tämän typerän kysymyksen kuulee lidlissä. mistähän sen etukäteen tietää. lidlissä sen kyllä ymmärtää, hinnat usein kalliimmat kuin hyllyssä. pienikokoinen nainen laskutti ulkolaisesta kurkusta kotimaisen hinnan, vaikka on teksti päällä. hankkikaa sinne liiteriin vaaka punnitukseen, niin kuin rehellisissä kaupoissa.
tarviitko kuitin?
esimiestätarvitaantaas
12127
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ite oon ihmetellyt Lidl- liikkeen vaakatonta toimintaa. Haiskahtaa hieman epärehelliseltä, kun vain myyjä eli kassa voi käyttää vaakaa. Eli ne tuotteet, jotka punnitaan voi kyllä tarkistaa sillä yhdellä tarkistusvaa,alla. Pidän ite mukana paprulappua ja kynää, kun punnitsen hedelmät ym punnittavat tolla koneella ja sitten paan ne lappuunn ylös ja vertaan kassakuitista, oliks oikeen vai ei.
On vanhuksii ja muit, jotka eivät välttämättä kykene tuohon hommaan, tarkistamaan tuotettaan punnitsemalla, kun siihen Lidl-vaakaan tartteen osata klikkailla ihan oikeen sitten ne luvut ja oikeita namiskoita.
Ja se miksi Lidl nyt on halvempi kuin muut, on tuotteiden laatu, joka ei mitään niin huippua ole. mm parsakaali homehtuu päivässä ja appelsiint happamia ym. Hinta laatu suhde saisi olla parempi, sillä matalalaatuisempaa tuotetta ja vanhentuneita myyvät kaikki liikkeet halvemmalla. Nyt vaan on niin, että Lidl porkkanat mauttomia ja hötöjä, mikä myös kertoo säilytysoloista ja siitä, että eivät mauttomuuden takia ole lainkaan tuoreita. ------!!!!! Syy tuohon tuotteiden alhaisempaan hintaan on myöskin se ettei Lidl jaa ostoksista bonusta eikä Plussaa. Eli et saa mitään pisteitä tai muuta.
Juuri ennen kuin aikoinaan aloitettiin bonus ja plusapisteiden jako noissa kahdessa suurimassa liikeketjussa, niin niiden liikkeissä hinnat nousivat aika hurjaa vauhtia. Ja ne hintojen nousut jatkui vielä silloin , kun plussapisteitä ja bonusta jaettiin eli ihmiset ottivat noita plussakortteja ym. Lidl ei todellakaan ole tyhmä liike, vaan osaa tekniikan ja myyntitaidon. Nyt kun Lidl:lla ei ole minkäänlaissta korttia käytösä, jolla saisi noita pisteitä, niin tottakai hinnat ovat silloin alhaisemmat kuin plussaa ja bonuksia jakavissa liikkeissä. Miksi näin on? Plussapisteet ja Bonuspisteet otetaan hinnoissa asiakkailta tavallaan takaisin. Ja on tarkkaan laskettu, kuinka paljon pitää ostaa saadessasi tietyt plussapisteet ja kauppa ei todellakaan tee tappiota vaan hyötyy plussien jakamisesta korot.
Suurimmat pitävät myöskin korkeita ns."uhmahintoja", koska ovat vakavaraisia. Nyt vaan on käynyt niin, että tuo uhma on muuttunut huonoon suuntaan juuri Lidl- liikeketjun kantauduttua Suomeen ja siksi myöskin on jotain hintakilpailua esiintynyt. Lidl on nostanut melko paljon useiden tuotteiden hintoja. Kun K niin kuin S liikeketju ovat alentaneet hintojaan, vaikka tosiasiassa se otetaan tuo hintojen lasku jollain tavoin sitten takaisin. Suuret liikeketjut ovat alentaneet hintojaan niinsanotuissa turhissa elintarvikkeissa ja ne ovat sokeri, rasva, hiilihydraatit. Juuri sellaiset elintarvikkeet, joissa ei ole vitamiinia nimeksikään ja rasvapitoisuus on taattua. Rasvahan on nolla euron arvoista ja se rasva varsinkin eläinrasva on eläintuotteen jämäainetta, jossa ei ole edes proteiinia.
