Pystyykö Kelan kanssa neuvottelemaan opintotuen (opintoraha) takaisinperinnästä? Sain helmikuussa kelasta takaisinperintäkirjeen. Tein selvityksen Kelaan sähköisellä lomakkeella, jossa tiedot tallentuvat palveluun.
Onko kokemuksia, millä aikataululla Kela perii liikaa maksetut opintotuet takaisin? On täysin mahdotonta maksaa summaa takaisin 15.4.16.
Kelan karhukirje???
12
497
Vastaukset
- Opiskelijaitsekkin
Kyllä se olisi siihen päivään mennessä maksettava. Muuten tulee lisäsanktioita ja saattavat siirtää koko summan ulosottoon. Mitä teit, että Kela perii takaisin? Liikaa töitä vai liian vähän opiskelua?
- Amk-pate
Pystyy kelan kanssa sopimaan takaisinmaksun erissä. Kannattaa maksella minimisummaa pikkuhiljaa. Multakin karhuavat monta tonnia, mutta makselen takaisin jtn 50€/kk.
Ei ole kyllä aikomustakaan maksaa koko summaa takaisin vaan karkaan ulkomaille samantien kun valmistun. Pitäköön tunkkinsa :D Suosittelen tekemään samalla tavalla. Tähän paskamaahan ei todellakaan kannata jäädä. - 10plus7
Jos olet siis tehnyt selvityksen ja uskot että asiassa on tehty virhe niin et joudu maksamaan ennen käsittelyä. Itsellä napsahti 2300€ maksettavaa vuodelta 2014, mutta palkka oli saatu ennen opintojen alkua. Tein selvityksen sähköisen palvelun kautta ja nyt odottelen vastausta. Kaavakkeessa jossa neuvotaan muutoshaun tekemisestä sanotaan ettei makseta ennen käsittelyä.
- Von_Kickelsson
Ennen opintojen alkua saatu palkka ei vaikuta opintotukeen, vaikka olisi samalta vuodelta. Kannattaa selvittää asia. Itselläni oli sama tilanne kauan sitten. Tein uusintakäsittelypyynnön eikä maksettuja opintotukia tarvinnut maksaa takaisin. Voihan tietenkin olla, että opintotuen maksamisen edellytykset ovat muuttuneet, mutta kannattaa kuitenkin yrittää.
- 10plus7
Tarkennuksena vielä, Kelan päätöksestä:
"Jos pyydät päätösehdotuksen uudelleenkäsittelyä, takaisin perittävää määrää ei tarvitse maksaa eräpäivään mennessä. Takaisinmaksusta kerrotaan uudessa päätöksessä. " - köyhätkyykkyyn
Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?
Opiskelijan tuloraja ylittyy todella nopeasti, koska naurettavan pienellä opintotuella ei kukaan tule toimeen. Opiskeluaikana on pakko käydä töissä - ainakin jos opiskelija on perheellinen.
Opintolainaa ei laman aikana uskalla ottaa, koska työpaikan saanti valmistumisen jälkeen on monella alalla hyvin epävarmaa. Kamalin olisi tilanne, jossa tyypillä on iso opintolaina maksettavana ja valmistumisen jälkeen hän olisikin työtön.
Kelan opintotuen takaisinperinnän korko 15 % on myös todella törkeä!- hyvex
"Miten opintotuen takaisinperintä voidaan siirtää ulosottoon??? Onko se mahdollista tai onko se edes laillista?"
Miten niin ei voitaisi siirtää ulosottoon??? Tietenkin voidaan eikä vain voida vaan myös siirretään samalla tavoin kuin muutkin maksut, jotka on laiminlyöty. Tämä tehdään laillisesti.
Kannattaa yrittää neuvotella maksuaikataulusta eikä päästää maksuja ulosottoon. Ulosotto tulee kalliiksi. - 15onpieni
15% tuskin kattaa läheskään kuluja, joita aiheutuu opiskelijoista, joilta joudutaan perimään takaisin opintotukea. Tarkoitus lienee myös ohjata palauttamaan vapaaehtoisesti ennalta tai olemaan nostamatta, jos ei jostain syystä ole oikeutettu opintotukeen.
- Losthe
Itsellekkin tuli tuo samainen kirje. Mutta voiko tuon kirjallisen selvityksen siis tosiaan tehdä ihan verkon kautta? Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa? Yritin käydä kelan verkkopalvelujen kautta etsimässä sopivaa kanavaa tuon tekemiseen, mutta ei osunut silmiin
- vapiseva.vaariko
"Ei tarvi tuohon mukana tulleeseen paperiin vapisevin käsin kirjoittaa?"
Jo on aikoihin eletty!
- kelakerttutuleapuun
Kuinkahan moni opiskelija on saanut tänä keväänä Kelasta opintotuen takaisinperintäkirjeen? Miten olette pystyneet maksamaan takaisinperittävät opintotuet Kelalle?
Voiko opintotuen takaisinperinnän maksuun hakea ja saada Kelan valtiontakaamaa opintolainaa? - wtrgrgsr
Eikö näissä kuitenkin ole yli vuosi maksuaikaa? Jos verotiedot tule muistaakseni maaliskuussa, vasta joskus seuraavan vuoden keväällä on viimeistään pakko maksaa, toki siihen tulee vähän korkoakin siloin mutta kuitenkin.
Tyhmäähän tuo on että Kela rankaisee töitä tekeviä opiskelijoita noin raskaasti, mutta jos edes vähän ymmärtää seurata tulojaan niin ei pitäisi kenellekän tulla yllätyksenä.
Itse sain viime syksynä vakituisen työn, viime keväällä olin vielä opiskelija joten käytin 3kk tukea. Eihän se kiva ole kun 1500e joutui maksamaan takaisin mutta tosiaan koska on vakituinen työ niin pystyi maksamaan.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004115Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572914Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71053Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221052- 471003
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234982- 49946