rahhoo muanviljelijöille

laiskatpaskat

Nytkö se on kerräys alotettava jyväjemmareille että suavat sähköt takas..
Se on perk lopetettava toiminta jos ei kannata, ei täällä muutkaan yrittäjät saa rahaa ilmaseksi..
koneet myyntiin ja kantturat teuraaksi!!!

12

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lopetaräksytyksesiheti

      Itä-Savosta tulee neljännes Suomen maidosta...Maitomaa, mikä hieno nimi sille on annettukaan! Katsoitko uutiset tänään? Haluatko meille kommunistiHugon mallin..Venetzuelassa nähdään jo nälkää! Lopeta maanviljelijöiden ja maitotilallisten haukkuminen ja mene itseesi...se on tosin vaikeeta, kun näkee lopuksi oman törppöytensä ja että on vain kateellinen ja kurja tyyppi!
      Mikä lienet yrittäjä miehiäsi, mutta ymmärtänet kai, että maanviljelys on kaikkialla tuettua....miksi ei sitten meillä...senkö takia ei meillä saisi maaviljelyä tukea kun sinä olet tyhmä etkä ymmärrä maanviljelyksestä yhtikäsmitään....joku maitotillinen sanoi, että hänellä on lehmän hermot...se on hyvä tällaisessa vaikeassa tilanteessa...mutta sulla on lehmän aivot ja se on paha joka tilanteessa!

      • hilut

        joo ei mittee rahhoo menköö oikkeissiin töehin yhteiskunnan elätit.


      • javitut

        Maanviljely pitää lopettaa suomesta, tukea saavat joka suunnasta että toiminta säilyy, nyt suomalaisten pitäisi maksaa maidosta kahteen kertaan!


    • raharahanpesee

      No, riittäähän tuota fyrkkaa näköjään Talvivaarallekin...

    • lehmätlihoiks

      Pohjoisen maataloutta on turha tukea,tuon luulisi tyhmänkin älyävän ettei Suomessa joka kuuluu napapiiriin kannata viljellä yhtään mitään edes tukien kanssa joka on taas kerran nähty

      • Näinköhän_käy

        että Suomelle riittää jotain 70 % omavaraisuus elintarvikkeissa ja ne tuotetaan parhailla viljelyalueilla, Etelä-Suomessa ja Pohjanmaalla. Lappiin jää poronhoito ja Kainuusta ja Itä-Suomesta tehdään suurpetoreservaatti.


    • nylkyttäjä

      Amerikkalainen proffessorikin sanoi viimevuonna ettei tällaisessa maassa kannata tuottaa mitään ja oikeassa oli. Nyt suomi on konkurssissa maatalouden takia

    • 62587

      Tarkistakaa hemmetti vie joskus mitä muut yritykset saa tukia.

      • joooov

        Ja tukia investointien muodossa. Viime vuosien tuottoisimmista projekteista voi nostaa esille vaikka Talvivaaran ja Olkiluodon...


    • kepulandia

      Kyllä jyväjemmareilla on rahaa. Tahallaan ne jättää sähkölaskut maksamatta kun EU-rahaa ei valu laariin vaikkei tee mitään. Jos tilan talous niin surkeassa kunnossa ettei ole varaa sähkölaskuun, jos siihen ei löydy metsärahoja tai jos isäntä juonut sen maitotilin, niin ei edes ne tuet silloin pelasta tilannetta. Se vähän sama kuin kantaisi kaivoon vettä.

      Jyväjemmarit vain haluaa herättää huomiota näin kun Kepu vallassa ja tietävät että saavat tahtonsa läpi.

      • sippilä

        Metsät myyntiin jos ei rahat riitä, täysin käsittämätöntä tukea kannattamatonta toimintaa..


    • tissarkeke

      Ja me itkemme kun Kreikkaa tuetaan. Niillä sentään aivan oikea hätä toisin kuin meidän ökyviljelijöillä, joilla takametsät, uudet traktorit ja hienot robottinavetat.

      Aivan selvästi huomaa, että yksi tila on aivan tarkoituksella jättänyt sähkölaskun maksamatta että saadaan huomiota ja kepu voi tehdä viljelijöille edullisia päätöksiä kuin kansa on höynäytetty heitä säälimään.

      Jyväjemmarit niiin kerää myötätuntoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      171
      5488
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      44
      2633
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      156
      2222
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1759
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      82
      1384
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      162
      1317
    7. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1291
    8. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      32
      1223
    9. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      23
      1182
    10. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      106
      982
    Aihe