Niitä vaakoja odotellessa.
Itsepalvelupunnitusvaakojen käyttö nopeuttaisi/parantaisi LIDLin kassatyöskentelyä kummasti. Kyllä asiakkaan oikeusturvan kannalta niin pitäisi ehdottomasti olla. Kummaa touhua todellakin. Eikö asiakkaaseen luoteta ?
Tunttu oleva yleine trendi kysel et " tartteks kuiti?" Mul esitettä toi kysymys joka kaupas, ei ny iha vaa Lidlis.
Veronkiertoa,...kannattaa aina ottaa kuitti, hillitsee liikkeiden veronkiertoa.
Juu onks siitä kuitin antamisesta käteen kauhia tyä ja vaiva,
se "tarviks kuiti" soo niimpal tyhmä kysymys kassoilla,
luulis niitten kyllästyvänki jo sen hokemiseen,antaisivat reilusti kuitin
käteen,vai mikä siinä jarruttaa.
Ei ihmiset kurkkuun käy kiinni,jos kuitin työntää käteen,
se on kassan työ nääs.
kuitti pitää aina antaa kysymättä. lidl voisi kouluttaa henkilökuntaansa, samoin pitää työpaikkansa savuttomana. nuoret tytöt käy röökillä kaupan kulmalla, sitten kassalle, ja röökin tuoksu leviää.
Juu nää ritsu sellaiset on pahimpia,ja rähmäkorva poitsutki,
tapakoulutukseen vaan.Ei millään pahalla mut palveluammatti nääs.
Noitte röökitte kans jaksava viel moni juost nurka taaks tupruttama sauhui .....kyl nii pal hullu touhu toi tupakitoltto oh et iha itkettä ja harmitta iha kauhjaste. Just nii ni sit tulla siihe kassal ja lemuta sauhul ja kitkeräl ja asiakkaitte pitäs sit tollast kauhja haju haistella. Kyl mun joskus tekis miel laitta omat hajut siihe kassaneititte ympäril oike kunnol ni voisiva sit huomat millast se oh ku paskuva haise.
Mens sanoma sinne takapihal tai ulos niil tytöil et tuprut poijes ja hajuttomi kassoi kaivattas. Jos ei niil mittä kukka koska sano ni ne kyl tupruttava sit eikä loppuu tuprutuksel näy. Mut kumma oh juttu etei niitte päällikkö ol mittä sanonu. Voiha tosa jo kuol vaik keuhkosyöppä, ku tommost jatka. Menkkä joku ja sanoka niil :" Mitä tosa tommoses on järkke, sauhutel ja sit haist tupakilt kassal, ei mittä järkke. Lopettaka toi."
Vastaa sille myyjälle, älä täällä winku....kaikkia niitä onkinXD
kohta ei saa himassakaan poltaa, miks sitten työpaikalla.
Juu ja kohta ei saa jalkahikikää haista kerrostalois,eikä väkevä
kossun haju,puhumattakaa muista liemistä,voe!!!!!
Kaikissa liikkeissä lähestulkoon kysytään " tarviitko kuitin?" On siis yleinen trendi, mutta miksi?
Kuittia ei saa silloin, kun verot jätetään maksamatta.
Yksityisyrittäjät toimivat harmaan talouden harrastajina usein tai liiankin usein, mutta nyt ollaan sillä linjalla kauppaketjuissakin ettei kaikista tuloista haluta maksaa veroa ja kassa siis ohitetaan. Kassa voi ohittaa sellaiset ostokset, joista asiakas ei vaadi itselleen kuittia eli tarkoittaa sitä niin kaupan ulkopuolelle ei jää mitään todistetta ostoista. Kukaan ei voi siis väittää että kauppa olisi tehnyt niin ja niin paljon voittoa ja rikastunut, kun kerran todisteita ei kaupan ulkopuolella ole. Ja toisekseen niin en minäkään uskoisi sinun käyneen Lidl:sä, jos sinulla ei olisi kuittia todisteena
ostoksistasi.
Monet pikku liikkeet käyvät hakemassa takahuoneesta vaihtorahat ja kassaa eivät käytä lainkaan.
Ihan vaan tiedoksi niin kaikki huomiot voi ilmoittaa VEROVIRASTOON.