NAETTEKO NYT

jaeaemaa

NAETTEKO NYT VAI MITAE?

3

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfrtgbv

      Poliisi varoittaa naisia kulkemasta yksin!

      Östersundissa Ruotsissa on tehty parin viikon aikana 20. 2. jälkeen 6 kuusi rikosilmoitusta naisiin kaduilla kohdistuneesta, tuntemattomien tekemästä väkivallasta. Suhteutettuna siihen, että Östersund on noin Rauman luokkaa väkiluvultaan, tekojen määrä on hälyttävä. Samaa mieltä on Östersundin poliisi, joka on antanut julkisuuteen varoituksen, jossa kehotetaan naisia välttämään yksin kulkemista. Poliisipäällikkö Stephen Jerand toteaa SVT:llä, että “tämä on vakavaa. Me suojelemme naisrauhaa ja siksi kerromme tämän”.

      Tapausten joukossa on sunnuntain vastaisena yönä tapahtunut raiskausyritys, 10-vuotiaiden tyttöjen häirintä linja-autoasemalla ja kaksi hyökkäystä yksittäisten naisten kimppuun.
      Kaikki hyökkäykset ovat tapahtuneet keskikaupungilla. Eräässä tapauksista hyökkääjinä oli kolme miestä. Heistä yksi on saatu kiinni hänen yritettyään poistua Saksaan. Jokin tässä saa epäilemään, että hyökkääjien nimet eivät ole esim. Sven Nilsson tai Mats Olofsson.

      Samaa epäilystä tukee myös Östersundin kaupunginhallituksen puheenjohtaja AnnSofie Anderssonin reaktio (sd.). Hän nimittäin arvostelee poliisin varoitusta. Anderssonin mielestä poliisin olisi tullut ottaa ensin yhteyttä kuntaan ja asiassa täytyy olla muita ratkaisuvaihtoehtoja.

      Kuten yleensäkin käy näiden ihmiskunnan vihollisten kannanottojen kohdalla, pakostakin tulee ihmetelleksi , mikä on tämän ulostulon syvempi sisältö. Mitä vaihtoehtoja? Antaa kultapossumuusukoiden jatkaa raiskaamista, ahdisteluja ja ryöstämistä? Vai julistaa naisille selityksettä ulkonaliikkumiskielto? Burkhapakko?

      Ottaen huomioon tapahtumamaan ja lausunnon antajan puoluetaustan, on nimittäin turha optimistisesti kuvitella, että Andersson viittasi mahdollisuuteen poistaa nämä häiriköivät ainekset ruotsalaisesta maisemasta karkoitusmääräyksellä, tai edes liikkumisvapauden rajoittamista näiltä kulttuurin rikastajilta.

      Lehdistötilaisuudessa puhuneet kolme poliisia totesivat, ettei Östersundissa ole koskaan ollut vastaavaa. Poliisipäällikön mukaan he eivät halua pelotella, mutta poliisi on saanut arvostelua esimerkiksi We are Stockholm -festivaalin tapahtumista ja tulee siksi nyt julkisuuteen. Ruotsissa nousi kohu kun DN paljasti sunnuntaina, että We are Sthlm -festivaaleilla oli kahtena viime kesänä tapahtunut seksuaalista ahdistelua. Poliisi ei ollut kertonut tapauksista julkisuuteen.

      Suomen poliisi: kiitokset siitä, että olette jo ottaneet monta askelta oikeaan suuntaan, jottei Suomessa kopioitaisi kaikkia Ruotsin traagisia virheitä. Paljon kuitenkin vielä tarvitaan, jotta valheille ja pimitykselle Suomessakin rakennettu korttitalo kaatuu ja päästään aloittamaan turvallisen hyvinvointivaltion jälleenrakentaminen.

    • jaeaemaa

      PAEAEMAEAERAENAE KUU

    • jaeaemaa

      Paeaekonttorin kautta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      164
      6075
    2. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1748
    3. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      11
      1646
    4. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1533
    5. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      441
      1426
    6. Ässät lähtivät eri teille

      Tämä on ilonpäivä 😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      113
      1140
    7. Oon mä susta mustasukkainen

      Mä tunnustan. Olen aina vähän jollain tapaa ollu susta mustis. Tottakai, koska rakastan sua. Mutta mustiskin vain terveellä tavoin. Ihan luonnollista
      Mustasukkaisuus
      150
      984
    8. Sohvi blörf

      Siellä se taas keekoilee kaupungilla ja kuvailee viattomia opiskelijoita instaansa. Kuvaa nyt vaan omaa tissivakoo ja bebaa jätä muut rauhaan ettei t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      831
    9. Jättäkää tuo Lumio nyt jo rauhaan!

      Mihinkään tuo avaus katosi? Säälittävää touhua kertakaikkiaan, harvoin tänne mitään kirjoittelen mutta tämä touhu alkaa mennä jo yli hilseen. Hävetkää
      Kauhava
      26
      742
    10. Rakas rakas rakas

      Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Rakas rakas rakas Oot kaikkeni sä ihana m
      Ikävä
      65
      664
    Aihe