Eihän sitä kukaan töihin palkkaa.
saako isis taistelija kansaneläkkeen
4
280
Vastaukset
- huhhahheijarahatmeni
Riippuu vähän siitä milloin taistelija on käynyt rekisteröitymässä Suomen sosiaaliturvan piiriin. Jos hän rekisteröityy tarpeeksi hyvissä ajoin ja nostaa ulkomailla ollessaan työmarkkinatuet, niin silloin hänelle kertyy tarpeeksi tuloja eläkkeelle päästyään että on oikeutettu kansaneläkkeeseen. Jos taas rekisteröityminen tapahtuu lähellä eläkkeelle pääsyä tai taistelija on nostanut vain sossun tuet eikä työttömyysetuisuuksia, niin silloin taistelija joutuu tyytymään takuueläkkeeseen, joka sekin on kuitenkin yli 720e/kk, nettona.
- ilmantakuita
Takuueläke on 767€/kk.
- 166
Miten nii ei palkkaa?? Kyllä suomessakin porukkaa on jotka pyssymiestä tarttee. Veroja ei varmaan tartte maksaa.
- EläkeTutkija
Kai tuo on ihan taistelijakohtaista. Osa voi saada täyden kansaneläkkeen ja jopa työeläkettäkin jos hänelle on sitä Suomen sosiaaliturvaan rekisteröityneenä kertynyt ennen eläkikää. Toinen ei välttämättä saa mitään muuta kuin takuueläkettä jos ei ole ollut ikävuosina 18-64 Suomessa edes kirjoilla. Työmarkkinatuesta, lastenhoidontuesta, ansiosidonnaisest a yms. kertyy kansaneläkettä, kun taas pelkästä toimeentulotuen perusosasta 485e/kk ei kerry.
Itse veikkaisin että suurin osa noista 15-35v isis-taistelijoista tekee tuota duunia vain pienen osan elämästään, loppuajan nostavat sitten erinäisiä tukia tai ovat Suomessa ihan töissäkin, joten kansaneläkettä ehtii kertyä ihan hyvin ennen eläkeikää. Joten itse en olisi niinkään huolissani isis-taistelijoiden kansaneläkkeestä, vaan ennemminkin heidän vanhempiensa eläkkeistä, sillä he joutuvat odottamaan takuueläkettäkin 2v ajan sen jälkeen kun ovat Suomeen muuttaneet jos ovat sanoneet muuttaessaaan olevansa 65v pakolaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p596759Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3495844Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite463175Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282807Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901442Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os161175Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps18916Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv1820- 54819
Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m1787