oon 24 v mieshenkilö jolla on kauhee ummetus ollu jo pitkään, maha toimii ehkä kerran viikossa ja paskantaessa on kauhee kipu ja tuntuu että peräreikä repee. oon käyny lääkäris monta kertaa ja ne tutkimukset ei tosiaan oo kivoja, ihmettelen kui joku voi panna perseeseen, pienet tutkimusjutskatki sattuu niin maan perkeleesti! mul on liian pieni peräreikä, sitä pitäis suurentaa, joteski venyttää. onks kelleen tehty sellasta, millasta se on, sattuuko, auttaako paskakipuihin? mul on myös tosi pahat peräpukamat, ne pitäs kans leikata, kokemuksii. mul on todettu tulehdusta peräpäässä, ei voi leikata enneku tulehdukset on parantunu, mut tosi kova paska rikkoo aina uudestaan peräaukkoo ni tulee uus tulehus. Oon siis kierteessä! onks kellään samoi vaivoi ja mikä on auttanu?
ahdas peräaukko
5
4537
Vastaukset
- Neuvo
Jos ongelmana on diagnosoitu ahdas peräaukko niin siihen en osaa antaa mitään neuvoja, sen sijaan tuossa ummetusasiassa olen kuullut sellaista, että siihen kuulemma auttaa ainakin hivenen se, että pyrkii juomaan paljon päivittäin nestettä, jolloin uloste ei kuivu niin kivikovaksi, että se aiheuttaisi sitä kipua. Kokeile juoda enemmän ja oletko kokeillut tuotteita, joilla on laksatiivisia vaikutuksia? Tarkoitan, että kokeilepa jotain aspartaamilla ym. makeutettuja juomia, purkkaa tms. nyt jonkun aikaa, että edes nuo tulehdukset pääsisivät paranemaan. Eikö ne siellä lääkärissä antaneet mitään käytännön neuvoja sulle?
Lisäksi kannattaa syödä kuituja reilun nestemäärän kera; ruisleipää, mansikoita, leseitä puurossa ja hedelmiä, niin suoli toimii useammin, kun on jotain mitä kuljettaa siellä suolessa, silloin massa pysyy kosteana ja liikkuu eteenpäin, eikä jämähdä kivikovaksi kikkareeksi paikalleen, joka tulee vaivoin ulos kerran viikossa.
Oon itse kärsinyt pienenä kammottavasta ummetuksesta, joten vieläkin muistan minkälaista tuskaa se oli. Nyt aikuisena ei niitä ongelmia enää ole ollut. Tsemppiä sulle. - WeC
Tuskin se kuule ahtaasta peräaukosta on kiinni. Jos käyt kerran pari viikossa ulostamassa niin ei oo ihme jos uloste on kovalla ja tekee tiukkaa että mahtuu ulos. Kokeile noita asioita joita ylläoleva henkilö neuvoi. Noiden jälkeen maha ei oo enää kovalla ja tulehduksetkin pääsee paranemaan. Suosittelen myös että jätät rasvaiset/vähäkuituiset ruuat vähemmälle. Samoin kuin valkoiset jauhot (pullanmössöt ja valkoset paahtoleivät/pizzat).
Itselläni maha pysyy paljon paremmassa kunnossa kun litkin mustikkakeittoja/kiisseleitä. Niitä saa kaupasta. Pari desiä päivässä mustikkakeittoa niin sekin auttaa jo paljon. Ruisleipää ja runsaskuituisia muroja myös !- Vaikeaa
Peräaukko voi tosiaankin olla ahdas.Minulla on sisätautilääkäri sen havainnut,tähystyksen yhteydessä.Se venytettiin nukutuksessa.Olin yön tarkkailussa,koska kotona ei ollut aikkuista seurana. Ei ollut kivulias jälkeenpäin.Aikaisemmin minulla oli kovia kramppeja selässä ja.vatsassa ennen ja jälkeen ulostuksen.Myöskin oksetti.Ne vaivat katosivat.
- Anonyymi
On tasan sama
- Anonyymi
Voi tulla vähän myöhässä vastaus, mutta lääkäri voi tehdä viiltoja kramppailevaan sisempään sulkijalihaksen, mutta mahdollinen komplikaatio on se, että pierut ja uloste voivat karkailla sen jälkeen. Mulla myös liian ahdas peräaukko ja kramppaillut aina. Nyt haava mikä ei parane tuon vuoksi. En uskalla mennä leikkaukseen, koska en halua kulkea vaipan kanssa vahingossa pieruja päästellen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tyttäreni kuoli lihavuusleikkaukseen.
Miettikää kuiten 2 kertaa, ennenkuin menette lihavuusleikkaukseen.3127272Viiimeinen viesti
Sinulle neiti ristiriita vai mikä nimesi sitten ikinä onkaan. Mulle alkaa riittää tää sekoilu. Oot leikkiny mun tunteill662136- 1751817
epäonnen perjantain rikos yritys
onpa epäselvä kuva, tuolla laadullako keskustaa tarkkaillaan lego hahmotkin selvempiä151337- 1121277
Yllätyspaukku! Vappu Pimiä rikkoi vaikean rajapyykin yllättävässä bisneksessä: "Nyt hymyilyttää...!"
Wau, onnea, Vappu Pimiä, upea suoritus! PS. Pimiä tänään televisiossa, ohjelmatietojen mukaan hän on Puoli seiskassa vie81213Suomessa ei ole järkeä tarjota terveyspalveluita joka kolkassa
- Suomen väestötiheys 1.1.2022 oli 18,3 asukasta maaneliökilometriä kohden. - Uudenmaan maakunnassa asuu keskimäärin 181691200RÖTÖSHERRAT KIIKKIIN PUOLANGALLA.
Puolankalaisilla tehtävä ryhmäkanne itsensä yleintäneistä rötöstelijöista, sekä maksattaa kunnan maksama tyhmän koplan j541136Kirjoitin sinulle koska
tunnen sinua kohtaan niin paljon. Sydäntäni särkee, kun kätken ihastumisen, kaipauksen, sinua kohtaan tuntemani lämmön j411071Martina pääsee upeisiin häihin
Miltäs se tuntuu kateellisista. Anni Uusivirta on Martinan kavereita.2901009