Tanssilava-ohjelmaa takaisin televisioon

MN_

Mielestäni televisioon olisi saatava takaisin tanssilava-ohjelmaa.
Musiikkiohjelmia muutenkin on kohtuullisen vähän ja väittäisin,
että ikävuosista 40-50 eteenpäin eivät kaikki jaksa katsoa ja kuunnella
esim Voice of Finlandin kaltaista tarjontaa.

MTVn Pop'n'rollia ja sen kaltaisia en edes luokittele musiikkiohjelmiksi, ne ovat viihdettä.

En oikein ymmärrä tv-yhtiöiden päätöksiä lopettaa nämä ohjelmat kokonaan, niille olisi varmasti tilausta.

Huvin vuoksi oli suosittu ohjelma aikanaan, tv2 lopetti sen mm siksi,
ettei se sopinut enää muotoisenaan ohjelmakarttaan ja oli "vanhentunut".

Mistähän se johtuu, että mm Ruotsissa musiikki- ja tanssiviihdeohjelmaa
esitetään vuodesta toiseen, hyvin katsojaluvuin? Mm "Så ska det låta", Suomessa Bumtsi Bumina tunnettu ohjelma jatkuu edelleen hyvin suosittuna.

Ylen puolelta katsottuna en näe yhtään pätevää syytä olla tekemättä esim tanssilava-ohjelmaa, Ylen pitäisi hoitaa tarjonta niin, että se vastaa myös katsojakunnan toiveita. Rahoituksen maksamme me, sinä ja minä. En koe saavani rahoilleni vastinetta enää muuten kuin uutis-ja ajankohtaistarjonnan ohjelmista.

Kaupallisten kanavien tuottajille voisin väittää, että hyvin varmasti keräävät mainostajia ja katsojakuntaa.

Hyötyjinä olisivat KAIKKI osapuolet, mukaanlukien hienoisessa taantumassa taistelevat tanssilavajärjestäjät että tanssiorkesterit aivan
kärkinimiä lukuunottamatta. Nythän ollaan lavoilla tilanteessa, jossa pääsääntöisesti aivan samat huippunimet esiintyvät lavoilla vuodesta toiseen. Vielä hieman tuntemattomampia, hyviä ja laadukkaita orkestereita olisi tarjolla, mutta ne eivät pääse näyttäytymään tässä tilanteessa, virkistämään ja monipuolistamaan tarjontaa.

Ohjelmien tuotanto nykykalustolla ei ole enää kallista, on vain kyse nyt järjenkäytöstä, katsojia arvostavan sisällön tuottamisesta ja uskalluksesta tarttua aitoon asiaan!

Herätkää Yle, MTV ja Nelonen, ennenkuin apajille tulee ulkomainen tuottaja!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        234
        4502
      2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        75
        2934
      3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        47
        2443
      4. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        45
        1747
      5. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        78
        1419
      6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        21
        1251
      7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        83
        1222
      8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        137
        939
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        69
        908
      10. Sellainen tunne sydämessä

        Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
        Ikävä
        86
        874
      Aihe