Ne tyhjät dvd-levyt joihin voi polttaa videoita tai elokuvia niin onko niit ainoastaan sen pituisia mihin mahtuu se 2 tuntia materiaalia koska tiedän että on vhs kasetteja joihin saa 4 tuntia Mistä niitä dvd-levyi saa johon mahtuu vaikka 4 tuntia materiialia?
VASTATKAA TÄHÄN KYSYMYKSEEN
nimimerkkitässäh
5<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei. Mm. netistä.
Minun tallentavassa DVD/kiintolevysoittimessa tallennusajan pituus määritellään tallennuksen laadulla. Parhaimmalla laadulla ei DVD-levylle taida mahtua kuin tunnin ohjelma. Ja ihan siedettävää tulee vielä, vaikka laaduksi valitsee sellaisen, että ainakin 2,5-3 tuntia menee, en niin tarkkaan muista.
Tallentavan laitteen laatumäärityksen mukaan, siis kuinka hyvälaatuista kuvaa (ja ääntä) tallennetaan, määritetään levylle tallennettava määrä, yleensä parhaimmalla laadulla 1 tunti ja huonoimmalla laadulla esim. jopa 8 tuntia. Tallennusajan pidentyessä laatu huononee, kun siis tallennettava tietomäärä pienenee, 4 tunnin tallennus voi olla laadultaan huono. Yleensä 2 tuntia on vielä katsottava, kokeilemalla selviää.
Jos nomiin menee 2h niin eikö double layeriin mene 4h?
http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/4099c/Mediat-DVD-R-Double-Layer
Kyllä, olet oikeassa.