Jouduitko lapsena jäähylle?

porstuasta

On kuulemma nykyään vaarallista, laittaa lapsi jäähylle, poistaa olemaan yksin.
Täytyy vaan katsoa kakaraa silmiin ja sanoa, Jussi ei noin saa tehdä.

Meikäläisen ikäluokka, 50 luvulla ainakin koulussa, oli milloin nurkassa milloin porstuassa.
Liiankin kovia työntekijöitä ja kuulijaisia kansalaisia meistä tuli, näin jälkikäteen ajateltuna.

Minut pistettiin porstuaan kun en osannut lukea niin kuin muut. olin aloittanut kansakoulun ekaluokan supistetussa koulussa(lauantaisin vain koulua)ja kesken vuoden vaihdettiin paikkakuntaa jossa oli normaali koulu.
Tietenkin olin jäänyt jälkeen, porstuassa tuli sitten yksin itkettyä sitä tyhmyyttä.
Kukaan ei kyllä kiusannut tai reagoinut siihen mitenkään kurjasti.
Oli ilmeisesti yleistä olla jäähyllä.

8

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kauhee-kakara

      Sain ottelurangaistuksia toistuvastii ja minut ajettiin ulos niin koulussa kuin kotonakin. Minun kohdalla ei tunnettu niin hellää nimitystä kuin 2 minuuttinen jäähy.

    • O-Orvokki

      Minä sain seistä nurkassa muutamia kertoja kotona ja muistaakseni vain kerran alakoulussa. Jälki-istunto oli yläasteella käytössä ollut rangaistus. Joskus joku opettaja komensi kesken tunnin ulos luokasta, käytävään seisomaan.

      Kotona sain pienempänä ensin piiskaa, seuraavaksi vähän kasvettuani nahkavyöllä remmiä paljaille pakaroille isän "sylissä" jalkojen päällä vatsallani lojuessa. Fyysisen rangaistuksen jälkeen käskettiin nurkkaan seisomaan ja lopuksi piti pyytää anteeksi ennenkuin sain luvan poistua nurkasta.

      Piiskattaessa odotettiin itkua ja se saattoi jatkua pitempään, kun purin hampaat yhteen ja yritin kestää rangaistuksen itkemättä. Jossain vaiheessa isä mietti, pitäisikö ottaa käyttöön uudempi sotilasvyönsä ja käyttää solkipää kohti pakaroita. - Se jäi kokematta.

      Sitä en unohda, miten ruumiillinen rangaistus kehitti uhmaa ja herätti vain kaunaisia vihan ajatuksia. Usein rangaistuksen aiheuttanut teko jäi täysin unohduksiin, eikä mieleeni ole jäänyt minkäänlaisia katumuksen tunteita. - Se oli yksi syy, miksi en halunnut itse missään tapauksessa käyttää väkivaltaa lasten kasvatuksessa, vaan lähdin opiskellen etsimään toisenlaisia keinoja.

    • oletko_rokollinen

      Onneksi ruumiillinen rangaistus on kielletty. Se on rikos.

      • Ope-oli-jumala-tms

        On vasta nykyään kiellettyä. Joku uusi villitys. Ei saa käydä käsiksi.
        Ennen vanhaan tuollaiset olettamukset olivat paperia.
        Opettaja oli auktoriteetti nyrkillä, karttakepillä, tukkapöllyllä tai puheilla korostaen.


      • Kunnioita_ja_rakasta

        Ei meidän koulussa opettaja saanut lapsia fyysisesti kurittaa eikä pahoinpidellä. Minusta sellaisesta olisi enemmän vahinkoa kuin hyötyä.

        Itse saan suurenkin ryhmän lapsia tai nuoria pysähtymään ja kuuntelemaan, kun pysähdyn, katson heitä ja odotan, että saan heidän jakamattoman huomionsa.

        Lapsi ja nuori oppii kunnioittamaan toisia ihmisiä, kun saa hyvän mallin ja oppii keskustelemaan asioista.


    • silimuori3

      Minä poistuin itse :D. Konkreettisesti jäähylle.

    • niinpä.kävi

      Jouduin kerran nurkkaan seisomaan koska tunnilla nukahdin kesken opettajan lukemaa satua. Nurkassa seisoessa piti pitää kirjaa pään päällä. Tietenkin väsynellä kirja tipahti lattialle ja opettaja käski nosta sen takaisin. Päätäni särki ja kirja tipahti taas lattialle, opettaja käski nostaa takaisin. Kumartuessani kirjaa nostamaan pyörryin lattialle. Silloin opettaja huomasi että olen sairas, mittasi kuumeen ja laittoi asuntolan petiin. Olin kaksi päivää poissa koulusta.

    • Koulu ei koskaan henkilökohtaisesti kurittanut mutta koko luokan kanssa olen saanut istua milloin mistäkin syystä. Joku heitteli appelsiininkuoria kun opettaja käski istumaan ja syyllistä ei löytynyt niin koko luokka istui melkein koko päivän, sitten toukokuun helteissä availtiin kiellettyjä ikkunoita ja taas istuttiin koko päivä. Lopulta vararehtori piti puhuttelun ja syyllinen nousi ja lähti tunnustamaan rehtorille tekonsa, kerran joku veti tytön punaisen takin lipputankoon ja taas istuttiin...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      168
      1428
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1019
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      725
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      650
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      37
      637
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      632
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      20
      622
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      577
    10. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      573
    Aihe