Miten lumilaudalla ankkurihississä?

Uteliasaloittelija

Moro! Oon laskenu kahdesti laudalla, toisella kerralla menin "nappihissilä" ja toisella kerralla kävelin mäen ylös. Nappihissillä ylös meno menin mitenkuten, mutta nyt pitäis koittaa ankkuria. Eli ekaa kertaa kun ankkuriin menee niin pitäiskö laittaa kapula jalan taakse vaiko haarojen väliin? Muitakin hissivinkkejä saa toki ehdottaa =) Kiitos!

4

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Snoukkaaja

      Meet siihen ja laita etummainen jalka kiinni lautaan ja takimmainen siihen siteen viereen jossa sen pitäs olla jos siinä on hissi tyyppejä pyydä niitä hidastamaan jos ei tartu kapulasta ja pistä toinen puoli jalkojen väliin ja anna mennä

    • Lauta123

      Liusut siihen hissi paikalle takajalka irti. Pidä jalkaa lumella kunnes saat ankkurin etu jalkasi taas ja nosta takaisin jalka kyytiin. Pidä polvet Hieman koukussa matkan ajan!
      Pois tullessa (kun oot yksin hississä) laita taka käsi ankkurin tyhjälle puolelle ja vedä ittees päin nii saat ankkurin pois jalkojen välistä. Anna hissin vetää sen verran itseäsi (pidä siitä siis vielä kiinni) että pääset mukavasti pois ja sitten vaan paino sille kantille mihin suuntaan oot menossa. Katso eteesi ettet laske kenenkään päälle!! Jos vauhti loppuu kesken potki itsesi taka jalalla pois muiden edestä.
      Toivottavasti auttoi! :)

    • Anonyymi

      Ja vielä..nousujalka kiinni, takajalka irti siteestä. Muista asetella lauta huolellisesti ensin lähtö suuntaan, kopista lumet pois ettei ole haitolla koko hissimatkan ajan. Voi olla hyvä pitää vapaa jalka lumella ennen hissin asettelemista haaruksiin, mutta sen voi nostaa myös laudan päälle jo valmiiksi. Ankkurissa on kela, joka pehmentää hieman lähtöä, varsinkin jos lähtöpaikalla on pieni alamäki. Hissimatkan aikana pidä olkapää menosuuntaan ja katse ylämäkeen. Tunnustele pohjaa ja tarkkaile tasapainoa. Jos meinaat kaatua, varaudu irrottautumaan ankkurista työntämällä sitä itsestäsi poispäin ja siirtymään sivuun. Laske alas ja yritä uudelleen. Onnistut kyllä! Ylhäällä vedä hieman keskiputkesta, käännä ankkurin "sakarat" pystyyn jolloin voit päästää ankkurin jatkamaan omia matkojaan. Nojaa hieman sille puolelle kumpaan suuntaan haluat poistua. Voit hieman jarrutella liikaa vauhtia viemällä vapaan jalan kantapään/varpaan laudan pienesti reunan yli lumeen jolloin lauta automaattisesta alkaa kääntyä ko. Suuntaan. Siirry sivuun seuraavan tieltä (ettet saa takana tulevan ankkuria päähän) ja potkuttele sopivaan kohtaan sitomaan vapa jalka. Iloisia laskupäiviä🏂

    • Anonyymi

      Ankkurissa meno on laudalla helpompaa kuin napilla/sompahissillä koska veti tulee keskeltä. Monet ankkurihissit menevät vähän ripeämmin ylös joten olet kivasti aiemmin perillä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3892
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      202
      3758
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      88
      2169
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1951
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1318
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1202
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      159
      1173
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1075
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe