Kiitän teitä historian huonoin valtuusto, ei ehkä riitaisin mutta taloudellisesti huonoin. Myitte lypsävän lehmän Vattenfallille ja se vielä paremmalla hinnalla Elenialle.
Kiitos Hämeenlinnan Energian tappajat:
SDP
Filatov Tarja
Hassinen Jorma
Koskinen Johannes
Lahtinen Timo
Niemi Raija
Pullola Ulla
Ratava-Laine Arja
Tamminen Pete
Kokoomus
Alkio Sirkus
Hauhtonen Keijo
Hutu Sirkka
Ikonen Kirsti
Kallioinen Ruut
Korpimaa Antti
Leiponen Marja
Lintumäki Harri
Louhio-Järvinen Sari
Rantanen Maija-Leena
Rehunen Seppo (sit.)
Rissanen Maire
Talikka Kalevi
Tamminen Kari
Tuomi Juha
Vekka Matti
Walkamo Mika
Lehtelä Vesa (krist.)
Elenian hinnankorotus kopsahti tänään postista
44
592
Vastaukset
- etteiunohdu
Veettää tämä lista aina kun saa sähkölaskun.
- kdkkxkn
Parasta olisi ollut jos laitos olisi pidetty omissa käsissä, mutta korotuksia olisi tullut silloinkin. Olisiko näin usein niin sitähän kukaan ei voi koskaan tietää.
- beobachter
Kansallinen näkemyksettömyys, sähkönsiirtoverkkojen myynti ulkomaisille sijoittajille, alkoi merkittävässä mitassa täältä Hämeestä, kun ensin myytiin Hämeen Sähkö Oy, vähän myöhemmin Hml'n kaupungin Energia. Olisi uskonut, että ns tervettä talonpoikaisjärkeä juurevassa maakunnassa ja sen historiaansa korostavassa kaupungissa olisi ollut niin, ettei tyhmyyttä olisi päässyt tapahtumaan, mutta ei näkemystä ainakaan tässä asiassa ollut. No, tosin taisi Lapuan Sähkö olla ensimmäinen viisaan ruotsalaisen rahan Vattenfallin houkutukseen sortunut. Antauduttiin ulkomaisen sijoittajan rahastettavaksi, ikuisiksi ajoiksi, paluuta ei ole. Omistajaksi tultuaan Vattenfall aloitti rivakkaan tahtiin tariffien korotukset, tottakai, näinhän viisas sijoittaja tekee. Rahasti kivasti kymmenkunta vuotta, mutta sitten rahasti toisen kerran oikein kunnolla myydessään kaikki Suomessa olevat energialiiketoiminnot satumaisella noin 1,5 Mrd €uron hinnalla nykyiselle Elenialle, 90%'sti ulkomaalaisomisteiselle sijoittajkonsortiolle, josta vain vaivaisen 10% siivun omistaa kotimainen Ilmarinen. Samanlaista kansallista tyhmyyttä edusti, kun ensin Siperiaan 4Mrd€ sijoittanut Fortum myi siirtoverkkonsa ulkomaiselle Carunalle, jonka tariffien korotuksista vuosi sitten nousi iso metakka. Jatkuvia tariffien korotuksia siirtoverkkoyhtiöt perustelevat johtojen maahan kaivamisella, mikä vain osittain pätevä peruste. Mutta esim Hämeenlinnan Energian kaupunkialueella siirtoverkot olivat jo 15v sitten myyntihetkellä pääosin maahan kaivetut. Juuri tästä syystä Hml'n sähköasiakkaat joutuivat ja edelleen joutuvat perusteettoman tariffien korotuksen kohteeksi. Nykytilanne on, että sähkön pienasiakkaan sähkölaskusta 90% on siirtoa ja veroa, vähän suuremman sähkönkäyttäjän esim 8500...9000 kwh/a sähköä kuluttavan maalämpö-omakotitalon sähkölaskusta 60...65% in siirtoa ja veroa. Perus-infrastruktuurin ulkomaiseen omistuksessa olo nykyisten pääoman runsauden ja nollakorkojen aikana on kansallisesti typerää siksi, että niihin sijoitetun pääoman tuotto valuu osinkoina ulkomaille, aikana, jolloin niiitä osinkoja velkaantuvassa maassa ja Hml'n kaupungissa kipeästi tarvittaisiin.
- loistava-kauppa
Kun et ymmärrä antaisit olla. Sähkölaitos olisi nykyäänkin yksi rahastusporras lisää sähkön hintaan. En kaipaa. Sähkö maksaa tarpeeksi! Tilanna olisi toinen jos laitos olisi tuottanut sähköä.
