lääkeongelma

hullupipopää

Bipo olen ollut jo vuosia. 7v meni hyvin ketiapiinilääkityksellä, kunnes se alkoi aiheuttaa haittavaikutuksia; kammiovärinää, verenpaineen laskua (70/50, leposyke yli 90), pyörtyilyä, kilpirauhasen vajaatoimintaa ja aineenvaihdunnan lamaantumista. Olin joitain kuukausia lääkkeetön ja oireeton, sitten alkoi mania. Ensin kokeiltiin aripipratsolia, yrjö lensi ja varpusparvet karkaili. Kolmessa päivässä olin fyysisesti entinen, täys raunio joten lääkekokeilu lopetettiin. Sitten kokeiltiin natriumvalproaatti. Nukuin eli rauhotti kyllä mutta iho meni kauttaaltaan tulipunaiseksi, taipeet vertavuotaviksi. Lääkekokeilu lopetettiin viikossa. Seuraava koelääkitys oli peratsin. Ei mainittavia vaikutuksia mieleen niiden 4vrk aikana joita sitä otin. Minusta vaan tuli mummo (köpöttelykävelyä), matka hitaasti olkkarista vessaan tuntu maratonilta. Rytmihäiriöitä ja verenpaine taas tasolla 70/50 ja sykkeet ylhäällä, tajunnantason laskua. Verenpaine mulla on muutenki matala, noin 100/70, leposyke 55 nurkilla.

Nyt sitten olen masentunut, lääkkeetön. Lääkärin näen reilun viikon päästä. Pelkään uusia lääkekokeiluja kun on alkanut tuntumaan että nuppilääkkeet on lähinnä sairaan myrkyttämistä varten. Mietinkin nyt että uskallanko edes kokeilla enää neuroleptilääkitystä noiden kokemusten jälkeen vai mitä vaihtoehtoja tässä vielä on?

7

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Linjan_vaihto

      Kannattaisiko jättää huumeet ja miettiä opetella, vaikka vaikeimman kautta, elämään pääselvänä ja etsimään omia selviytymiskeinoja (psyykkauskeinoja) elämäntilanteestaan/-saan selviämiseen. Psykiatrian kautta saat pääsi vain enemmän sekaisin. Toisekseen, on ihan perusteltua spekuloida, että olisit nyt paremmassa kunnossa, jos et aikanasi olisi huumeiden tielle koskaan lähtenytkään. Toki ymmärrän, että psykiatrit ja lääkärit ovat kovia manipuloimaan aloittamaan "psyykenlääkitys". Psykiatriassakin käytetyt huumausaineet, tai psyykenlääkkeet, kuten kauniimpi, poliittisesti korrektimpi ilmaisu kuuluu, voivat aiheuttaa pysyväisvaikutuksia mm. aivovaurioiden muodossa. Monet aivovaurioituneet ovatkin masentuneita jo fyysisistä syistä, koska eivät enää tunne olevansa elossa samalla tavalla; tunteet ovat laimentuneet, pää tuntuu tyhjältä, mielihyväkokemus on laimentunut, seksuaalisuus ja rakkauselämä vaimentunut tai kadonnut, kognitio vaurioitunut, itsetietoisuuden taso madaltunut ja niin edelleen.

      • hullupipopää

        Et jos elämästä ekat 25v meni hukkaan oireiden vuoksi terapioista huolimatta, 7v lääkkeiden kanssa oli hyvää ja laadukasta niin lääkkeet on tänhetkisen huonon olon syy...?

        Myrkkyjähän ne on mutta on niistä hyötyjäki. Ainakin aikansa.


      • psykoottinen-

        Hyvin sanottu!

        Paras, kun ei "sille viralliselle linjalle" lähde ollenkaan!

        Sairastutti se Seroquel (ketiapiini) minuakin, eikä tarvinnut syödä noin pitkään! Riitti muutama viikko! Mulla tietysti on sukurasitus pohjalla niin enempää ei tarvittu.

        Helppoja ratkaisuja ei yksinkertaisesti ole olemassakaan!

        Mää en kuitenkaan pidä lääkkeillä ollutta aikaa laadukkaana ja hyvänä. En tuntenut edes itseäni silloin, niin outo kokemus se oli kaikenkaikkiaan. Pää ei toimi normaalisti ja tunteet on poissa. Miten kukaan voi pitää sitä laadukkaana ja hyvänä? Siihen vielä muut lääkkeen tuomat ongelmat ja sairaudet.


      • trollipalsta

        Missä tässä on huumeidenkäyttö mainittu?


    • OpiB

      Puhuin kokemusasiantuntijan kanssa, joka kokeili 20 eri lääkettä, ennenkuin sopiva löytyi. Ootko kokeillut litoa? Se on kaikista luonnollisin. Itsellä tuli alkuun vapinaa ja hiustenputoamista, mutta nekin katosi.
      Toisaalta mulla ei voi nostaa tarpeeksi korkealle sitä pitoisuutta, että toimisi kunnolla. Mut kantsii stedaa!

      • psykoottinen-

        Litium on tosin luonnosta saatava aine mutta erittäin myrkyllinen, kun sitä laitetaan ihmiseen ja sitä virallisestikin pidetään myrkkynä! Se ei tee siitä yhtään sen turvallisempaa! Ihan sama kuin alkaisit syödä vaikka kärpässientä, on sekin luonnollinen! Kaksisuuntaisen "terapeuttinen annos" on lähellä ihmisen myrkytysrajaa ja siitä syystä sitä vahdataan verikokein. Mää en silti menis luottamaan tähän sillä totuus on myös se, että ihminen varastoi itseensä kaikesta mitä se syö aineita; ravinteita, ympäristömyrkkyjä, miksei lääkkeitäkin. Se, että lopetat lääkkeen ei vielä tarkoita sitä, etteikö lääkejämiä olisi vaikka jossakin varastoituneena sinussa. Nämä sitten voivat lähteä liikkeelle esim. laihdutettaessa yms. Ei kaikki poistu elimistöstä silloin, kun aine nautitaan. Ihmettelen, kun lääkäritkään ei puhu tästäkään mitään? Eli ongelmia voi tulla myös myöhemmin!

        Myrkky kuin myrkky! Ei ole järkeä laittaa itseensä!


    • hullupipopää

      Mulla on menny lito nyt kuukauden. Se on vieny seksuaalisen naurinnon mutta ei halua. Annos on 600mg/vrk ja ajattelin ensi viikolla esittää annoksen puolittamista koska nyt en pysty seksiin, en voi ajaa autolla ja tunteet on kadonnu, empatia on täysin mahdotonta. Ekat 2vkoa meni 300mg/vrk eikä haittoja ollu näin paljoa kuin nyt. Mielenkiintoisin sivuvaikutus on ruokahalun täydellinen katoaminen joten olen laihtunut 9kg kuukaudessa....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      141
      8351
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7549
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      114
      5760
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      99
      5664
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4840
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2682
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1495
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1464
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      53
      1359
    Aihe