Mielipiteitä Carol leffasta

Filmiii

Oletteko jo nähneet? Kannattaako käydä katsomassa...

11

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 756oiio

      On se tosi hyvä, luulen että vanhemmat lepakot tykkää kovasti. Nuorille ehkä vähän liian hidastempoinen... Minulle vanhukselle sykähdyttävä kokemus :D

      • allwomenlovethem

        kyllä nuorempikin tykkäsi kovasti :) kerrassaan upea elokuva! Rooneyn hahmo olisi kaivannut hiukan lisää särmää, mutta muuten loistava! Aina niin valloittava Cate! Empä ole tällä intensiteetillä elokuvaa katsonut aikoihin..


      • madmonkey

        Täälläkin 20-vuotias piti kovasti, viisi tähteä ehdottomasti :) Minusta taas Therese oli ihanan viaton, mikä toi mielenkiintoisen kontrastin Carolin kokeneempaan ja itsetietoisempaan hahmoon.


    • Namifetsi

      Aivan loistava! Ihan toista luokkaa kuin joku Adelen elämä.

    • ihana123

      Ei voi Adelen elämään verrata, kertoo ihan eri ajasta. Kaunis tarina ja herkkä ihmissuhde, ihailtava päähenkilö ja näyttelijöiden kemiat pelasivat. Hieno kuvaus. ainut miinus hidas tempo, mutta elokuvana hieno eli, jos arvostaa hyvää elokuvataidetta kannattaa mennä katsomaan : ) ja ehkä ihan vaan myös siksi, että saataisiin yhtä hienoja leffoja jatkossakin teattereihin

    • ihana123

      Jatkan vielä, ettei ole iästä kiinni tykkääminen ;) t. melko nuori edellisen viestin kirjoittaja :P

    • Photogirl

      Kannattaa käydä! Ainakin näin varttuneempaan naiseen teki vaikutuksen. Heräsi ajatuksia siitä, että kaikella on tarkoituksensa, jossakin voi onni siintää, jos rohkeutta riittää.

    • turkumuija

      Kävin tänään katsomassa. Aivan loistava elokuva, oikea taideteos. Tarina virtasi eteenpäin viehättävällä rytmillä, varjot ja suvanteet oli maalattu herkällä otteella ja jännityksen elementti oli myös kudottu juoneen saumattomasti. Hahmoista löytyi valtavasti kosketuspintaa ja näyttelijävalinnat ovat menneet täysin nappiin sekä pää- että sivuroolien kohdalla. Ja ihmeellistä kyllä, kaikki kliseet ja karikatyyrit mitä elokuvan resepti voisi pitää sisällään oli vältetty kokonaan: ei häiritsevän makeilevaa viiskytluvun estetiikka, ei kärjistettyä pahamies/uhrinainen paatosta, eikä typerää melodraamaa tai naisrakkauden traagisuudella ja kiihottavuudella mässäilyä. Vaikka Cate Blanchett olikin viskiä ja tupakkaa vetävä hemaiseva viiskytluvun kotirouva, hän sai Carolin vaikuttamaan humaanilta ja moniuloitteiselta hahmolta eikä miltään barbinukkemaiselta marttyyrilta tai ilkeältä vampilta. Theresestä välittyi myös aito herkkyys, ja se tapa jolla hän tarkkaili ja koki ympäristöään lähes melankolisella valppaudella esti häntä vajoamasta tylsämieliseen passiivisuuteen jota tuontyyppiset naisroolit usein pitävät sisällään.

      Arvostin myös valtavasti sitä miten naisten väliselle kumppanuudelle ja ystävyydelle (ei pelkästään seksuaaliselle halulle) annettiin tilaa, eteenkin Carolin ja Abbyn välisen suhteen kautta (toki myös Theresen ja Carolin).

    • rooneym

      Mun ennakko-odotukset oli niin korkeella, että vähän petyin. Leffan alkupuolelta jäi fiilis, että Therese on vain viihdykettä Carolille, enkä päässyt ajatuksesta eroon leffan edetessä. Carolin rakkaus ei tuntunut uskottavalta. Kaunis ja hyvä elokuva silti, voisin käydä katsomassa uudelleen jos pääsisin tästä ajatuksesta yli kun tiedän loppuratkaisun.

    • Hienoleffa

      Nyt kun oli joululomilla aikaa enemmän niin katsoin tämän Carol-leffan ja olen ihan hämilläni siitä.. Kertakaikkisen ihana elokuva.. täydellinen mielestäni! Huhh-huhh:) Ja.. Cate Blanchett.. on aivan uskomaton! Niinkuin aina..

    • susihukkanen67

      Tosi hienosti oli leffassa tuotu esille se miten Carol täyttää tavallaan koko kuvan ja on aina keskipisteenä. Kun se kirja on Theresen näkökulmasta niin oikein hyvin sopi se miten Carol siellä vaanii pientä punahilkkaansa kuin peto. :,) Ja se miten isoja uhrauksia suhteen eteen molemmat tekevät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      57
      2794
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      36
      2399
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      91
      1657
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      85
      1295
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1119
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      155
      821
    7. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      80
      754
    8. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      696
    9. Ymmärrätkö jo nyt, että

      Vetäytyminen ei kannattanut? Asioista pitäis puhua rauhassa hyvässä hengessä eikä lakasta maton alle. Yhdeltä ihanalt
      Ikävä
      44
      672
    10. 43
      645
    Aihe