- voityperyydentyperyys
Mieluummin maksaisin kalliita tariffeja kaupungin omistamalle yhtiölle kuin ulkomaiselle. Jäsivät tuotot edes vähän helpottamaan velkaisen ja jatkuvasti verojaan nostavan kaupungin taloutta.
- jfkkckkf
Ei taida heppu ymmärtää että sähkö sinne pistorasiaan tulee vähän kauempaa kuin Hämeenlinnan rajojen sisäpuolelta.
- taitaaollarahatmennytjo
Joo mutta nehän tuottaa, myyntihinnasta jäljellä 380 miljoonaa, sitä en tiedä missä ovat? Kysykää iisakilta,sehän kertoi että ovat hyvin,sijoitettuna. Voisiko sieltä vähän lohkaista, velkojen maksuun....
- Pilivali
Suomella ja isoilla yrityksillä ja Hämeenlinnalla on ollut sama huono onni. Nimittäin herraonni.Näitä hölmöjä ovat ulkomaiset liikemiehet pistäneet 100-0 pataan. Nämä puupäät ovat luulleet että ovat hyviä kauppoja tehneet. Vaikka tosiasiassa heitä on pistetty kuivana kakkoseen ja nämä ovat vielä siitä kehuneet itseään. Pilipali porukkaa
- uskotLegendaan
Se että esim ritaluoma olisi uunottanut typeriä päättäjiä on ihan urbaanilegendaa. Sun pitäis tuntee taustat tarkemmin.
- kokonaisvaltainen.HML
> Sähkölaitos olisi nykyäänkin yksi rahastusporras lisää sähkön hintaan.
Mites on ollut vaikutus veroprosenttiin? Onkos nousua? Kaikki lukemattomat kaupungin laitokset saivat sähkön silloin asevelihintaan.- beobachter
Molemmat ovat tapahtuneet, omaisuus eli siirtoverkot on myyty ja verokanta silti nostettu yhdeksi maan korkeimmista, kuten mm HäSa'n taloustoimitta muutama pv sitten kirjoitteli. Lisäksi velkaa, kun mukaan lasketaan konserniyhtiöiden velat, on tullut oikein reippaasti viime vuosina.
- huhuakoon
Huhu kertoo että tästä Energian myynnistä ainakin pari heppua sai palkkioviran kaupungille. Ei kuulemma virat kestäneet eläkeikään asti, saivat lopputilin kuka mistäkin syystä. Kannattaisi olla rehellinen. Kuulemma molemmat olivat vielä vasemmalta siiveltä. Voiko olla totta että vasemmisto ottaisi palkkiovirkoja. Onkohan vaan huhua.
- hullutteluaJL
Kaupungin laitos olisi todella yksi rahastus lisää sähkölaskuun. Vaan idiootti tuollaista haluaa.
- huhuakoon
Siis mitä. Mikä helvetin rahastus. Olen varma että siirtomaksut eivät olisi näin suuret jos kaupunki omistaisi EDELLEEN tämän laitoksen. Vaikka olisi yhtä suuret niin rahat jäisivät kumminkin kaupungin tyhjään kassaan. Tämä myyntihinnasta saatu tuotto on pientä verrattuna siihen mitä HML Energia OY olisi tuottanut kaupungin kassaan. Taisi edellisen fraasin kirjoittaa yksi näistä potkituista. Lahjuksilla ei pitkälle potkita, vaikka taisit sen huomata.
- 36853
Laitos myi sähköä. Jos samalla myy kuin ostaa sähköä on konkurssissa. Ihan talousoppineiden perusasia.
- Ins.HmL
Laitoksen olisi pitänyt pärjätä hintakilpailussa uudessa ajassa. Ei olisi onnistunut. Veronmaksajien rahoilla sähköä ei tule myydä.
- Laajempijakelualue
Ins.HmL kirjoitti:
Laitoksen olisi pitänyt pärjätä hintakilpailussa uudessa ajassa. Ei olisi onnistunut. Veronmaksajien rahoilla sähköä ei tule myydä.
Hämeenlinnan Energialla ei ollut omaa sähköntuotantoa eikä osuuksia missään muuallakaan. Hankintayhteistyötä sen sijaan teki, mutta se oli sitä aikaa, nykyään hoidettaisiin asia sähköpörssissä (jokainen voi myös itse ostaa sitä pörssisähköä provikalla höystettynä).
