Onko kukaan luottotiedoton onnistunut saamaan internetyhteyttä, ja minkälaisilla vakuusmaksuilla?
Muutto tulossa ja tulevassa asunnossa ei ole nettiä. Jos vakuusmaksu ei ihan päätä huimaa, niin voisin hyvinkin ottaa netin jos jostain sellainen myönnetään.
Saako luottotiedoton internetyhteyttä?
13
307
Vastaukset
- pyhäsylvi
prepaid netti nopeus 21 megaa 16,90 olen käyttänyt jo monta vuotta hyvin toimii eikä tuu laskuja helppoo kun heinänteko.
- RePay
Re paid on paras.
T. Reino
- 4575745745
Olisko vakuus 600e elisalla
- velka666
Saa jos ei ole velkaa niihin operaattoreihin ja olet vanha asiakas ja jopa ilman vakuusmaksuja. kiinteässä liittymässä maksu on sama joka kk, joten ei nyt hirveetä riskiä ole olemassa.
Minulla on huuto.netistä ostettu 4G-mokkula ja siinä DNA:n prepaid-liittymä. Tällä hetkellä dataliittymä siinä n. 16€/kk. Toimii lähes joka paikassa. Ja mikä tärkeintä ei mitään riskiä joutua hankaluuksiin kk-maksujen kanssa. Noiden normaalien kk-liittymien katkaisu työn ja tuskan takana, erät juoksee kuukaudesta toiseen vaikka liittymä olisikin suljettu maksamattomien laskujen takia. Prepaidilla ei tätä vaara ole.
Itse en edes enää harkitsekaan normaalin nettilittymän ostoa.- hyaneuvo
just näin! (eli samaa mieltä)
- hedhhfhefhehfejh
"Noiden normaalien kk-liittymien katkaisu työn ja tuskan takana, erät juoksee kuukaudesta toiseen vaikka liittymä olisikin suljettu maksamattomien laskujen takia. Prepaidilla ei tätä vaara ole."
Jos on erehtynyt tekemään määräaikaisen sopimuksen, katkaisu voi olla vaikeaa tai ainakin kallista. Tein joskus muinoin tuollaisen määräaikaisen nettisopimuksen. Sain sen katkaistua soittamalla (Soneran) aspaan ja kerroin olevani hakeutumassa velkojeni vapaaehtoiseen maksujärjestelyyn Takuu-Säätiön avustuksella. Kerroin myös Takuu-Säätiön ehdosta joka kielsi lisää velkaantumisen. Tämähän ei oikein totetutuisi jos joka kk tulisi uusia liittymän kk-maksuja kun muutkin niistä oli jo rästissä. Palvelija oli oikein asiallinen ja mitä ilmeisimmin kyseli neuvoa esimieheltään. Lopputulos oli että sopimukseni purettiin sillä puhelinsoitolla. Mitään lisäkuluja ei tullut.
- 2020
Vaativat ihan järjettömiä vakuusmaksuja. Joku Elisan 600e vakuusmaksu vastaa halvimpien liittymien kanssa viiden vuoden laskuja. Palvelu, joka voidaan kuitenkin katkaista suht helposti jos laskut jää rästiin, ja jolla ei edes pysty tekemään isoja rästejä (toisin kuin vaikka kännykkäliittymällä) ei kyllä mielestäni tarvisi kuin maksimissaan vuoden laskujen verran vakuutta/ennakkomaksua.
Noita vakuusmaksuja myös koitetaan vaatia tilanteissa joissa nettiliittymä sisältyy vuokraan. Sen tosin ehkä onnistuu neuvottelemaan pois.
Koita kysellä operaattoreilta, mutta älä suostu hulluihin vakuusmaksuihin. Prepaid ja mokkula kyllä toimii myös ihan hyvin. - järjetöntä
Minulta jokin operaattori en nyt muista mikä, vaati 1000 € vakuusmaksua v. 2013 :) Ei tullut kauppoja :)
Heippa :)
Pelkän kiinteän laajakaistayhteyden saa Elisalta ilman vakuusmaksua. Sen sijaan esim. modeemista saattaa tulla vakuusmaksu luottohäiriön vuoksi. Kertamaksulla paikanpäällä maksaessa modeeminkin voi hakea myymälästä ilman mitään lisäkuluja. Myös muut laitteet, sekä mobiiliyhteydet myönnetään näissä tilanteissa vakuusmaksua vastaan. Vakuusmaksu on yleensä 300 euroa/tuote (poikkeuksia voi olla, esim. kalliimpien laitteiden kohdalla).
Vakuusmaksuthan palautellaan noin vuoden jälkeen asiakkaalle mikäli maksuhistoria on ollut moitteeton. :)
Janika/Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta- 23623632
Hello Palstatiimi! Mitäs jos on olemassa oleva liittymä luurissa tai vaikkapa kiinteä kaapelimodeemilla oleva kotiliittymä. Laitteet hommattu aikaa sitten kun oli luotot kunnossa, nyt ei ole. Voiko liittymätyyppejä vaihtaa oman elisan kautta jne. ilman että pitää kipittää asiamiehen luo tai jotain..
Esim mulla on nyt sauniksen tarkka, hitain/halvin liittymä. Voinko päivittää sen esim. parin kympin 4g huolettomaan..vai mitä ne hinnat nyt olikaan. 23623632 kirjoitti:
Hello Palstatiimi! Mitäs jos on olemassa oleva liittymä luurissa tai vaikkapa kiinteä kaapelimodeemilla oleva kotiliittymä. Laitteet hommattu aikaa sitten kun oli luotot kunnossa, nyt ei ole. Voiko liittymätyyppejä vaihtaa oman elisan kautta jne. ilman että pitää kipittää asiamiehen luo tai jotain..
Esim mulla on nyt sauniksen tarkka, hitain/halvin liittymä. Voinko päivittää sen esim. parin kympin 4g huolettomaan..vai mitä ne hinnat nyt olikaan.Moikka! :)
Joo tottahan toki voi! :) Olemassa oleville liittymille voi tehdä muutoksia kyllä ihan huoletta. Vaihto onnistuu helposti juurikin OmaElisan kautta tai voit vaikka Palstallekin tulla ja laittaa meille yksityisviestiä (elisa.to/Palstatiimi) niin vaihdellaan ihmeessä. :)
Janika/Palstatiimi
http://elisa.fi/palsta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2004746Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2053427Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1212952Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562932Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis442860Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat132297Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos522288Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien742203Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu552035En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131995