Näin olen kuullut. Lieksa valmistelee eroa Nsesta. Ihan oli outo juttu kun yhteen menttiin. Teetettiin kallis konsulttityö ja lopputulos oli selvä. Lieksa on ollut antavana osapuolena, Nsesta ei ole saatu yhtään mitään. Omat kiinteistöt ovat tämän yhteistyön aikana mädäntyneet käsiin. Samoin katujen kunto on heikentynyt jne. Nopeasti stoppi moiselle yhteistyölle. Pitäisi teknisille johtajille laittaa sakkolappu kouraan.
Tekniset toimet eroavat?
17
<50
Vastaukset
- Lieksalainen
No kannatan perkele!
On jo tarpeeksi hyysättäviä.Nurmes pärjännee omin voimin. - kannatan
Vihdoin ja viimein!
Jokainen pärjätköön omillaan. - kannatan
pois nusesta .
- säästöliekki
Nurmeksesta ei ole ole ollut mitään hyötyä lieksalaisille,vain kustannuksia, kannatan irti ottoa.
Saatsikin taittaa hakea parempia apajia? - VeljeksetKunNäädät
Sanokaa mitä sanotte, mutta Nusen taloudenpito on mallikelpoista ja johtaminen esimerkillistä. Siitä olisi syytä ottaa Lieksan teknisen puolen mallia. Pikkuveli on terhakampi ja paremmassa iskussa.
- Itku-Jaakko
Tässä ovat Lieksan, katkeran kuntaliitoshäviäjän, tympeät jäähyväiset Nurmeksen naapureille. Mutku sen Pielisjärven kaupungintalon piti tulla Lieksaan, niinhän me sovittiin ... Nyyh, nyyh, nyyh
- Nurgrgrse
Sääli on sairautta....turha pillittää!!
Vahvempi voittaa.
- kauankokestää
Missäköhän kunnossa on tämä Lieksan yksikkö? Joku sanoi olevan osittain eläkeellä olevien hoidossa joitakin toimintoja.
- osa-eläke
no kunhan ei nurmekseen tarvitse raahautua.
- kuumakatu
Nurmeksessa katuremontteja tehty ennätysmäärä viime vuosina,mutta siellä ei ole matutaakkaa rahaa kuluttamassa.
- aanusantit
Nurmes on sentään kaupunki Liekan tuppukylään verrattuna, pitäkää mamunne.
- helevetinmoinenkylä
Niinhän se on.......rapiat 7000 asukasta
- puhtaastiKarjalainen
Joo, melkein 8000 ja kaikki aidosti suomalaisia :D
- OnneaNukmes
Mamut tulee nukmekseen kohtapuolin kun täältä loppuu tyhjät asunnot? Nukmes vastaa sanaa lieka,,, niin että nukmeksessa on paljon tyhjiä asuntoja, joten osa uusista mamuista tulee sinne!
- taunoteki
varsinaiseen asiaan; siis yhdessä vaiko erikseen. Yhdessäolo ei ole tainnut tuottaa Lieksalle mitään hyvää. Nytkin esim. talopuoli on eläkeläisten varassa. Nämä tekijät ovat tehneet mitä voineet noin näppituntumalla. Ei hyvä. Kiinteistöt mädäntyneet pystyyn ja joka töllissä sisäilmaongelma. Nyt terkkarissakin, jota yritetään salata.
- pelittää
Kohta Nurmesta ruvetaan myymään matkailulle ulkomailla ainoana kantasuomalaisten asuttamana kaupunkina,siitä tulee matkailuvaltti.
- PaskaaPelittääSinne
Kuka sinne aavekaupunkiin tulee? Eihän teillä ole edes mitään yleisötapahtumiakaan! Ei senpuoleen, ei ole meilläkään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1622569Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64901
- 65839
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658