Kuuluu jo kuiskintaa, että Ilkkala haluttaisiin vaihtaa tuoreempaan ja vähemmän änkyriäiseen tapaukseen. Kateuden ja kurjuuden siivittämä persujen nousuvire on kääntynyt laskuksi.
Persut luikkivat nykyisin häpeillen kadun toiselle puolelle, kun tulevat kaupungilla vastaan. Ei ihmekään, kun yksi häpäisi koko puolueen. Siitä vuotajasta on persujen syytä äkkiä päästä eroon. Lulukaan ei enää ärhäköi entiseen malliin, kun oma pesä on liattu pahemman kerran.
Persut luikkivat nykyisin häpeillen kadun toiselle puolelle, kun tulevat kaupungilla vastaan. Ei ihmekään, kun yksi häpäisi koko puolueen. Siitä vuotajasta on persujen syytä äkkiä päästä eroon. Lulukaan ei enää ärhäköi entiseen malliin, kun oma pesä on liattu pahemman kerran.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kylliäinenkin nyyhkyttää ja suree Ilkkalan kovaa kohtaloa, rukoilee Jumalan siunausta ja lievää tuomiota.
Onneksi ihmiset ovat huomanneet, millaista sumutusta ja petosta perussuomalaiset ovat Hämeenlinnassakin harjoittaneet.
Nyt on toivoa paremmasta ja oikeudenmukaisemmasta politiikasta, kun likaisimmat pelurit ovat paljastuneet.
Ota sinä jeesustelija se pyhyyden viitta pois harteiltasi. Ei se Iisakkikaan saa päästötodistusta käytöskoulusta, koska mies käyttäytyy kuin murrosikäinen räyhähenki. Suusta pääsee Iisakilta kaikenlaista ala-arvoista törkyä ja persuja halventavaa. Se on varma, että jossain vaiheessa Iisakille tulee lunta tupaan ja kovaa, töissä tai vapaalla.
Turha tässä on Iisakkia haukkua. Hän tekee politiikkaa, ei rikoksia.
Kaikki kunnia Iisakin toiminnalle.
Ilkkapahan tässä konnana on.
Ilkkala on tässä dekkarissa päähenkilö ja enää loppuluku on kirjoittamatta. Dupont & Dupont -kaksikkokaan ei voi tulla muuhun johtopäätökseen rikollisen tunnustuksen jälkeen, kuin että tuomio luetaan tunnustaneelle ja rangaistusseuraamukset tulevat olemaan oikeuslaitoksen historiassa ennenkuulumattomat. Törkeä suunnitelmallisuus ja pitkään jatkunut epärehellisyys vielä lisäävät kakkua.
Hah, Kiemunki on jo joutunut oikeuteen!
Raukkamaista Ilkkalalta, että syyttää koko kaupunginhallitusta (HäSa 7.3.). Narsisti ei koskaan näe itsessään pienintäkään vikaa ja on aina oikeassa.
Mikä se Dupont & Dupont -juttu oli? Mistä löytyy?
Ei kannata nuolaista ennen kuin tipahtaa. Tämä on vasta alku. Vielä huomio tulee menemään näistä sivuasioista pääasioihin. Odottakaahan vaan.
Samaa mieltä perzuikkien suuremmat suhmuroinnit vielä paljastamatta.
Seuraava paljastus on persujen Levi-uutisointi. Valokuvaaja (Wiik?) esille! Vai onko persuilla joku kuvaustaitoinen jäsen?
Kaksi persua vielä luottaa kariin. Kh äänesti 9-2.
Joku luottaa valehtelijaankin.
Koska paljastetaan, ketkä kaupungin virkamiehistä ja poliitikoista hyväksyivät Ritaluoman petosyrityksen? Ketkä vastustavat sen tutkimista?
Onko persutoimiston juomavesi pilaantunutta, kun sama tauti vaivaa kaikkia persuja?