jos olis yks tonttu joskus, mutta koko talven kelkoilla on ajettu pitkin
keskustan katuja leuhkasti näytösmielessä "meitä ei säännöt koske".
Esim. viime sunnustaina kelkkojen nopeus oli taatusti vähintään 100km/h.
Ajettiin pareittain satoja metrejä kaavakatua keskellä asutusta kuin mielipuolet.
Ketä nämä rikolliset röyhkimykset mahtavat olla?
Kelkkaterroristit
34
141
Vastaukset
- HUMUSAPIENSS
Empä pidä isona rikoksena,sehän on Haapaveden teillä moottorikelkka paremmin tiellä pysyvä mitä auto.
Maastoliikennelain rikkominen on vakava rikos.Eli katso mitä maastoliikennelaissa sanotaan ennenkuin tulet tänne urputtamaan mitään tuollaasta.
Maastoliikennelaissa sanotaan että tie pitää ylittää erityistä varovaisuutta noudattaen.Kevyenliikenteenväylällä ja liittyvällä välikaistalla ei saa ajaa moottorikelkoilla.
- Sinivuokottietää
Ei se ole mielipidekysymys,vaan poliisiasia.
Tahallinen,jatkuva laiton ajelu on rikollista toiminta- Reuhakkeet
Sitä on kaikenlaista vouhkanaa nuissa kelkkailijoissakin!!
- kateeelliset
Ja niitä on tämä palsta ja kylä täynnä!
- Tiilenpää
Jusa terrorisoi moottorikelkkailijoita. Joutuuko Jusa tiilenpäitä lukemaan ?
Tiilenpää kirjoitti:
Jusa terrorisoi moottorikelkkailijoita. Joutuuko Jusa tiilenpäitä lukemaan ?
Minä olen lain oikealla puolella.
- kuohintaako
oot aatellu ? Jotta sääntöjä rikkovat saatas kuriin ja Herran nuhteeseen.
- Poliisilletietoaina
Kommenttien perusteella näyttäisi siltä,että kelkkailijat ovat piittaamattomia vastuunsapakoilijoita.
- lehmänhermo
Annetaan nyt kelkkailijoidenkin nauttia tästä lyhyestä lumisesta ajanjaksosta. Turhaa hermoja kiristää - kelkan pörinä piristää. Kohta ruoho vihertää ja alkaa helvetillinen mopojen pärinä.
- eihyvänäin
Ilman muuta nauttikoot. Ei pidä vain nautiskella paikoilla joissa aiheuttaa yleistä vaaraa. Kelkat sinne minne ne kuuluukin eli kelkkareiteille
- Vastuuseenopittava
Tottakai annetaan, mutta vain niiden,jotka noudattavat lakia.
Poliisille tieto lainrikkojista. - kevättulee
Voi hyvää päivää te poliisin innokkaat vapaaehtoiset valvonta-apurit. Mitä se teille kuuluu - antakaa poliisin tehdä omat hommansa ja keskittykää vaikka pelargonioitten kasvatukseen.
- Katupartiontarve
Haapajärven piirin poliisipäällikkö sanoi eilen, että vapaaehtoiset katupartiot
ovat hyvä asia. Haapavedellä juuri olisi nyt tarvetta sellaiseen.
Vapaaehtoinen "partionti" tulee jatkumaan . - kevättulee
Pahimpia ovatkin juuri nämä vapaaehtoiset partioijat, jotka luulevat olevansa lainkuuliaisia ja "hyviä kansalaisia". Hyväksytään se, että me kaikki teemme virheitä, sinäkin kelkkavartija, ja ollaan inhimillisiä ja ymmärtäväisiä toisillemme.
Pelargonia sinulle. - Eioikeuttaomiinkäsiin
Ei partioijia ole, ellei ole siihen tarvetta.Poliisi on tilanteesta kiinnostunut eniten.
Moottorikelkkailijat ajelevat Haapavedellä piittaamattomasti ja lakia rikkoen toistuvasti, se juuri kertoo asenteesta, jota kohtaan ei tarvita mitään ymmärtämystä.
Erittäin outo suhtautuminen liikennelakiin,jos vaaratilanteita aiheuttavaa,laitonta kaahaamista puolustellaan.Poliisi ei katso läpi sormien. - lakijajärjestys
Poliisi hoitakoon tehtävänsä, ei ole kansalaisten asia kytätä toisiaan.
- potkukelkkaa
Tarkoittaako tämä sitten sitä että ei tartte mitään lakia noudattaa jos poliisi ei ole näkemässä. Missä on terve järki ja muiden ihmisten huomioon ottaminen ja yleiset käytöstavat. Kasvakaa aikuisikisi nää kelkailevat pikkupojat.
