"Samaan aikaan kun hallitus haluaa antaa yrityksille lisää taloushelpotuksia, yritykset maksavat omistajilleen 11 miljardin euron ennätysosingot, kirjoittaa politiikan toimittaja Tommi Parkkonen.
Pääministeri Juha Sipilä (kesk) ja valtiovarainministeri Alexander Stubb (kok) ovat pyörittäneet tämän viikon yhteiskuntasopimusshow'ta. Oikeus- ja työministeri Jari Lindström (ps) on ollut perussuomalaisten ykkösnyrkki, kun puolueen puheenjohtaja, ulkoministeri Timo Soini on ollut ulkomailla."
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016030121202750_uu.shtml
Ei muuta, kuin palkkamalttia pakkolakien voimalla kansalaisilta vaatimaan kestävyysvajeeseen yms. vedoten.
Juha ja Alex, kyllä Suomessa rahaa on!
6
62
Vastaukset
- tyhmyrihallitus
Jos on rahaa, niin missä se raha on? Tarviiko verojenkorotuksiin
ryhtyä, jos kerran rahaa on? Miksei sitten jaeta tasaisemmin?
Ei luulisi olevan vaikea ratkaista yksinkertaisia yhtälöitä. Ottaa
sieltä missä on, eikä sieltä missä mitään ei ole. Kuinka monta euroa tuosta 11 miljardista tulee yhtä saajahenkilöä kohti?
- missäonnerahat
Rahathan on Luxemburgin rahastossa, jolla voidaan lainoittaa Afrikan kasvua, ja me olemme takaajina. Tämä kuviohan luotiin niiden pankkitukien seläntakana?!
Tämä nyt on viime vuodelta. Sieltä on hyvin helposti löydettävisää tuo 11 miljardia.
http://vm.fi/documents/10623/1210755/Suomen valtion taloudelliset sitoumukset, vastuut ja saatavat Euroopan talous- ja velkakriisiin liittyen (tilanne 31.12.2014)/ab125e22-8004-41d4-b475-63d13e4642e8- mitestäämeni
Kävikö tässä nyt niin, että rahaa olikin 22 miljardia - puolet sulle ja puolet mulle. Tai jos ne meni (11 miljardia) Luxemburgin kautta ensin, ja päätyivät sitten osingoiksi, palkkioiksi tai miksi lie.
- paloikonäpit
Oliko tämä joku nigerialainen huijaus,vai?
- ihanselvääpässinlihaa
Kopoidaan nyt tuo ääasia sitten tuolta valtiovarainministeriön sivuilta, niin on selvä kaikille.
"1
VALTIOVARAINMINISTERIÖ
MUISTIO
2
.
2
.2015
Suomen valtion taloudelliset sitoumukset
,
vastuut
ja saatavat
Euroopan talous
-
ja
velkakriisiin liittyen
–
tilanne 31.12
.2014
Suomen valtio on E
uroopan unioni
n
(EU)
ja euroalueen jäsenvaltiona osallistunut EU:n ja euroalueen talous
-
ja rahoitusvakautta tukeviin toimiin eri järjes
telyjen kautta vuosina 2008
–
2014
. Järjestelyt on toteutettu os
a-
na yhteisesti sovittuja talouden sopeutusohjelmia, joihin liittyy rahoitustuk
ea eri muodoissa.
R
ahoitus
tuki
on
kaikissa muodoissaan
lainaa, joka maksetaan takaisin. Ohjelmiin
ovat osallistuneet
eri instituutiot ja valtiot
riippuen ongelmien luonteesta ja ohjelmien tavoitteesta.
Rahoitustuki on myönnetty sitä varten perustettujen
instituutioiden kautta tai
valtioiden
kahdenvälisi
n
ä
lainoina. "
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437