Vähän taustaa tilanteestani:
Olen 14-vuotias tyttö. Olen joutunut kokemaan eskari-ikäisestä asioita, joita ei lapsen pitäisi joutua käymään läpi. Joskus kakkosluokan aikoihin sinne nelosluokalle asti, ongelmani olivat pahimmillaan. Ajattelin itsemurhaa melkein päivittäin, vakavasti. Ajauduin viiltämään käsivarsiani partaterällä. Haavat ei ollut syviä. Niistä on jäänyt vain muutama pysyvä jälki. Yritin aiheuttaa itselleni kipua. Löin itseäni ja purin itseäni. Oli tosi huono olo. Asiat parani hieman ajan kanssa. Nykyisin, 14-vuotiaana, tämä kauhea olo on ruvennut palaamaan. En halua tappaa itseäni, koska se olisi mielestäni itsekästä. Eli sitä en onneksi ole enää pohtinut. Mutta nyt minulle on taas syttynyt halu aiheuttaa itselleni tuskaa, toivossa, että se parantaisi oloa. En halua viiltää itseäni enää. Se ei auta. Miten voin purkaa suruani katumatta jälkikäteen? En ole todellakaan avautumassa tästä kasvotusten kellekään. Mitä teen?
Miten purkaa suru?
6
212
Vastaukset
- Jjuftxdyr
Minulla auttaa kirjoittaminen ja musiikin kuuntelu, voimia! <3
- pitaisauttaa
Tunne on ikävä tunne, mutta uskopois kun saat purettua surusi jollekin luotettavalle ihmiselle, vaikka kaverille, Niin mielesi paranee takuulla. Voitte yhdessä miettiä erilaisia vaihtoehtoja että miten toimitta jatkossa? Itsellä kyseinen puhuminen hyvälle ystävälle paransi huomattavasti oloani. Alussa kertominen tuntuu hyvin vaikealta, mutta muista kertoa se jollekkin joka ymmärtää ja muistaa tukea sua!
Onnea matkaan - puhumalla
Miten purkaa suru?
Kolme parasta keinoa siihen on puhu, puhu ja puhu - 244544
Onko sulla kik jos voisi jutella? Terv: poika 16v.
Voit avautua myös muutoin, kuin kasvotusten. Tuntemattomillekin voi puhua. Lisäksi on olemassa myös auttavia puhelimia jne.
Onko se surun ja pahan olon lähde mahdotonta poistaa?Hei
Olet saanut hyviä vastauksia. Itselläni ei taida olla muuta lisättävää kuin että psykoterapia on mielestäni yksi parhaita apuja. Sehän perustuu puhumiseen ja turvallisen terapeutin kanssa voi kokea surun, vihan ja ahdistuksen tunteet, käsitellä niitä yhdessä ja päästä niistä vapautumaan.
Oletko jo avun piirissä ja olisiko sinun mahdollista päästä terapiaan? Mitä itse ajattelisit siitä? Ystävien tuki on todella tärkeää, mutta ei heitäkään voi loputtomiin rasittaa. Ja ammatti-ihmisellä on omia välineitään auttaa sinua työstämään asioitasi.
Kannattaa toimia nyt, ennen kuin asiat kehkeytyvät huonompaan suuntaan.
Tsemppiä ja lämpimiä ajatuksia sinulle!
Pappi Elisabet
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle754009Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt2023302Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473006Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle772671Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3792408- 1812072
- 781605
- 361586
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231418Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391392