- Laitononlaiton
Poliisi on itse perustanut yhteydenottoja varten vihjepuhelimen, eli poliisi toivoo
yhteydenottoja. Esim. kelkkailijoiden aiheuttamat vaaratilanteet ja toistuva piittaamattomuus liikennesäännöistä on varmasti juuri sellainen asia, josta poliisi toivoo vihjeitä. - kyttääjienkyttääjä
Nämä vihjepuhelimet on oikeita kyttäämisen lietsojia. Voi että on pöljä toimintatapa.
No onpahan kyttääjillä joku aggression purkuväylä, tuskin poliisit niitä koskaan kuuntelee , saatikka toimii niiden perusteella.
Muistellaan vanhaa DDR:ää - Täysinnormaalitapa
Vihjeiden perusteella rikolliset yleensä saadaan kiinni.Poliisi tutkii kaikki vihjeet ja
neuvoo tekemään ilmoituksen aina,kun on syytä epäillä.
Jos tekee ja toimii oikein, ei ole syytä pelätä,eihän, ja harvoin yhdestä erheestä hirtetään.
Kelkkailijoiden kohdalla esim.näyttää olevankin kysymys toistuvasta piittamattomuudesta. - poliisithoi
Asia on tärkeä ja hyvä että herättää keskustelua. Miten saataisiin nuorison holtiton traktoriralli kuriin? Traktorit ovat työkoneita ei nuorten rälläysvehkeitä. Hurjia tilanteita joutuu näkemään aivan liian usein. Polttoaineratsioita pitäisi järjestää niin tiuhaan että pysyvät työkoneet niille tarkoitetuissa tehtävissä.
- kaikkeentottunut
Ei minua häiritse. Anna vaan vihjeitä.
Hermot lepää kun ei tarvitse kytätä. - Liikennekuri
Kytätä ei todellakaan tarvitse. Nämä ilmiöt (moottorikelkat traktorit mopot ja niiden holtiton ajo) ovat kaikkien nähtävissä ja koettaviss,ei tarvitse edes päätä kääntää.
- entinenkyttääjä
Minäkin kävin ennen huomauttelemassa kun tontin läpi ajoivat, hermot siinä meni, kun kuuntelin kelkkojen menoa.
Lopetin kyttäämisen, en enää kiinnitä huomiota, heilautan kättä kun hollille osuu.
Mieli rauhoittuu. - rupert3
70 luku oli viimeistä hyvää aikaa silloin ei ollut turhankitisijöitä että nyt on koiranpaska ladulla tai moottorikelkan jäljet jossain. Nyt riittää joka kaupunkiin valittajia.
- kukavalvooturvallisuutta
Humalojalla kelkat ajelevat koulun lähellä tien ja pyörätien välissä ja pyörätielläkin päivittäin. Alikulunkin läpi huristellaan. Entä jos alikulussa tuleekin yllättäen pyöräilijä vastaan? Tai lapsiporukka? ei näy menoa haittaavan että poliisikin asuu ihan vieressä.
- moottoriajoneuvojapiisaa
Ajatella, että siellä asuu poliisikin. Ja ylikulunkin läpi huristellaan. Ja päivittäin moottorikelkkoja. Siis ja poliisikin asuu aivan lähellä.
Mahtaako siellä huristaa autoja ja mopoja ja polkupyöriä ja traktoreita.
- Vastuuympäristöstä
Kaikesta huomaa,että kelkkailijat eivät kykene arvioimaan toimintaansa.
Aikuistuminen on viivästynyt,sillä 2 vuotta täytettyään ihminen yleensä alkaa tajuta,ettei ole ainoa olento maailmassa,vaan muutkin on otettava huomioon.- kehityskehittyy
Se on niiiin kiva arvostella toisten toimia. Katsoppa tarkemmin omaa toimintaasi. Yleensähän niin, että toisen toimintaa et voi muuttaa, voit kehittää ja muuttaa vain omaa pölijää toimintaa.
- Vattukylänen
Ja sitte seuraavaksi koiranpaska keskustelu.
- Asiaa134
Koiranpaskattaja ja kusettaja taas asialla
- Josyhtäänjärkitoimii
Moottorikelkkojen käyttöä säätelevät tietyt lait ja normit.
Haapavedellä näyttää toistuvasti siltä,että näitä sääntöjä ja normeja rikotaan tahallaan.
Se on yleinen huolenaihe joka puolella pitäjää.
Kelkkailijoitten olisi syytä ottaa nöyrästi palaute vastaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399277Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748153Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681645977William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542437Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62146Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821789Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201727Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81561Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921517Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411410