Lestahellarit vauhdissa

Saisiko Pentikäisen klaani tähän maailmanlaajuiseen katasrofiin jotenkin lestadiolaiset kytkettyä.


http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016030721233298_ul.shtml

Hellareista puhumattakaan. Vähintään Maijan tarina kannattaa kirjoittaa uusimalla valheversiolla.

Vittulanjänghän Suurella Siunauksella

Kes/IsorintainenBlondi
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Entä Muhonen

Äänestä

No Muhonen on yksi viisasteleva vaeltaja joukossa tummassa.

Äänestä

Vl-opetuksen mukaan kaikki pienet lapset alle 7-vuotiaat ovat oikeassa uskossa eli vl:iä eli siinä mielessä kaikki peient uhrit ovat vl:iä.

Äänestä

Raiskattu entinen helluntailainen - kopio suoraan suomi24 palstalta:

"raiskattu ex-hellari 1.1.2014 18:08 ... Minua vuosia raiskannut helluntaimies vaipui aina aktin jälkeen polvirukoukseen sängyn viereen ja rukoili Jeesukselta ääneen "erehdystään" anteeksi. Joka kerta hän jossain vaiheessa kertoi, että nyt Jeesus vastasi, häntä ei enää syytetä taivaassa. Minulta hän ei pyytänyt anteeksi, haukkui vain huoraksi, ettei saisi "antaa" miehille, jos ei ole naimisissa. Sen sijaan helluntaimies vannotti, että jos minä Jeesukselta polvirukoiltua ja rukousyhteydssä anteeksisaatua syntiä alan muistella kenellekään, joudun tulimereen. Uskoin kaiken, pidin suuni visusti kiinni."

Äänestä
  • Helluntailaiset lasten hyväksikäyttäjät saavat jatkaa toimissaan, koska jumala antaa anteeksi. Jumala antaa synnit anteeksi - eli lasten seksuaalisen hyväksikäytön - ja sitten taas saa helluntalaisliikkeeseen kuuluva rikoksentekijä jatkaa toimissaan lasten parissa!

    Hei haloo, oletteko helluntailaiset tosiaan tätä mieltä?

    Lainaus Hesarin nettisivuilta:

    Uskonnollisissa yhteisöissä on paljastunut useita lasten seksuaalisia hyväksikäyttötapauksia. Hyväksikäytön uhrien parissa työskentelevä kouluttaja Pirkko Muhonen sanoo, että paljastuneet rikokset ovat vain jäävuoren huippu.

    Yhteisöissä on nyt alettu pohtia, kuinka hyväksikäyttötilanteissa toimitaan. Muun muassa helluntailiikkessä aiotaan luoda yhteinen käytäntö sen suhteen, saako hyväksikäyttäjä jatkaa tehtävissään.

    Nyt jo aikuinen helluntaiseurakunnan jäsen kertoo,

    kuinka nuorisotyöntekijä käytti häntä ja muutamaa muuta poikaa törkeällä tavalla seksuaalisesti hyväkseen

    monen vuoden ajan.

    Pojalle sanottiin, että hän on itse syyllinen hyväksikäyttöön.

    Nyt hän on yrittänyt selvittää asiaa liikeen sisällä.

    Hyväksikäyttäjä on myöntänyt teon.

    Hänet on palkattu erään seurakunnan pastoriksi

    seurakunnan vanhimmiston hyväksynnällä: heidän perustelujensa mukaan tekijä on sovittanut tekonsa Jumalan silmien edessä. Hyväksikäytetyn uskon seurakunnan vanhimmat ovat asettaneet kyseenalaiseksi.

    Hyväksikäytön uhrien parissa työskentelevä kouluttaja Pirkko Muhonen sanoo, että seurakunnissa vastaavaa tapahtuu paljon.

    - Jäävuoren huippu on vasta näkyvillä. Uskonnollisuudessa on sellaista, että kaikki täytyy antaa anteeksi ja peittää hengellisyydellä, Muhonen sanoo.

    Seurakunnissa painettu villaisella

    Esimerkiksi juuri helluntaiseurakunnissa on painettu villaisella useampiakin tapauksia, ja jopa tuomioistuimessa tuomittuja on saanut jatkaa työtään seurakunnissa.

    - Jumalan sanan julistajana tiedän, että Jumala antaa anteeksi. Jos synnit tunnustetaan, anteeksianto on ehdoton, selittää pastori ja Helluntaiseurakuntien Julistajat ryn puheenjohtaja Tapio Sopanen.

    - Kysymys on sitten siitä, voiko luottamus palautua tämmöiseen Jumalan sanan julistajaan.

    Suomen laki velvoittaa työnantajan selvittämään lasten parissa pysyvästi työskentelevien rikostaustan. Lastensuojelulaki taas velvoittaa ilmoittamaan poliisille tai lastensuojeluviranomaiselle hyväksikäyttöepäilyistä, mutta pappeja ja muita sielunhoitotyötä tekeviä sitoo vaitiolovelvollisuus. Ainakin evankelisluterilaisen kirkon piirissä rippisalaisuus on ehdoton.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ApostoliPaavaliPerfektio kirjoitti:

Saisiko Pentikäisen klaani tähän maailmanlaajuiseen katasrofiin jotenkin lestadiolaiset kytkettyä.


http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016030721233298_ul.shtml

Hellareista puhumattakaan. Vähintään Maijan tarina kannattaa kirjoittaa uusimalla valheversiolla.

Vittulanjänghän Suurella Siunauksella

Kes/IsorintainenBlondi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu