airbus 350 tilanne

NiHaoma

Mikähän tilanne Finnairilla on tuon uuden Airbus 350 koneen kanssa. Tänään parempi puoliskoni lenteli tuonne Kiinan suuntaan ja lentoa tuli seurattua FlightRadarin kautta. Huomasin että tuolla japani/kiina reiteillä lenti vain yksi uusi Airbus 350 ja se meni Shanghaihin. Onko nuo koneet myöhässä vai miksi liikenteessä oli vain yksi uusi kone? Minä kuvittelin että useimmat noista Aasian reiteistä liikennenöitäisiin jos uusilla koneilla.

Itse lennän Kiinaan heinäkuussa, pienoinen pettymys jos silloinkaan ei ole tuo uusi kone käytössä.

18

387

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tilanne_on

      Tällä hetkellä A350 lennot Finnairilla ovat Shanghai ja Bangkok x2 ja haasteita on riittänyt aikataulujen suhteen.

      Wessoja ja penkkien toimitusongelmien takia kaksi muuten valmista konetta seisoo Toulosessa, tosin tänään tehty toinen testilento F-WZFQ/OH-LWDlle, kun ensilento oli jo joulukuun alussa (toinen kone F-WZFR/OH-LWE), normiprosessissa ensilennosta toimitukseen n. 7 vkoa. Asiantuntijasivusto veikkailee toimituksia tässä kuussa, mutta sitä se veikkasi jo alunperin tammikuulle...

      Näiden jälkeen kokoonpanosta tulleita koneita on kaksi jo mennyt toimitukseen muille ja kolmas tuotapikaa. Joko myöhästymisestä saa kohtuullisen tuoton tai finskin naistenwessa on vaikea rakentaa...
      Tehtaalla on kokoonpanossa kaksi Finnairille tulevaa konetta em. lisäksi eli F-WZFW/OH-LWF ja F-WZGX/OH-LWG.

      • NiHaoma

        Kiitokset asiantuntevasta vastauksesta.


      • NiHaoma

        Tietääkö Tilanne_on mikä on nykyinen tilanne noiden koneiden suhteen? Shanghai taitaa olla ainoa paikka Kiinassa mihin uusi Airbus menee?


      • Tilanne_on

        5kpl A350 konetta käytössä.
        Nyt on lennetty Bangkok, Shanghai ja Hong Kong (2 konetta), joitakin lentoja Lontooseen, ennen hässäkkää myös Brysseliin.
        Kesäkuussa pitäisi alkaa lennot Souliin lokakuuhun saakka, sen jälkeen kone tarvittaneen jälleen Bangkokin lennoille, kun talvikaudella niitä 2/vrk.
        Singaporen lennot pitäisi alkaa syksyllä (2 konetta), kun kaikki tänä vuonna vielä tulevat koneet ovat tulleet (6. pitäisi tulla kesällä ja 7. syksyllä).
        Pekingin lennotkin jatkuu A350llä varmaan joskus.


      • NiHaoma

        Nyt tosiaan oli tuo Hong Kongin kone Airbus 350, veljeni lenteli sieltä viimeksi reilu kuukausi takaperin ja silloin lensivät 330/340 koneilla. Itse heitän 5-viikon keikan Pekingiin heinäkuun lopusta, mutta eipä taida tulla uutta konetta vielä siihen hätään. No parhaassa tapauksessa lokakuussa takaisin ja eiköhän noita keikkoja tule myöhemmin lisää. Kiitokset taas asiantuntevista tiedoista. :)


    • kysynpävaan

      Miten kolmella koneella hoidettaisiin useimmat Aasian-reitit?

      • JostuleeWC

        Eikä vielä loppuvuonna 7llä koneellakaan...


    • Nihauma

      Tänään taisi olla ensimmäinen lento Pekingiin uudella Airbus 350 koneella.

      • tilkkuperse

        no ei kyllä ollut. missä maailmassa elät?


      • Traceroute

        Vaihteeksi A350llä, sinne lennettiin jo talvella A350llä ja välissä ainakin A330lla.


      • Nihauma
        tilkkuperse kirjoitti:

        no ei kyllä ollut. missä maailmassa elät?

        Voit tarkistaa Flight Radarista jos et usko. Eilen lensivät Airbus 330 koneella


      • finni14v
        Nihauma kirjoitti:

        Voit tarkistaa Flight Radarista jos et usko. Eilen lensivät Airbus 330 koneella

        Eilen oli eilen ja nyt on nyt. Oletko kuullut helmikuusta esim. koskaan? Jos ei soita kelloja niin kysypä vaikka iskältä.


      • Nihauma
        finni14v kirjoitti:

        Eilen oli eilen ja nyt on nyt. Oletko kuullut helmikuusta esim. koskaan? Jos ei soita kelloja niin kysypä vaikka iskältä.

        Mitähän teikäläinen tuolla kommentilla ajaa takaa, jutun juoni ei oikein avautunut.


      • werttiXYZ
        Nihauma kirjoitti:

        Mitähän teikäläinen tuolla kommentilla ajaa takaa, jutun juoni ei oikein avautunut.

        No kysypä siltä iskältä kun ei juoni avaudu.


    • lentoexpertti

      Onkohan lopulta kannattavaa Finnairin lentää HKG- ja SIN- lentoja, kun ne vaativat kaksi konetta operointiin, jolloin luppoaikaa tulee koneille liikaa vai onko kysymys imagoseikoista.

      • läpy

        No kuule puberteettikauhu, kyllä ne tietää mikä kannattaa ja mikä ei. SInun kannattaa miettiä nyt vaikka eritteisten talouspapereiden siivousta sieltä sängyn alta ja läksytkin on kenties tekemättä. Alas mennä poju.


      • Sekäettä

        Luppoaikaa tulee lähinna siellä etäpäässä, mutta voidaan lentää samalla henkilökunnalla, kun tulee taukoa.
        Kotikentältä tehdään samoilla koneilla päivän aikana euroopan lentoja.


    • Eitrolli

      Ymmärtäkää hyvät ihmiset, että nämä ärhäkkäät kommentoijat, ihmisten dissaajat ovat finnairin palkkalistoilla olevaa väkeä. Aivan kuten venäjällä on nettikeskusteluissa trollaajia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1580
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      104
      793
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      128
      561
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe