Jatkuva päänsärky

Pjh33

Olen kaksi vuotta kärsinäyt seuraavista oireista päivittäin

Polttava, sykkivä päänsärky jkoka sijaisyee etulohkossa
Ahdistus
Unettomuus
Vatsavaivat, turvotus, ripulia, polttava tunne alavatsan oikealla puolella
Keskittymisvaikeudet
Muistiongelmat ja epävarmuutta
Stressi

2015 minulla todettiin H.pylori johon sain antibioottikuurin. Tämän aikana kaikki oireet poistu/lieventyi mutta palasi pikkuhiljaa takaisin ab.kuurin jälkeen. Minulle on myös tehty endoscopia missä ei todettu mitään poikkeavaa.

Olen hyvin tarkka siitä mitä syön ja tällä hetkellä seuraan FODMAP ruokavaliota. Liikun 3-4 kertaa viikossa ja olen työelämässä.

Olen kokeillut sekä rohdosvalmisteita sekä lääkkeitä:

Cipralex, Tolvon, melatoniini, Lyrica, Triptyl, Paracetamoolia, Buranaa, Panacodia, Sirdalud, Opamox, Tenox, 5-htp, Valeriaana, Gaba, Inositoli, Bacopa monnieri

Näistä kaikista Opamox on ainut millä on ollut jonkinlaista positiivista vastetta ja sen avulla olen saanut jotenkuten nukuttua.

Tämän lisäksi olen myös kokeillut:

Meditaatiota, syvähengitystä, mindfullness, terapiaa, hierontaa, akupunktiota, puudutusinj niskaan.

Minulta on katsottu melko laajasti Lab kokeita mutta kaikki ovat olleet viitealueen sisällä. Kävin myös viime vuonna pään magneetiss missä ei todettu mitään poikkeavaa. Tilanne on siis tällä hetkellä tosi tuskallinen eikä kukaan lääkäri tunnu tietävän mikä kaikki nämä oireet aiheutta. En tunne oloani masentuneeksi mutta en kuitenkaan sulje sitä pois.

Neurologi oli sitä mieltä että kyseessä voisi olla new daily chronic headache ja siihen suositteli joko Venlafaxiinia tai sitten absenor lääikystä. En ole näitä kokeillut vielä mutta sen verran epätoivonen olo alkaa olla että kohta haen reseptin jompaan kumpaan.

Itse epäilen edelleen että nämä kaikki oireet voisivat jollain tavalla liittyä vatsaani koska 2015 kun syön ab.kuurin niin kaikki oireet poistuvat/lieventyi. Olen tämän jälkeen käynyt uudelleen lab kokeissa eikä minulla enää siis ole H.pylooria.

Onko kenelläkään mitään ideaa/apua tarjota, olisin todella kiitollinen jos joku auttaisi

0

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävä sinua

        Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
        Ikävä
        27
        3553
      2. Oletko sä oikeesti varattu?

        Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
        Ikävä
        41
        2399
      3. Otavassa tapahtuu!

        Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
        Mikkeli
        35
        2228
      4. Tulemmeko hyvin

        Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
        Ikävä
        7
        1997
      5. Tiedän kuka sinä noista olet

        Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
        Ikävä
        43
        1552
      6. Rakas, kerro mulle

        Miltä se tuntuu?
        Ikävä
        38
        1429
      7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

        johonkin kaivattusi toimintaan?
        Ikävä
        127
        1282
      8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

        Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
        Maailman menoa
        259
        1230
      9. Horoskooppikysely

        Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
        Ikävä
        13
        1209
      10. Kesäseuraa

        Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
        Ikävä
        45
        1205
      Aihe