surullinen haaveilija aina vaan..

olen halunnut piiitkän aikaa vauvaa, en tosin ajattele asiaa niin että voikun saisi ja joka kerta kun menkat myöhässä luulen olevani raskaana. Nyt on kulunut jo puoli vuotta kun emme ole käyttäneet ehkäisyä ja aina vaan menkat alkaa, tosin paljon,paljon myöhässä.en tee joka kerta testiä kun tiedän taas pettyväni mutta joskus tulee tehtyä kun tuntuisi oireita olevan, mutta taidan nekin aina vaan kuvitella.tuntuu etten koskaan tule raskaaksi, miksi on niin monia tapauksia joilla sattuu yhden kerran vain kondomi laittamatta tai pilleri ottamatta he ovat heti paksuna. Kuten kävi tällä mun nykyisellä ja sen exällä..ja se nainen ei edes halunnut lasta niin kovin, ainakin kasvatuksesta päätellen ym. ja minä niin kovasti haluan lapsen, haluan antaa ja jakaa elämäni lapsen kanssa, antaa kaikkeni. Lapset ovat minulle kaikki kaikessa ja tiedän että minusta tulee hyvä äiti..alan olla jotenkin niin surullinen kun aina saan pettyä ja en odotakkaan..aivan masentaa, tekisi mieli vain itkeä..mietin onko minussa jotain vikana, missä mättää, kuinka usein seksiä sitten pitäisi oikein harrastaa, mikä on oikea tapa mikä ei..onko edes mitään tapaa..
7874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Oletteko siis ihan tosissaan yrittämässä vauvaa? Miehesikin täysillä mukana? Jos näin on, niin suosittelen, että mikäli ootte jo vuoden olleet ilman ehkäisyä tulee jos tulee periaatteella, niin kannattaisi ehkä mennä tutkimuksiin, kaiken varalta. Eihän siitä haittaakaan olisi? Molemmat tutkitaan ja tutkimuksiin voitte mennä joko kunnallisen kautta (hidasta mutta edullista) tai yksityiselle tai Väestöliittoon (nopeaa, hyvää palvelua, hieman edullisempaa kuin yksityisillä). Jos kuitenkin vielä mietitti tuota tutkimuksiin menoa, niin voithan ostaa kaupasta tai apteekista ovulaatiotestejä, jotka on tosi helppoja käyttää. Kun saavuttaa ns. LH-huipun, jolloin oma testiviiva on vertailuviivaa vahvempi, tapahtuu ovulaatio n.2 päivän sisällä, jolloin raskautumismahdollisuudet ovat kaikkein parhaat. Toivottavasti tästä oli edes jotain apua :)

Palatakseni vielä siihen, miksi teillä onnistu, mutta muilla, niin täällä toinen, jolle käynyt samantapaisesti eli kaikki kaverit ja siskot ovat tulleet heti raskaaksi, vaikka joillakin koulutki kesken ja muuta, mutta me ei olla saatu vieläkään omaa nyyttiä, vaan eilen tehtiin ensimmäinen inseminaatio :(

Äänestä
  • Oletko, "Taku", sitä mieltä, että opiskelut ovat este lapsen saannille? Perustele ihmeessä kantasi.

    Äänestä

  • Ei, tämä systeemi on siksi just hankalaa, kun aina joku voi ymmärtää väärin, pitäs ihan naamatusten saaha vaihtaa nämäkin ajatukset :) Tarkotin sitä, että itsekin haaveilin opiskeluaikoina, että ois vaikka ehkäsy pettäny, kun oli niin kova vauvakuume ja sitä, että jännää tuolta Ylhäältä (Luojalta, vaikken mikään uskovainen olekkaan), että se Luoja antaa sellaisille lapsia, joilla on koulu vaikka kesken tms. eikä esim. meille, joilla on opiskelut jo hyvällä mallilla ja kaikki olisi muutenkin kunnossa, siis perusasiat ok. Tätä tarkoitin. Toivottavasti tämä vähän selvensi??

    Äänestä

  • Lopetettiin lokakuussa ehkäsy, joten ei tietysti kannata hirmu huolissaan vielä olla, mutta odottaminen, silloin kun toivoo niin kovasti, on vaikeaa ja pettymys kuukaustisten tullessa kamala. Mulla loi kanssa kait paineita, kun sisko on suunnitellut kalenterin kanssa lapsnteon.Kunhan vain päätetty ja sillä siisti. Ja äitikin oikein ekasta kerrasta aikoinaan. Ja kaikki pitää itsestään selvänä, että samantienhän se minäkin raskaana, mutta kun ei. Kait sitten odotin itsekin, et jotain olisi tapahtunut nopeammin...

    Itse asiassa natsasikin samantien , mutta meni kesken rv:lla 5 ja sen jälkeen odotus on ollut vaikeampaa.

    Tsemppiä sulle. Yritetään jaksaa varsinkin puna-armeijan saapuessa.Ja kait se joku päivä natsaa.

