ovat luopuneet tavaroistaan määräajassa, kertoo paloinsinööri Marjo Oksanen Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta.

      http://yle.fi/uutiset/hamstraajien_koteihin_pakkotyhjennyksia__aiheuttavat_paloturvallisuusriskin/6789016

    • muotia_se_on

      Muoti-ilmiöhän tämä on - pitää olla keittiössä paljasta seinäpintaa & nekin (vähät) yläkaapit mitä on, pitää olla matalia malleja & lasiovella, jotta sinne saa design -kippoja näytille. Vaatehuonettakaan ei tarvita ja komerotilaksi riittää yksi 60 cm leveä per asukas, koska kausisäilytystarvetta ei enää ole - nykyää ostetaan uudet vaatteet joka kevät ja syksy!

      Tosin pienellä etsimisellä kyllä löytyy sellaisiakin asuntoja, joissa on vaatehuone, tai komerotilaa on saanut (lisähintaan) tilattua enemmän. Ei siis ole pakko tyytyä aneemisimpiin ratkaisuihin.

      BTW, miksi astiat pitää laittaa kuivumaan APK:n jäljiltä???

      • siedettävä_vaan

        No siksi, että ne eivät sovi muihin kaappeihin. :)

        Juu, todella outo nykytrendi tämä ahtaat säilytystilat. Pakko oli vaan painottaa muita asunnon hyviä puolia ja sietää tätä ahtautta. Pitää vaan vaatteita laittaa useammin kierrätykseen, minkäs voi. Asunto on todella hiljainen ja siisti talo, joten siedän tuon. Mutta ahtaus toki vituttaa välillä. Olisi löytynyt joitakin asuntoja joissa kaappitilaa hivenen enemmän mutta sijainti tai muut jutut ei innostaneet....


    • Vanhat

      Ainahan noihin asuntoihin voi hankia lisä kaapeja kun seinällä kyllä tilaa on.
      Joka makuhuoneeseen kaappi jokaiselle omille vaateille ja toinen muile tavaroile.
      Kausivaatteen voi sitten viedä kerrotalossa kellari komeron.
      Rivitaloissa jos ei erilisiä varastoja ole pitää niille sitten hankia säilytys kaapit.
      On järjetöntä vai yhden talven tai kesän käytettyä vaateta heitä kierätykseen vain säilytys tilan puuteen takia.

    • 2_TEU

      Itse ratkaisin tilaongelman ostamalla merikontin, sinne mahtui paljon ylimääräistä tavaraa.

    • Uuspariyli10vuotta

      Hyvä aloitus. on kyllä harmittanut moneen kertaan. Keittiön kaapin kuivaushyllylle ei mahdu lautaset, jotka ovat sentin Arabian lautasia isompia. Eikä ylempää ritilää ole mahdollista nostaa. Astiakaapit ovat niin kapeat että samaiset lautaset eivät mahdu sinne lainkaan, pitää ladata kuiva-ainekaapin hyllylle. En myöskään ymmärrä miksi mikron paikka on yläkaappeihin upotettuna. Sieltähän vetää kuumat puurot päällensä tai sitten pitää seisoa jakkaralla. (Luulisi lapsiperheille olevan vaarallista.) Ei mahtuisi kahden ihmisen vaatteet ja kengät missään nimessä yhteen asuntoon, mutta onneksi asumme erillämme niin että molemmilla on omat kaapit ja toisen kotona hammasharjan lisäksi vain muutama tavara ja riepu.

    • 48965

      Laskin, että meille on hankittu 8 erilaista säilytyspaikkaa vaatteille ja erinäisille tavaroille. Siis kahdeksan erilaista hyllyä tai lipastoa ja niiden lisäksi vielä sängynaluslaatikoita.

      Kylppäri on myös yksi mitä ihmettelen. Olen asunut asunnoissa, joissa on kokonainen kaappi pyykille. Siis kaksi erillistä isoa koria pyykeille ja yksi hylly muuhun tarkoitukseen. Varmaan toimii joillekin, mutta minusta ihan käsittämätöntä, ettei kylppäristä löydy muuta säilytystilaa (paitsi ehkä peilikaappi).

      Meillä on aivan varmasti liikaa tavaraa. Monenlaisesta pitäisi osata luopua ja laatikoita pitäisi jaksaa käydä läpi. Ehkä yksinasuva minimalisti pärjää vähäisen säilytystilan kanssa, mutta kuinka paljon ihmisissä sitten on sellaisia?

      ps. Meillä on muuten vaatehuonekin, mutta sen on suunnitellut joku, joka ei ymmärrä vaatehuoneen tarkoitusta. Tai sitten itseltäni on mennyt jotain ohi, kun mielestäni kaksi hyllytasoa ja rekki ei tunnu järkevältä.

    • nuorisopalkkaa

      Kun arkkitehdit ovat vasta opinnoissa, eivät he ymmärrä että jollakin on enemmän kuin yksi villapaita ja farkut.
      Aikuiset arkkitehdit olisivat viisaampia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      53
      1717
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1511
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1185
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      70
      1156
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1127
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1081
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe