4.3.2016. Tähän loppui sitten minulla Nokia-renkaiden käyttö,
vaikka olen niitä kymmenisen vuotta käyttänyt. Koko Nokian
Johto veti satkutonnien optiot manipuloiduilla optio-tuloilla ja Vianorin
Toimitusjohtaja myös noin 120000 Euroa. Sitten julkisuudessa
kehdataan pahoitella testivilppiä.
Aivan laitonta toimintaa on kaikki nykyisin. Viekää Nokian Renkaat
minne haluatte, minä siirryn Continentaliin, Pirelliin tai Misukkaan.
Tosin niissäkin todennäköisesti huijataan kuluttajia.
Voiko Tekniikan Maailman Testeihinkään enää luottaa ? Istutaanko
Saunailloissa ? Onko voitelurahaa ? Testataanko renkaita jotka on
manipuloitu ? Ovatko testaajat päteviä ? Onko tehty turvallisuus-
selvitys ? Entä ruskeat kirjekuoret ?
Entä jos ostaa uuden Volkswagenin ja laittaa alle Nokia Renkaat,
on jo kaksinkertaisen huijauksen kohde. Toinen ei liene edes katsastus-
kelpoinen ja toinen on täysin optio-manipuloitu.
NOKIAN MANIPULOIDUT RENGASTESTIT
10
153
Vastaukset
- Nykyään..eri..kuvio
Tuo on käsittääkseni jotain vanhaa juttua joka on vasta nyt tullut median tietoon. Ilmeisesti joskus aikoinaan rengastehtaat pystyivät itse lähettämään renkaat testeihin. Nämä renkaat olivat sitten viimeisen päälle laitettu "kisakuntoon".
Tällaisesta käytännöstä on käsittääkseni aikoja sitten luovuttu ja nykyään testeihin menee renkaat "kaupan hyllyltä", aivan kuten kuluttajille ja näitä renkaita ei ole mitenkään manipuloitu/käsitelty/paranneltu testejä varten.- TurhaSyyttääNokiaa
Kuten tänään on mediassa kerrottu rengastestien " tuunaaminen " on ollut renkaanvalmistajien keskuudessa ihan yleinen käytäntö. Nokia nyt vaan jäi kiinni vilpistä.
Harvoin on renkaat samat mitkä joulu tammikuussa tehtaalta annetaan testiin, kuin on syksyllä myyntiin tulevat. Että testi uskovainen ei kannata olla. Jos halpiksia ei oteta mukaan on muut renkaat ihan käyttökelpoisia.
- Hyvät-renkaat
TurhaSyyttääNokiaa kirjoitti:
Kuten tänään on mediassa kerrottu rengastestien " tuunaaminen " on ollut renkaanvalmistajien keskuudessa ihan yleinen käytäntö. Nokia nyt vaan jäi kiinni vilpistä.
Kertoohan sekin jotain että jos kaikki muutkin ovat "tuunanneet" renkaansa "kisakuntoon", niin silti Nokialainen on pärjännyt.
- hcvgfsdesaa
Älä usko lehtijuttuihin osta vaan mitkä tuntuu sillähetkellä sopivilta ja suht edullisilta. Renkaat ovat kaikki melko hyviä (paitsi kiinalaiset) .Kaikki valmistajat käyttää kaikki markkinointikikkansa hyväkseen. Vai luuletko että nokia on ainoona hiukka oikassu?
- vee40
Kohta Volvo jää kiinni turvallisuushuijauksesta, ja sitten joku Toyota voittaa. Katsotaan.
- witunpässit
Mä en käytä enää renkaita ollenkaan, koska kaikki merkit on huijanneet.
- Kjell.Y.Pippelström
Mutta kumi on aivan ihanaa...
- tilausperuttu
Se, mitä tässä odotellaan, on TM:n kanta asiaan. Mistä ovat renkaansa hankkineet ym. Joku väitti, että "nykyisin ostetaan kaupasta". Onko näin? Onko TM mukana huijauksessa? Milloin TM puhuu asiasta?
- holsethx50
Siitähän oli jo juttua että osa renkaista kaupasta ja osa niitä tuunattuja tehtaalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121236
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201111- 1381003
- 98833
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten308792Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82704Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54626Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist49609Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592- 75514