    Äänestä

Hei! Jos olette olleet vasta puoli vuotta ilman ehkäisyä, ei vielä syytä huoleen :) Riippuu ehkäisystä, mutta esim. pilsujen käytön jälkeen menee keskimäärin vuosi ennenkuin tärppää, joskus hieman pidempään, tämä on niin henkilökohtainen ominaisuus :)

Ja jos tilanne itkettää, niin ITKE. Olet sinäkin ihminen ja itku auttaa varmasti :)

Se mitä itkun jälkeen kannattaa tehdä on eriasia. Itkun jälkeen lupaa, että et tee testiä seuraavaan kahteen kuukauteen vaikka oireet olisi millaiset ja menkat olisivat myöhässä :) Rakasta miestäsi täysillä, tehkää kynttiläillallisia, kuutamokävelyitä, käykää lenkillä yhdessä, syökää terveellisesti (tupakka, alkoholi yms. vähentää tärppiomahkuja joillakin...) ja rakastelkaa :) Onnelliset siittiöt kun uiskentelee onnellisten munarakkuloiden luo, siitä tulee onnellinen lopputulos :) Eli jos hetkeksi voisi jättää liian yrittämisen ja keskittyä vain kultaan :) (Eeeeh, helpommin sanottu kuin tehty mutta siitä voisi olla apua!)

Sinussa ei varmastikaan ole vikaa, jos yli vuoden olette yrittäneet hartaasti, eikä haikaraa kuulu, kannattaa lähteä lääkärin pakeille. Nykyään on niin paljon hoitomuotoja lapsettomuuteen, ettei avun saamista kannata vältellä :)

Ja mitä tuohon seksin harrastamismäärään tulee, olen usein kuullut, että liika yrittäminen ei ole hyväksi. Seksiä silloin kun siltä tuntuu ja sekin mieluummin rakastelua kuin tv-mäistä jyystämistä :)

Ja onhan noita hullunkurisia vinkkejä siitä miten hedelmöittymistä voi itse edes auttaa, erilaiset asennot (peppu pystyssä seksin jälkeen tai itse puuhastelu takaapäin) joten poppaskonsteja riittää kyllä kun ottaa vähän huumoria kehiin :)

Tämän kirjoituksen idea oli vähän nostaa nonnulin suupieliä ylöspäin, sinusta tulee varmasti vielä mahtava mami! :)

(tämän kirjoittaja on itsekin kuumeilija, tosin ei vielä jättänyt ehkäisyä pois)

Äänestä

Täälä kanssa mietiskellään mikä on kun ei tärppää,kesästä saakka oltu ilman ehkäisyä. (Tuo ei varmaan ole monenkaan mielestä pitkä aika, mutta itselle se on!?) Veljen perheeseen tulossa kesällä vauva, heillä tärppäsi heti joten vähän on kateutta ilmassa.
Odottelen tässä menkkojen alkavan parin päivän sisällä. Kierto pitenee koko ajan enemmän ja enemmän, joten koskaan ei tiedä tarkalleen milloin ne alkaa. Itse olen päättänyt että kovin helpolla en raskasutestiä tee, negatiivinen testi on vielä pahempi kuin se että menkat alkaisivat.
Olisihan se kivaa että elämä alkaisi hymyilemään ja saisi nauttia raskaudesta!! Ei muuta kuin ONNEA YRITYKSEEN KAIKILLE!!!!

Äänestä

Minä ja mieheni yritimme kanssa lasta ensix tuli keskenmeno, ja sitten yritimme 10 kk, ja nyt meillä on suloinen tyttövauva.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nonnuli kirjoitti:

olen halunnut piiitkän aikaa vauvaa, en tosin ajattele asiaa niin että voikun saisi ja joka kerta kun menkat myöhässä luulen olevani raskaana. Nyt on kulunut jo puoli vuotta kun emme ole käyttäneet ehkäisyä ja aina vaan menkat alkaa, tosin paljon,paljon myöhässä.en tee joka kerta testiä kun tiedän taas pettyväni mutta joskus tulee tehtyä kun tuntuisi oireita olevan, mutta taidan nekin aina vaan kuvitella.tuntuu etten koskaan tule raskaaksi, miksi on niin monia tapauksia joilla sattuu yhden kerran vain kondomi laittamatta tai pilleri ottamatta he ovat heti paksuna. Kuten kävi tällä mun nykyisellä ja sen exällä..ja se nainen ei edes halunnut lasta niin kovin, ainakin kasvatuksesta päätellen ym. ja minä niin kovasti haluan lapsen, haluan antaa ja jakaa elämäni lapsen kanssa, antaa kaikkeni. Lapset ovat minulle kaikki kaikessa ja tiedän että minusta tulee hyvä äiti..alan olla jotenkin niin surullinen kun aina saan pettyä ja en odotakkaan..aivan masentaa, tekisi mieli vain itkeä..mietin onko minussa jotain vikana, missä mättää, kuinka usein seksiä sitten pitäisi oikein harrastaa, mikä on oikea tapa mikä ei..onko edes mitään tapaa..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu