Kelan karhukirje???

köyhäamkopiskelija

Pystyykö Kelan kanssa neuvottelemaan opintotuen (opintoraha) takaisinperinnästä? Sain helmikuussa kelasta takaisinperintäkirjeen. Tein selvityksen Kelaan sähköisellä lomakkeella, jossa tiedot tallentuvat palveluun.

Onko kokemuksia, millä aikataululla Kela perii liikaa maksetut opintotuet takaisin? On täysin mahdotonta maksaa summaa takaisin 15.4.16.

12

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelijaitsekkin

      Kyllä se olisi siihen päivään mennessä maksettava. Muuten tulee lisäsanktioita ja saattavat siirtää koko summan ulosottoon. Mitä teit, että Kela perii takaisin? Liikaa töitä vai liian vähän opiskelua?

    • Amk-pate

      Pystyy kelan kanssa sopimaan takaisinmaksun erissä. Kannattaa maksella minimisummaa pikkuhiljaa. Multakin karhuavat monta tonnia, mutta makselen takaisin jtn 50€/kk.

      Ei ole kyllä aikomustakaan maksaa koko summaa takaisin vaan karkaan ulkomaille samantien kun valmistun. Pitäköön tunkkinsa :D Suosittelen tekemään samalla tavalla. Tähän paskamaahan ei todellakaan kannata jäädä.

    • 10plus7

      Jos olet siis tehnyt selvityksen ja uskot että asiassa on tehty virhe niin et joudu maksamaan ennen käsittelyä. Itsellä napsahti 2300€ maksettavaa vuodelta 2014, mutta palkka oli saatu ennen opintojen alkua. Tein selvityksen sähköisen palvelun kautta ja nyt odottelen vastausta. Kaavakkeessa jossa neuvotaan muutoshaun tekemisestä sanotaan ettei makseta ennen käsittelyä.

      • Von_Kickelsson

        Ennen opintojen alkua saatu palkka ei vaikuta opintotukeen, vaikka olisi samalta vuodelta. Kannattaa selvittää asia. Itselläni oli sama tilanne kauan sitten. Tein uusintakäsittelypyynnön eikä maksettuja opintotukia tarvinnut maksaa takaisin. Voihan tietenkin olla, että opintotuen maksamisen edellytykset ovat muuttuneet, mutta kannattaa kuitenkin yrittää.


    • 10plus7

      Tarkennuksena vielä, Kelan päätöksestä:
      "Jos pyydät päätösehdotuksen uudelleenkäsittelyä, takaisin perittävää määrää ei tarvitse maksaa eräpäivään mennessä. Takaisinmaksusta kerrotaan uudessa päätöksessä. "

    • köyhätkyykkyyn

      Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?

      Opiskelijan tuloraja ylittyy todella nopeasti, koska naurettavan pienellä opintotuella ei kukaan tule toimeen. Opiskeluaikana on pakko käydä töissä - ainakin jos opiskelija on perheellinen.

      Opintolainaa ei laman aikana uskalla ottaa, koska työpaikan saanti valmistumisen jälkeen on monella alalla hyvin epävarmaa. Kamalin olisi tilanne, jossa tyypillä on iso opintolaina maksettavana ja valmistumisen jälkeen hän olisikin työtön.

      Kelan opintotuen takaisinperinnän korko 15 % on myös todella törkeä!

      • hyvex

        "Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?"

        Miten niin ei voitaisi siirtää ulosottoon??? Tietenkin voidaan eikä vain voida vaan myös siirretään samalla tavoin kuin muutkin maksut, jotka on laiminlyöty. Tämä tehdään laillisesti.

        Kannattaa yrittää neuvotella maksuaikataulusta eikä päästää maksuja ulosottoon. Ulosotto tulee kalliiksi.


      • 15onpieni

        15% tuskin kattaa läheskään kuluja, joita aiheutuu opiskelijoista, joilta joudutaan perimään takaisin opintotukea. Tarkoitus lienee myös ohjata palauttamaan vapaaehtoisesti ennalta tai olemaan nostamatta, jos ei jostain syystä ole oikeutettu opintotukeen.


    • Losthe

      Itsellekkin tuli tuo samainen kirje. Mutta voiko tuon kirjallisen selvityksen siis tosiaan tehdä ihan verkon kautta? Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa? Yritin käydä kelan verkkopalvelujen kautta etsimässä sopivaa kanavaa tuon tekemiseen, mutta ei osunut silmiin

      • vapiseva.vaariko

        "Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa?"

        Jo on aikoihin eletty!


    • kelakerttutuleapuun

      Kuinkahan moni opiskelija on saanut tänä keväänä Kelasta opintotuen takaisinperintäkirjeen? Miten olette pystyneet maksamaan takaisinperittävät opintotuet Kelalle?

      Voiko opintotuen takaisinperinnän maksuun hakea ja saada Kelan valtiontakaamaa opintolainaa?

    • wtrgrgsr

      Eikö näissä kuitenkin ole yli vuosi maksuaikaa? Jos verotiedot tule muistaakseni maaliskuussa, vasta joskus seuraavan vuoden keväällä on viimeistään pakko maksaa, toki siihen tulee vähän korkoakin siloin mutta kuitenkin.

      Tyhmäähän tuo on että Kela rankaisee töitä tekeviä opiskelijoita noin raskaasti, mutta jos edes vähän ymmärtää seurata tulojaan niin ei pitäisi kenellekän tulla yllätyksenä.

      Itse sain viime syksynä vakituisen työn, viime keväällä olin vielä opiskelija joten käytin 3kk tukea. Eihän se kiva ole kun 1500e joutui maksamaan takaisin mutta tosiaan koska on vakituinen työ niin pystyi maksamaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      85
      4940
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      92
      2499
    3. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      41
      2436
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      194
      2346
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      133
      1929
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      24
      1831
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      178
      1550
    8. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1461
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      346
      1243
    10. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1149
    Aihe