Nykyisen firmankin oma sähköntuotanto on vähäistä.
Siirtomaksut on sitten toinen juttu, kantakaupunkilaiset joutuvat nyt maksamaan maaseutuverkkojen kaapelointibuumista, mikä johtuu lainsäädännön aiheuttamista seurauksista.
- kxkkfnf
Hämeenlinnan energialaitoksellakaan ei sentään ollut omia kaapeleita suoraan Olkiluotoon tai Loviisaan vaikka moni niin kuvittelee.
- Osuusmaksu
Eikä osuuksia niiden sähköenergian tuotosta.
Toki jos osuuksia haluaa, joutuu myös maksamaan osuutensa laitoksen rakentamisesta.
- typerämyyyntisilti
Siirrostahan ne voitot tuli ja oli kyllä omaa tuotantoakin.
- b5y42np2
Missähän laitos tuotti sähköä ? Koskaan en ole kuullut vaikka alan tunnen.
- kyllätuotti
Vanajan puolelta, tehtailta jne.
- Omistukset_sekaisin
Hämeenlinnan Energialla ei ollut mitään sähköntuotantoa "Vanajan puolella", eikä missään muuallakaan.
Entisen Vanajan kunnan puolella on Ahveniston lämpökeskus, jossa ei ole ikinä ollut sähköntuotantoa ja lisäksi pieniä varalämpökeskuksia.
- Hassinenhassinen
Hassinenhan tuota myyntiä liivit levällään masinoi. Puolueen ryhmyrinä piti huolen että joukossa ei kapinoitu. Sai vielä kokoomuksen Lintumäen puolelleen, hoiti hänkin oman porukkansa. Mahtoi myllärin pätevyydellä, kansakoulupohjalla Hassinen kuitenkin saada jotain omaankin säkkiinsä? Ei riitänyt myllärin älykkyys oppikoulun pääsykokeissa.
- hyviäveljiäonpaljon
Näkihän sen mikä "miehiään", huhu kertoo että sai palkkioviran hyvin hoidetusta myynnistä. Ei pystynyt hoitamaan sitäkään hommaa kunnialla. Tuomiota ei tullut lahjuksista kun juttu pääsi menemään vanhaksi, minkähän takia, sitä voi vaan arvailla.
- historianiinnostaa
Olisikin kiintoisaa voida lukea esim tällä palstalla tapahtumien kulku, kun Hml Energialaitosta lähdettiin myymään. Ketkä olivat aktiivisia, ketkä vastustivat. Kaiketi neuvottelut ja ainakin kaupin elinten kokoukset ja puheenvuorot on dokumentoitu. Oliko silloin kaupunginjohto aktiivinen ja mihin suuntaan.. Kyllä se oli Hml kaupungin ja asukkaiden kannalta tyhmä liiketoimi.
- siitäsakotetaan
Todella tyhmä tämä myynti.
- ettäsillein
Tässähän nämä aktiiviset ovat. Kaupunginjohtaja Syyrakki oli pääpukari virkamiesten puolelta. Jos oikein ymmärrän niin Energian toimitusjohtaja ei paljon ottanut kantaa myyntiin. Mutta saihan tämä johtaja kultaisen kädenpudistuksen kun piti turpansa kiinni. Eläkkeelle pääsi parin muun koijarin kanssa.
SDP
Filatov Tarja
Hassinen Jorma
Koskinen Johannes
Lahtinen Timo
Niemi Raija
Pullola Ulla
Ratava-Laine Arja
Tamminen Pete
Kokoomus
Alkio Sirkus
Hauhtonen Keijo
Hutu Sirkka
Ikonen Kirsti
Kallioinen Ruut
Korpimaa Antti
Leiponen Marja
Lintumäki Harri
Louhio-Järvinen Sari
Rantanen Maija-Leena
Rehunen Seppo (sit.)
Rissanen Maire
Talikka Kalevi
Tamminen Kari
Tuomi Juha
Vekka Matti
Walkamo Mika
Lehtelä Vesa (krist.)- TyhmätEiYmmärrä
Kiitos kaikille. Hyvä kauppa!
- valitettavasti
Niin ja maksetaan hyvistä kaupoista pirusti. Mutta eihän kaikki sitä ymmärrä. Meitä on moneen junaan. TyhmätEiYmmärrä on jäänyt sinne asemalle.
- EriKoostumus
valitettavasti kirjoitti:
Niin ja maksetaan hyvistä kaupoista pirusti. Mutta eihän kaikki sitä ymmärrä. Meitä on moneen junaan. TyhmätEiYmmärrä on jäänyt sinne asemalle.
