Yllättävän hyviä laatuoluita

birrabros

ostin "kuudestiaukeavan" jossa kuusi eri Pyynikin olutta. Yllätyin positiivisesti, koko setissä ei ollut yhtään ns. heikkoa lenkkiä. Erityisesti Red Ale ja American IPA tuntuivat mainioilta. Pyynikin vehnäolut on ainoa vehnäolut josta voin oikeasti sanoa pitäväni.
http://pyynikin.com

10

285

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lievää enemmän kiinnostavaa ja hauska sivusto tuo Pyynikin. Täytyy kokeilla...

    • vesfshdth

      Meinasin itsekkin ostaa tuon sixpackin mutta huomasin että ovat suodattamattomia eli hirveää kirpeää kuraa jos ovat samanlaisia kuin muutkin suodattamattomat

      • Fiilix

        Kuraa sinulla on housussasi - ei olutta tarvitse kylmäsuodattaa jos se on laadukasta. Toki suodatetaan kiintoaineet pois...Pyynikin sixpack maksaa kohtuullisesti...


      • VAPAAolut

        Pyynikinllä on myös krapula vapaata olutta. Merkkikin on VAPAA muistaakseni. Tehty yhdessä Biohitin osaamisen kautta. Biohitillä on ollut jo vuosia mm acetium kapseleita jotka estävät krapulan jos käyttää juodessa.


      • PuhastaFeikkiä

        Bioshitillä on ollut jo vuosia mm acmetium kapseleita joilta Kelju K Kojoottikin käyttää ja silti särkee päätä. Mitkään vastaavat kaspelit eivät estä kankkusta, ellei usko satuihin.


    • h97hh

      Paljon maksaa 6-packki?

    • kaljamaha__

      16,50 prismassa. Kallista on....bulkkia saa melkein salkun......saa paremmat höpinät.....

    • Vähennän_juomista

      Pyynikki hukkuu pienpanimo-olut valikoimiin, ei tarjoa mitään erikoista. Toisaalta oluet on hyvin tehtyjä ja markkinoituja, 6-pack on hyvä idea. Suomessa on käynnissä pienpanimo, craft beer boomin jako selviäjiin ja putoajiin. Markkinoille on tullut viimeisten vuosien aikana kymmeniä uusia ulko ja kotimaisia tuottajia. Samaan aikaa oluen kulutus on laskenut. Pienempää kakkua jakaa selvästi suurempi joukko ja samalla isot panimot tuovat vastaavan tyyppisiä oluita markkinoille. Tästä seuraa väistämättä se, että osa tulee putoamaan, resurssit eivät riitä ja laatu sakkaa aivan liian usein. Se, että panimo on pieni ei tarkoita sitä, että olut olisi aina laadukasta ja "käsin tehtyä" pantua. Aika heikoin eväin on osa tuottajista lähtenyt leikkiin mukaan ja toisaalta osa on laittanut huomattaviakin rahallisia panostuksia panimoon ja sen käynnistämiseen.

      Tässä boomissa kuluttaja jää jalkoihin, sille ei voi mitään. Paikallisessa ruokakaupassa on kymmeniä oluita koti ja ulkomailta - lisää tulee 5.5% rajaan asti, jos on puolueisiin uskomista. Tästä seuraa ähky, itse olen lopettanut uusien mielenkiintoisten oluiden etsiminen ja valitsen niitä oluita mukaan joiden tiedän olevan hyviä tai tulevan panimolta jonka olen itse rankannut riittävän korkealle. Kaikkea ei tarvitse maistaa alkaa olla meikäläisellekin tuttu lausahdus.

    • Mielestäni tuo valikoiman suuruus on vain hyvä juttu. Harvemmin valikoimasta ja kilpailusta on haittaa normi kuluttajalle. Lähi Cittarissani on varmasti satoja oluita ja siellä ehkä hankaluutena on sopivan oluen valitseminen. Mutta maisteleminen on hauskaa puuhaa, joten sinänsä ei ongelmaa.

      Itse käytän Pint Please nimistä olut-äppiä jolla voi merkkailla maistamiaan oluita muistiin ja katsoa mitä muut ovat sanoneet oluista. Muitakin vastaavia on mutta Pint Pleasessa on paljon suomalaisia käyttäjiä joten siinä mielessä se on hyvä.

      • HyväJaHuono

        Vastaavia ohjelmia löytyy vaikka ja kuinka paljon. Tosin kannattaa aina ensin maistaa itse ja sen jälkeen lukea mitä muut ovat kirjoitelleet öölistä. Aivan liian paljon etiketti ja muiden lausumat vaikuttavat omaan maisteluun. Tämän takia suosittelen osallistumaan oluen sokkotasting tilaisuuksiin mahdollisuuksien mukaan. Ovat viihdyttäviä tilaisuuksia, ei ennakko tietoa oluista ja maistelun jälkeen katsotaan mitä mieltä muut olivat oluesta ennen kuin kerrotaan oluen taustat.

        Markettien nykyiset ja tulevat valikoimat aiheuttavat päänvaivaa ja ähkyä - ainakin minulle. Osa marketeista ei todellakaan ne mitään vaivaa, oluet ovat sikin sokin, panimot ja eri tyyppiset oluet missä sattuu. Toki löytyy liki loistavasti hoidettujakin hyllyjä. Helpottaa ostajan arkea jos oluet on edes jonkin sorttisessa järjestyksessä, panimoittain tai tyyleittäin.

        Asia johon kannattaa kiinnittää huomiota on se, että osa hyllyistä on hoidettu huonosti ja oluet ovat vanhentuneet, parasta ennen päiväys on ylitetty. Joskus ko tietoa saa etsiä pullosta todella pitkään - ja on tullut vastaan josta ko päiväys on puuttunut kokonaan tai se on ollut niin epäselvä, että siitä ei ole saanut selvää.


    Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3051
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3047
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2407
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1932
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1883
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1739
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1596
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      81
      1337
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1100
    Aihe