Mikähän vika sydämessäni on?

Mittailin tuossa ajankulukseni pulssiani ja peljästyin todella, kun sohvalla makoillessani sain laskettua minuutissa vain 40 lyöntiä. Mietin, että pitäisikö lähteä ihan päivystykseen vai voiko asia odottaa huomiseen. Joku sydänsairaus minulla ihan selvästi on. Pelottaa ihan hirviästi.
23258
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Mikä sun yleisvointi on? Mittasitko koneella vai sormituntumalla? Sormltuntumalla mitattaessa voi joku lyönti jäädä huomaamatta.
Mitä luokkaa pulssisi ennen on ollut?

Äänestä
  • En ole ennen mitannut, mutta levossa syke VAIN 40. Lähdenkö päivystykseen, kun sydän ei näköjään jaksa työskennellä.

    Äänestä

  • Jos sun vointi on hyvä, niin ei syytä huoleen. Riippuu tietenkin siitä, oletkos nyt mennyt popsimaan jotain kourallisen lääkkeitä?Tai, jos olet aukaissut tanteesi ja on shokin mahdollisuus.... Tai onko sulla aloitettu jokin uusi lääke? Mutta jos vointisi on hyvä, niin ei hätää...Jos olosi on huono, soita päivystykseen.

    Äänestä

  • Eihengenhättää kirjoitti:

    Jos sun vointi on hyvä, niin ei syytä huoleen. Riippuu tietenkin siitä, oletkos nyt mennyt popsimaan jotain kourallisen lääkkeitä?Tai, jos olet aukaissut tanteesi ja on shokin mahdollisuus.... Tai onko sulla aloitettu jokin uusi lääke? Mutta jos vointisi on hyvä, niin ei hätää...Jos olosi on huono, soita päivystykseen.

    tehnyt mitään noin radikaalia. ;D

    Äänestä

Kokeiles nousta soffalta ja puuhastella jotakin, 40 melko tavallinen lepopulssi urheilijoilla.

Äänestä

vai uskallanko mennä julkisilla? Tiedän, että URHEILIJOILLA voi olla näin alhaine syke, mutta kun minä oon jo vähän vanhemmanpuoleinen nainen ja tuota mahaakin on, joten en ihan huippu-urheilijana tohdi itseäni pitää. Sydämessä täytyy olla joku pahasti vialla. :(

Äänestä

Ei tuo vielä huolestuttavaa ap ole. Minullakin on alhainen lepopulssi.

Äänestä

Se lanssi kannattaa soittaa siinä vaiheessa kun sydän ei enää lyö ollenkaan. Nythän se kuitenkin lyö niin ei ole mitään hätää.

Äänestä
  • Miten sä silloin soittelet mihinkään jos sydän ei lyö.
    Täältä niitä ohjeita kannattaakin näköjään kysellä vaivaan kuin vaivaan.

    Äänestä

Olen jumppaohjaaja ja yhdessä jutussa kysyttiin leposykettä ja pitihän mun olla paras. Nyt laitoin tän aloituksen kun mietin että jos olen liioitellut pahastikin yli. Ajattelin vain varmistaa teidän mielipiteillä, etä olinko liian höppänä. :/
Mutta en kai sitten jos HUIPPU-URHEILIJOILLA voi leposyke olla vain 40/min. Ei kai ketään sitten epäile sanomisiani, saati sitten naureskele takanapäin. Kiitos palstaystävät. :)

Äänestä
  • Olitpa ainakin omasta mielestäsi hauska!
    Jos todella olet jonkin lajin ohjaaja, suosittelen vaihtamaan alaa ja käymään esim. mielenterveyshoidoissa...

    Äänestä

Taisitkin tulla tänne vain kehuskelemaan kun olet jumppaohjaaja. Kai nyt jumppaohjaajan on tiedettävä että leposyke on urheilijoilla alhainen. sydän jaksaa paremmin. Mutta jos kunto on huono voisi olla sydämen vajaatoimintaa. Jos sydän alkaa takkuilemaan ja lyö miten tahansa, on se lääkärin paikka.

Äänestä

noitten kanssa.

Äänestä

Liian hitaan rytmin syitä

Beetasalpaajalääkkeet hidastavat sydämen sykettä. Ihmisten herkkyys lääkkeelle vaihtelee. Hidas syke voi olla merkki liian suuresta lääkeannoksesta.

Hidaslyöntisyys voi johtua sydämen sairaudesta. Useimmiten syynä on sydämen eteisen seinämässä sijaitsevan tahdistinsolmukkeen (sinussolmukkeen) heikko toiminta tai vajavainen sähköimpulssin siirtyminen sydämen eteisistä kammioihin (eteis-kammiokatkos). Häiriön taustalla on sydämen sairaus, joka vioittaa tahdistinsolmuketta tai impulssin johtorataa.
Hitaan rytminoireet

Sydänsairauteen liittyvää hidaslyöntisyyttä esiintyy harvoin nuorilla. Mitä iäkkäämpi henkilö, sitä useammin hitaan rytmin syynä on sairaus. Syke voi muuttua niin alhaiseksi, että sydämen pumpputoiminta heikkenee. Oireena tuntuu huimausta, rintatuntemuksia ja pahimmassa tapauksessa pyörtyminen, joskus jopa kouristuskohtauksia. Tällöin tarvitaan välitöntä hoitoa sairaalassa.

