Elikkäs olen etsintäkuulutettu kun en mennyt kuulusteluihin enkä lisäksi mennyt PV:n kutsuntoihin. Miten menen ilmiantamaan itseni? Marssinko vain poliisilaitokselle? Kävin kerran laitoksella muissa asioissa ja näin siellä vain lupapalvelut ja löytötavaratoimiston. Minne päin siellä pitää suunnistaa? Ja onko väliä millä laitoksella käy, kun asun Vantaalla, niin voinko mennä Espoon laitokselle?
Etsintäkuulutettu
Evukka1
62774
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun seuraavan kerran näet poliisipartion, tai poliisin partioauton, niin viittilöi poliiseille, jolloin poliisit pysähtyvät ja kysyvät, mitä asiaa sinulla on.
Kerrot, että luulet olevasi etsintäkuulutettu. Poliisit näkevät silloin tietokoneeltaan minkälainen etsintäkuulutus on kyseessä. Poliisit vievät sinut poliisiasemalle ja suorittavat ne kuulustelut, jotka on jäänyt tekemättä.
Sen jälkeen sinut toimitetaan eteen päin armeijan huostaan.
N.B. ehkä kannattaa viittilöidä virka-aikana sillä useinmiten etsintäkuulutuksessa lukee, että toimitettava virka-aikana sotilaspiirin esikuntaan. Virka-ajan ulkopuolella sinut laitetaan kaappiin odottamaan virka-ajan alkamista. Jos pysäytät poliisit perjantaina virka-ajan jälkeen, niin olet kaapissa maanantaiaamuun.
Sotilaspiirin esikunnassa sinulle tehdään ne toimenpiteet, jotka olisi tehty jo kutsunnassa. Käräjille pääset sitten myöhemmin.
Tietysti koska tahansa poliisi saattaa kolkuttaa ovellesi.
Olet siis ns. "hiljaisessa haussa" eli otetaan kiinni jos tavataan...
Itsellänikin tulee sellainen voimaa lähiaikoina koska olen epäiltynä 8km/h ylinopeudesta
Käytännössä jos joudut poliisin kanssa tekemisiin ja he tarkistaa tietosi, niin asiaa aletaan selvittelemään.
Eli sulla tai mulla ei ole mitään "jenkkityyliin" etsintäkuulusutsta että partiot hakee koirien kanssa, kuvat seinillä, käydään kotona, töissä jne...
Taas valehtelet. Riippuu paikkakunnasta, missä etsintäkuulutettu asuu.
Helsingissä ja muissa isommissa kaupungeissa poliisi on ehkä priorisoinut tehtävänsä niin, että on jättänyt vähemmän tärkeät etsintäkuulutukset ns. otettava kiinni tavattaessa hakuun.
Jossain muualla saattaa tilanne olla täysin toinen. Koirien kanssa ei tällaista etsintäkuulutettua tavoitella, mutta kotona, tai työpaikalla saatetaan kyllä käydä.
Edelleen.Uskoisin että hänellä on sama tilanne kuin minulla, eli laitetaan "hiljaiseen hakuun" (huomaa lainausmerkit, tuo ei ole virallinen termi)
Eli tavattaessa otetaan kiinni.
Esim. normi puhallutus -> ei tarkisteta tietoja, ei oteta kiinni
Pysäytys epämääräisen ajotavan vuoksi -> tarkistetaan tiedot koneelta, otetaan kiinni
Kirjoitetaan sakko koska mukana lämpömittari (Ihana Turtiainen Turusta) -> tarkistetaan tiedot koneelta, otetaan kiinni
Noh siinäs käy mun työpaikalla... Virallisessa osoitteessa en ole ikinä käynyt, varikolla käyn kaksi kertaa päivässä kaksi kertaa viikossa, molemmilla kerroilla noin 3 minsaa kun haen/palautan työauton
Et tunnu ihan viisaalta. Olet todennäköisesti vainoharhainen mielenterveyspotilas. Kuulehan, jos poliisi käy etsimässä jotain ihmistä hänen työpaikallaan, niin sen jälkeen poliisin ei tarvitse tehdä muuta, kuin odotella, kun työnantaja ´toimittaa´poliisin etsimän henkilön poliisiasemalle.
Ei kukaan työnantaja pidä sellaista henkilöä palkkalistoillaan, jonka tiedetään pakoilevan poliisia.
Koita nyt puhua asiallisesti...
Itselläni tulee/on ehkä voimassa jo etsintäkuulutus...
Joten miten poliisi saa mut haaviin muuten kuin jos jään kiinni rysän päältä?
Ja ei paljoa potkut pätkätöistä haittaa :)
Noh viimeksi Kaisu Kivimäki turun poliisista järkkäsi mut oikeutene 8km/h ylinopeudesta... Nyt meinaat että tullaan kotoota asti hakemaan että saadaan sakko toimitettua :D :D :D Ei vittu