Miksi uimarit menestyvät niin nuorina?

kysymyssssss

Selittääkö lajin teknisyys asian? Tekniikan osaaminen olisi olennaista? Myös treenimäärät käsittääkseni ovat IKM-tasolta asti suuria, jos vertaa muihin lajeihin.

Mutta ei ole harvinaista, että mm- ja a olympiafinaaleissa on kasapäin teinejä

3

453

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • EitodellakaanEMtasonex

      Olin kilpauimari vuonna kirves ja vasara eli huomattavasti ennen Sivisen, Kasvion, Seppälän tai Laukkasen uraa. Emme menestyneet ennen heitä Euroopan tai maailman tasolla enkä missään vaiheessa ollut yhtä loistava kuin he.
      Minut pudotettiin uima-altaaseen alle 7-vuotiaana ja nousin altaasta vasta 17-vuotiaana. Tekniikka hiottiin ensin kohdalleen, hiottiin sitä ja uitiin, uitiin, uitiin, käytiin salilla hakemassa lihasvoimaa, taas uitiin ja käytiin välillä lenkillä. Harjoiteltiin lähtöä, käännöksiä jne.
      Treenit oli valmennusaikaan kuusi kertaa viikossa ellei ollut kisoja. Treeni oli ensin kuntosalia tai juoksua ja sen jälkeen verryttelyä. Altaaseen pääsi kun valmentaja sai vedettyä kyynärpäät lapaluiden kohdalta yhteen. Silloin lihakset oli vetreät. Treeniaikaa oli yleensä 1,5 tuntia ja matkaa taittui 4000m/treenikerta ellei hiottu tekniikkaa, silloin uitiin vain 2-3km.
      Uinti on puhdasoppinen tekniikkalaji ja varmaan tästä syystä uimarit menestyvät nuorina.
      Laukkanen tosin on vaihtanut lajiin vasta 11 vuotiaana ja hyvin on menestynyt (nuorihan hän on vieläkin).
      Sievinen taisi treenata uimalla 20 km päivässä.
      Vaikka olen jo vähän kääk olen tyytyväinen siihen että uin koko kasvuikäni koska kroppa ei ole rupsahtanut vieläkään.
      Uinti on myös halpa harrastus moneen muuhun lajiin verrattuna.

    • Vanha nyrkkisääntö uinnissa on viisi vuotta tekniikkaa ja viisi vuotta kovaa treeniä huipulle. Tästä voikin laskea, milloin teinit ovat aloittaneet tavoitteellisen harjoittelun. Jos tyttö on aloittanut harjoittelun 6-vuotiaana, 11-vuotiaana murrosikä ja sitten treeniä, niin periaatteessa on mahdollista olla hyvin lähellä kansainvälistä huippua 16-vuotiaana, jos kaikki tekijät ovat kohdallaan: perintötekijät, valmennus, kotiväki, ei sairastelua jne. Sievisen Jani vastaavasti ryhtyi peruskoulun jälkeen ammattiuimariksi (kävi tosin myöhemmin lukiossa kääntymässä ja toteamassa että opiskelu ei ollut hänen juttunsa) ja oli jo teinivuosina huipulla.

      Mikäli uimarilla on vahva liikunnallinen tausta (jos muisti ei petä, niin Välimaan Tero aloitti 14-vuotiaana) niin aloittaminen ei ole myöhäistä vähän vanhempanakaan. Joskus kuulee suositeltavan, että jos haluaa lapsen lajivalinnan tehdä myöhemmin, niin kannattaa pienenä laittaa (teline)voimistelemaan, niin motoriikka ja tasapaino kehittyvät parhaiten.

      Suuri harjoitusmäärä vaikuttaa myös toiseen suuntaan, eli siinä vaiheessa kun uimaria alkaa kiinnostaa vaikkapa perheen perustaminen, niin yhtäkkiä kolmet treenit päivässä (lämmittelyineen ja vaihtoineen pari-kolme tuntia per treeni, kahdet altaassa ja yhdet kuivilla) kaikkine oheistekemisineen saattavat tuntua vähän liiallisilta. Puhtaasti teoreettiselta kannalta urheilijan parasta aikaa on 25 - 30 ikävuoden väli, jossa (jos loukkaantumisilta on säilytty) kroppa ei ole vielä alkanut rupsahtaa, mutta ollaan hyvin lähellä luontaista voimamaksimia. Mikäli uimareilla ei ole ollut puhtaita harjoitusolosuhteita, niin tässä vaiheessa tosin voi olla jo esim. hengitysvaikeuksia, tietyt altaan puhdistuksen tuotteet (ei puhdistusaineet, vaan desinfionnin lopputulos) voivat arpeuttaa keuhkoja. Pitoisuudet nousevat haitalliseksi lähinnä (hikisen ja pissaisen) uimahallin suurkäyttäjillä ja henkilökunnalla.

    • kysymyssssss

      Kiitos vastauksista!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      531
      8965
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      161
      6170
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      374
      5220
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      66
      4749
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      99
      4361
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      4053
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      185
      3942
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      92
      1896
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      104
      1412
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      979
    Aihe