Kelan karhukirje???

köyhäamkopiskelija

Pystyykö Kelan kanssa neuvottelemaan opintotuen (opintoraha) takaisinperinnästä? Sain helmikuussa kelasta takaisinperintäkirjeen. Tein selvityksen Kelaan sähköisellä lomakkeella, jossa tiedot tallentuvat palveluun.

Onko kokemuksia, millä aikataululla Kela perii liikaa maksetut opintotuet takaisin? On täysin mahdotonta maksaa summaa takaisin 15.4.16.

12

479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Opiskelijaitsekkin

      Kyllä se olisi siihen päivään mennessä maksettava. Muuten tulee lisäsanktioita ja saattavat siirtää koko summan ulosottoon. Mitä teit, että Kela perii takaisin? Liikaa töitä vai liian vähän opiskelua?

    • Amk-pate

      Pystyy kelan kanssa sopimaan takaisinmaksun erissä. Kannattaa maksella minimisummaa pikkuhiljaa. Multakin karhuavat monta tonnia, mutta makselen takaisin jtn 50€/kk.

      Ei ole kyllä aikomustakaan maksaa koko summaa takaisin vaan karkaan ulkomaille samantien kun valmistun. Pitäköön tunkkinsa :D Suosittelen tekemään samalla tavalla. Tähän paskamaahan ei todellakaan kannata jäädä.

    • 10plus7

      Jos olet siis tehnyt selvityksen ja uskot että asiassa on tehty virhe niin et joudu maksamaan ennen käsittelyä. Itsellä napsahti 2300€ maksettavaa vuodelta 2014, mutta palkka oli saatu ennen opintojen alkua. Tein selvityksen sähköisen palvelun kautta ja nyt odottelen vastausta. Kaavakkeessa jossa neuvotaan muutoshaun tekemisestä sanotaan ettei makseta ennen käsittelyä.

      • Von_Kickelsson

        Ennen opintojen alkua saatu palkka ei vaikuta opintotukeen, vaikka olisi samalta vuodelta. Kannattaa selvittää asia. Itselläni oli sama tilanne kauan sitten. Tein uusintakäsittelypyynnön eikä maksettuja opintotukia tarvinnut maksaa takaisin. Voihan tietenkin olla, että opintotuen maksamisen edellytykset ovat muuttuneet, mutta kannattaa kuitenkin yrittää.


    • 10plus7

      Tarkennuksena vielä, Kelan päätöksestä:
      "Jos pyydät päätösehdotuksen uudelleenkäsittelyä, takaisin perittävää määrää ei tarvitse maksaa eräpäivään mennessä. Takaisinmaksusta kerrotaan uudessa päätöksessä. "

    • köyhätkyykkyyn

      Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?

      Opiskelijan tuloraja ylittyy todella nopeasti, koska naurettavan pienellä opintotuella ei kukaan tule toimeen. Opiskeluaikana on pakko käydä töissä - ainakin jos opiskelija on perheellinen.

      Opintolainaa ei laman aikana uskalla ottaa, koska työpaikan saanti valmistumisen jälkeen on monella alalla hyvin epävarmaa. Kamalin olisi tilanne, jossa tyypillä on iso opintolaina maksettavana ja valmistumisen jälkeen hän olisikin työtön.

      Kelan opintotuen takaisinperinnän korko 15 % on myös todella törkeä!

      • hyvex

        "Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?"

        Miten niin ei voitaisi siirtää ulosottoon??? Tietenkin voidaan eikä vain voida vaan myös siirretään samalla tavoin kuin muutkin maksut, jotka on laiminlyöty. Tämä tehdään laillisesti.

        Kannattaa yrittää neuvotella maksuaikataulusta eikä päästää maksuja ulosottoon. Ulosotto tulee kalliiksi.


      • 15onpieni

        15% tuskin kattaa läheskään kuluja, joita aiheutuu opiskelijoista, joilta joudutaan perimään takaisin opintotukea. Tarkoitus lienee myös ohjata palauttamaan vapaaehtoisesti ennalta tai olemaan nostamatta, jos ei jostain syystä ole oikeutettu opintotukeen.


    • Losthe

      Itsellekkin tuli tuo samainen kirje. Mutta voiko tuon kirjallisen selvityksen siis tosiaan tehdä ihan verkon kautta? Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa? Yritin käydä kelan verkkopalvelujen kautta etsimässä sopivaa kanavaa tuon tekemiseen, mutta ei osunut silmiin

      • vapiseva.vaariko

        "Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa?"

        Jo on aikoihin eletty!


    • kelakerttutuleapuun

      Kuinkahan moni opiskelija on saanut tänä keväänä Kelasta opintotuen takaisinperintäkirjeen? Miten olette pystyneet maksamaan takaisinperittävät opintotuet Kelalle?

      Voiko opintotuen takaisinperinnän maksuun hakea ja saada Kelan valtiontakaamaa opintolainaa?

    • wtrgrgsr

      Eikö näissä kuitenkin ole yli vuosi maksuaikaa? Jos verotiedot tule muistaakseni maaliskuussa, vasta joskus seuraavan vuoden keväällä on viimeistään pakko maksaa, toki siihen tulee vähän korkoakin siloin mutta kuitenkin.

      Tyhmäähän tuo on että Kela rankaisee töitä tekeviä opiskelijoita noin raskaasti, mutta jos edes vähän ymmärtää seurata tulojaan niin ei pitäisi kenellekän tulla yllätyksenä.

      Itse sain viime syksynä vakituisen työn, viime keväällä olin vielä opiskelija joten käytin 3kk tukea. Eihän se kiva ole kun 1500e joutui maksamaan takaisin mutta tosiaan koska on vakituinen työ niin pystyi maksamaan.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      66
      5180
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      57
      4617
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      123
      4569
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      338
      1897
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      85
      1523
    6. 92
      1484
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      235
      1370
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      323
      1097
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      971
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      51
      903
    Aihe