Sama vika korjataan kolmatta kertaa...

Pissapoikatyttö

Kaksi kertaa olen asioinut samassa korjaamossa. Vika autossa on että pissapojan letku irtoaa eli erittäin simppeli juttu olettaisin. Naisihmisenä en itse osaa asiaa korjata. Nyt alkaa mitta täyttyä asian tiimoilta ja vaihtoehtoja on kaksi. Ajan samaan korjaamoon ja vaadin että asia tulee kuntoon, kolmatta kertaa en aio työstä maksaa. Tai ajelen muualle. Kyseistä korjaamoa en aio enää käyttää. Mitä mieltä olette?

5

325

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oleRohkeaJaItsenäinen

      voi tyttö hyvä, sinun pitäisi itse tekemään päätöksiä. Ei Suolen röllipastoilta järkeviä neuvoja löydy.

    • simppeli_juttu

      mutta naisihminen ei pysty korjaamaan. Ja sitten vielä vaaditte tasa-arvoa ja samaa palkkaa jne.

    • BeSafe.HaveFun.StayDirty

      Letku rupeaa pysymään jos laitat siihen letkunkiristimen eli klemmarin tai nippusiteen.
      Niitä voi naisetkin laitella, ei sitä missään ole naisilta kielletty. Ei vaadi juurikaan voimaakaan, kädet toki saattaa vähän likaantua mutta käsineet on keksitty ja käsiä voi toki pestäkin.
      Eihän Myytinmurtajien Karikaan kieltäydy tekemästä kaikenlaista myyttejä murtaessaan vain siksi että on nainen.

    • frhajtejaje

      Oli miten oli mutta näin on. Jos siis samaa vikaa korjataan monta kertaa niin ei siitä voi enää laskuttaa yhtä monta kertaa. Eli korjaamon oletetaan osaavan korjata vika jonka vuoksi auto sinne on vietykin kerralla kuntoon, tämän jälkeen alkaa neuvottelut ja riippuen tapauksesta yleensä tulevat vastaan jo "mukavasti". Joskus kun osille ja työlle tulee hintaa tuhansia niin asialla on suurtakin merkitystä. Pitää myös huomioida että kaikki viat ei ole samanlaisia, joskus useampi komponentti on saanut siipensä ja eivät välttämättä tule kerralla esiin. Neuvottelemalla eteenpäin.

    • tee.se.itse

      Osta halparihkamakaupasta pienet pihdit. Sitten vaikka paperiliittimestä eli klemmarista suoristat rautalangan pätkän. Kierrä se siihen paikalleen työnnetyn letkun päälle pari kierrosta ja niillä pihdeillä kiristät. Ei maksa paljon, ei likaannu kännyt eikä maksa paljoa ja kuntoon tulee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      129
      2083
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      105
      1906
    3. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    4. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      66
      1559
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      33
      1212
    6. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1202
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      56
      1152
    8. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1103
    9. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      1076
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      1023
    Aihe