Vielä tyhmemmät ei ymmärrä että nykyinen virma ei ole sama kuin se firma joka myytiin.
- tyhmät.inisee
Laitos keräisi rahat sähkön kuluttajilta. Ei kiitos. Jos sähkölasku on jollakulla liian pieni kantsii etsiä kalliinpaa sähköä.
- semmosiavaltuutettuja
TyhmätEiYmmärrä kirjoitti:
Kiitos kaikille. Hyvä kauppa!
Siitähän ei pääse mihinkään että tyhmääkin tyhmempi kauppa. Sen tyhmyyden ovat tunnustaneet osa näistä myyjistä.
- TuottoisaKauppa
Kiitos em. viisaat valtuutetut! Vain tyhmät persut jaksavat narista! Kauppa on tuottanut melkoiset määrät miljoonia kaupungille ja tuottaa yhä (rahastoissa liki 100 milj. euroa). Mitä olisikaan veroprosentti ilman noita myynnin tuottamia korkotuloja. Yrittäkää nyt tajuta!!!
- ÄänestänTeittiä
Kyllä ääniä satelee vaaleissa noille muutamille vielä elossa oleville viisaan kaupan päättäneille valtuutetuille.
- nimettömänä
Viisaita nuo em. valtuutetut! Kauppa kannatti!!!
- Eikömenejakeluun
TuottoisaKauppa kirjoitti:
Kiitos em. viisaat valtuutetut! Vain tyhmät persut jaksavat narista! Kauppa on tuottanut melkoiset määrät miljoonia kaupungille ja tuottaa yhä (rahastoissa liki 100 milj. euroa). Mitä olisikaan veroprosentti ilman noita myynnin tuottamia korkotuloja. Yrittäkää nyt tajuta!!!
Ei taida kirjoittaja tietää paljonko energia tuotti kaupungille verotuloja vuodessa. Nämä nykyiset tuotot ovat pikkurahoja.
- Eitunnumenevän
Olethan todellinen idiootti. Laitoksen pitäisi myydä Suomen halvinta energiaa ja samalla myydä sähköä suurella voitolla eli riistää säöhkön ostajia. Sitä pitsi laitos ei tuottanut todellakaan verotuloja. Niitä tuo verotus.
- TänäänTulisi0
Eitunnumenevän kirjoitti:
Olethan todellinen idiootti. Laitoksen pitäisi myydä Suomen halvinta energiaa ja samalla myydä sähköä suurella voitolla eli riistää säöhkön ostajia. Sitä pitsi laitos ei tuottanut todellakaan verotuloja. Niitä tuo verotus.
Ja tuotantoon olisi pitänyt investoida miljoonia (tuon myynnin jälkeen ja sen sijasta) ja sillekkin pitäisi saada tuotto eli hintaa lisää.
Maailma on vaan muuttunut, sähköntuotanto ei oikein ole ollut viime vuosina kannattavaa esim. jo lopetetut lauhdevoimalaitokset ja nyt lehdissä ennustellaan huonoa tulevaisuutta vastapainelaitoksille.
Palstapersu elää yhä jossain 20v vanhassa tilanteessa, kun "Ei taida kirjoittaja tietää paljonko energia tuotti kaupungille verotuloja vuodessa"
- k093586
Se on muuten pirun jännää, että sähkön siirtohinta ei koskaan laske. Vaikka vesivoimaa saataisiin kuinka sateisina vuosina. Sen sijaan kuivina vuosina hinnannousua perustellaan juuri sillä kuivuudella. Edes luonnon suomia etuja ei jaeta tasan.
- Mikähinta
Vellit ja puurot taas sekaisin?
Vesivoiman tuotanto ei siirtohintaan vaikuta mitään.
- Pisnespyörii
Turha nilliittää jostain sähkön hinnasta. Kuka tahansa voi perustaa sähkölaitoksen ja hinnoitella itse sähkönsä.
- eisaaaaaaa
Mutta tätä verkkomaksua /perusmaksua ei sähkönmyyjä saa.
- kauppamiehiä
Näistä kaikkien aikojen kauppamiehistä istuu valtuustossa edelleen Tarja Filatov, Sari Louhio-Järvinen, Juha Tuomi ja ehkä muitakin. Johannes Koskinen on ilmoittanut asettuvansa ehdolle edukuntavaaleissa. Tätä kaupaa ja näitä kaupan puolesta äänestäneitä en ymmärrä. Tekivät katalan teon.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406