http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00021


Normaalin hidaslyöntisyyden puolesta puhuu, jos mitään oireita ei ilmene ja jos syke nousee helposti ruumiillisen rasituksen aikana. Aina hidaslyöntisyys ei ole viatonta. Harvalyöntisyyttä tavataan joissakin sydänsairauksissa, jolloin siihen voi liittyä oireita. Oireet johtuvat siitä, että hitaasti lyövä sydän ei pysty pumppaamaan riittävästi verta

http://www.hyvaterveys.fi/artikkeli/asiantuntijat/terveys/mista_hidas_syke_johtuu

Äänestä

Estä sydänsairaus

Hoitoon tai poistamiseksi riskitekijöitä, jotka voivat aiheuttaa sydänsairauksia. Toteutettava seuraavat toimenpiteet:

Liikunta ja syödä terveellisesti. Elävät sydän-terveellistä elämäntapaa harjoittamalla säännöllisesti ja syö terveellistä, vähärasvaista ruokavaliota, joka on runsaasti hedelmiä, vihanneksia ja täysjyvätuotteita.
Säilytetään terveellinen paino. Ylipaino lisää riskiä sairastua sydänsairauksiin.
Pidä verenpaine ja kolesteroli kurissa. Elämäntapamuutoksiin ja ottaa lääkkeitä kuin määrätty korjata korkea verenpaine (hypertensio) tai korkea kolesteroli.
Älä tupakoi. Jos tupakoit ja voi lopettaa oman, keskustele lääkärisi kanssa strategioita tai ohjelmia, jotka auttavat murtamaan Tupakointi.
Jos juot, niin maltillisesti. Jos juot alkoholia, juo kohtuullisesti. Joissakin olosuhteissa se on suositeltavaa, että täysin välttää alkoholia. Kysy lääkäriltäsi ohjeita omaan kunnossa. Jos et voi hallita alkoholin käytön, keskustele lääkärisi ohjelma lopettaa juomisen ja hallita muiden käyttäytymistä liittyy alkoholin väärinkäyttöön.
Älä käytä laittomia huumeita. Keskustele lääkärisi sopiva ohjelma, jos tarvitset apua päättyy laittomien huumeiden käyttöä.
Ohjaus stressiä. Vältä turhaa stressiä ja oppia selviytymisen tekniikoita käsitellä normaalia stressiä terveellisellä tavalla.
Siirry aikataulun checkups. Säännöllinen fyysinen tentit ja raportoida merkkejä tai oireita lääkärillesi.

http://nt.talola.com/bradykardia-8

http://www.e200paul.com/bradykardia-hidas-syke-syyt-oireet-ja-hoito/

Äänestä

ÄLÄ tupakoi talon vieressä

Äänestä

Voi vttu!!

Äänestä

Urheiletko paljon?
Se voi olla yksi syy alhaiseen sykkeeseen, jos muuten voit hyvin.
Itse aikanaan urheilin todella paljon jo silloin ja mun leposyke oli silloin 45lyöntiä/min. Ja sain hulinoida aika pirusti saadakseni sykkeen nousemaan edes 60l/min. Ainoa siihen aikaan, joka pisti paremmaksi, oli mun silloinen luokkakaverini, joka juoksi pika- sekä keskipitkiä matkoja SM-tasolla ja hänen leposykkeensä oli 30 lyöntiä minuutissa.
On mun syke vähän noussut näin vanhemmiten, mutta pirun alhainen se vieläkin on.
Mun tyttöystävä joskus pelästyikin ihan helvetisti tota mun alhaista sykettä, aamusta varsinkin. Kun hän tykkää nukkua mun kainalossa pää osaksi mun rinnalla, niin alkuvaiheessa hän herättikin mut hätäännyksissään, et mulla tekee sydänpysähdystä, kun pumppu lyö niin harvakseltaan. Nyt tosin tottunut siihen, kun tietää, et se on ihan normaalia paljon liikkuvalle. Mitä parempi kunto, niin sitä pienempi leposyke.
Mutta toki kannattaa käydä lääkärissä, ainakin jos siltä tuntuu etkä urheile/liiku paljoa. Voihan se olla merkki jostain vaivastakin.

Äänestä

Jos juokset maratonia niin se on kai ok.

Muuten sydämesi on vähän....hidasssssd.

Äänestä

Idiootti.

Toibottavasti hirvikärpänen puree sinua nenään ja jää asumaan kainaloosi.

Äänestä

Mulla on lepo syke n.50 ja en todellakaan ole mikään urheilija.

Äänestä

Minulla on leposyke aina tasaisesti päivittäin 48-56 välillä liikkuva. Minä harrastan kestävyysurheilulajeja ja kuntoni on hyvä. Jos nuori sydän ja kestävyysurheilu harrastava niin syy siinä.


"Kestävyysurheiluksi lasketaan pitkäkestoiset, aerobista kuntoa vaativat lajit, kuten esimerkiksi juoksu, kävely, pyöräily, hiihto ja uinti. Kestävyyttä voi harjoittaa kuntoilemalla pitkäkestoisesti, esimerkiksi käymällä juoksulenkeillä, jolloin paranee myös hapenottokyky. Myös seikkailu-urheilu lasketaan kestävyysurheiluksi."


https://fi.wikipedia.org/wiki/Kestävyysurheilu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TodellaPelokas kirjoitti:

Mittailin tuossa ajankulukseni pulssiani ja peljästyin todella, kun sohvalla makoillessani sain laskettua minuutissa vain 40 lyöntiä. Mietin, että pitäisikö lähteä ihan päivystykseen vai voiko asia odottaa huomiseen. Joku sydänsairaus minulla ihan selvästi on. Pelottaa ihan hirviästi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu