Olen nyt kaksikymppinen tyttö ja lapsuuden "kasvukivut" ovat seuranneet tähän päivään asti mukana, viime vuosina jopa pahentuneet. Myös äidilläni on edelleen samanlaisia kipuja. Kivut tuntuvat siis nilkoissa, polvissa ja ranteissa aivan sormien juureen asti. Pakostikin tulee siis mieleen joku reuman muoto, kun nuo nivelet särkevät, mutta muita reumaan viittaavia oireita kuten turvotusta tai jäykkyyttä ei ole. Kipu ei kuitenkaan ole niin sietämätöntä(koskee kyllä kovastikin mutta helpottuu nopeasti) että olisin lääkärissä käynyt, koska särkyyn auttaa yleensä burana, lämpötyyny tai hierominen. Olen myös huomannut että talvella särky on pahempaa ja useammin toistuvaa, eli siis kylmä vaikuttaa selvästi. Vetoisissa paikoissa käytän ranteenlämmittimiä jne. Monesti myös rasitus, esim. pitkä työpäivä, monta tuntia kaupungilla kävelyä, saa paikat särkemään. Jos joku tunnisti itsensä näistä oireista, kertokaa ihmeessä kokemuksia! Olisi kiva saada tälle "sairaudelle" joku nimi, alkaa uskottavuus mennä kun väittää että on taas kasvukipuja, niidenhän väitetään loppuvan murrosikään mennessä...;)
Vastaukset 5
- eräs vaan
Kasvukivuilla selitetään monta asiaa, kun ei haluta tutkia tarkempaa tai ei ymmärretä. Mikäli teidän kipuilu on samanlaista ja tyttärelle 'periytynyttä', kannattaa huomioda että onko nivelet tavallista yliliikkuvampia ja siitä voi johtua monenlaista
- Kasvukipuinen 56 vuotta
Kasvukipuja on minullakin vielä 56 vuotiaana.
Lapsena alle kouluikäisenä niitä oli kamalan kovia. Illat itkin, ja äiti hieroi ja aikuiset väitti niiden olevan kasvukipua.
12 vuotiaana yhtenä talvena en pystynyt edes portaita liikkumaan kasvukipujen vuoksi.
16 vuotiaana makasin 3 kertaa vuoden sisällä sairaalassa kasvukivuista. Nyt pääsin eroon siitä diaknoosista, sain reumakuumediaknoosin. Mutta sitten osastonhoitaja, äitini ystävä suunnitteli äidin kanssa sotasuunnitelman ylilääkäriä vastaan, ja saivat järkättyä mun paperit Heinolan reumasairaalaan.
Ja ylilääkäri päästessään asiasta perille suuttui niin, että potilashuoneessa karjui hoitajalle ja haukkui, että tämä häpäiseen sairaalan, sillä minulla ei ole mitään sellaista, joka tarvitsisi Heinolan Reumasairaalaa.
Mutta sieltä tullessani minulla oli nivelreuman ja nivelrikon diaknoosi. Nivelrikko, joka pitäisi olla vanhenevien ihmisten vaiva. Minulla se oli jo 16 vuotiaana ihan selvästi havaittavissa.
Sekä myöhemmin vielä kaksi eri reumaa diaknosoitiin, joten reumadiaknooseja minulla on neljä reumadiaknoosia.
- nilkkuiita
En oikein usko, että sinulla on mikään reumasairaus. Voisit silti lähettää kysymyksesi reumasairaalan asiantuntijapalstalle (www.reuma.fi). Niin moni on ihmetellyt täällä samanlaisia oireita.
- Ellen
Itselläni on ollut pahoja "kasvukipuja" nuorena ja saatuani 2 lasta todettiin reuma!! En tiedä onko mitään yhteyttä asialla, mutta olen sitä itsekin joskus miettinyt.
Jos asia vaivaa sinua niin mene pätevän reumatologin vastaanotolle jos sellainen paikkakunnallasi on. Maksaa hieman mutta saat asiantuntijan mielipiteen tilanteestasi.
Kasvukivut on helppo tapa kuitata lapsella ilmenevät kivut ja kolotukset, mutta taustalla saattaa kuitenkin olla jotain. Vaikka reumasairaus tai nivelten yliliikkuvuutta.
Kannattaa kuitenkin ottaa selvää.
Jos kyse on esim. lastenreumasta oireet eivät vält. ole rajuja, mutta tulehdukset voivat silti tehdä tuhoja nivelissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1591128
Palstamiittinkiä taas ajattelen
Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka176727Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin
Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s28583Mitä haluaisit minusta mies
Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm36517- 30491
Työttömille tulossa pakollinen ilmaistyö sanoo kokoomusministeri
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/078a91b0-4bdf-4a7b-9c3b-f3cf2bdd3dae Kokoomus, persut ja kepu laittavat työttömät341485Kyllä siinä oli jotain enemmän
vaikka moni asia meni pieleen ja mutkille. Oli sähköä välillämme ja siis sinäkin olit kiinnostunut. Mutta kun ne esteet,11462- 31449
- 17447
Selvitetään tämä meidän välinen juttu
Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte19446