Olen siirtymässä ja hakemassa laadunvarmistus-tehtäviin. Mikä olisi realistinen palkkatoivomus? Lähinnä testipäällikön tai perus-testaajan hommia ajattelin.
QA porukan palkat?
9
7862
Vastaukset
- apina123456
Sellanen joku 1200€/kk vois olla sopiva. Ja banaani päivässä siihe päälle.
- Selenium78
Kuten nimimerkki jo vihjaa, "apina123456" ei ilmeisesti ole koskaan toiminut ammattimaisessa kehitysprojektissa.
Hyvä QA tehostaa merkittävästi ohjelmistokehitystä. Se ei tietenkään korvaa testiautomaatiota ja sen kehitystä, vaan täydentää sitä. Hyvä QA kuitenkin estää softapuolen sekoilun näkymisen loppukäyttäjälle asti ja säästää siinä kalleimmassa eli loppukäyttäjän kautta tulevassa palauteluupissa ja sitä kautta muodostuvissa kehityskustannuksissa. Valitettavan usein QA on myös se järjen ääni silloin, kun kiire on kovimmillaan ja aikataulupaineet sokaisevat koko muun tiimin.
Kaikenlaisella testauksella on muuten myös agilessa paikkansa; menetelmävalinnatkaan eivät maagisesti tee testaamisesta tarpeetonta. Melkein tekisi mieli väittää, että pahimmassa tapauksessa testaajasta tulee agilessa helposti myös speksaaja, kun määrittelypalaverit on syöty pois, mutta jostain maagisesti pitäisi keksiä mitä oikeastaan on tehtävä.
Testaajan palkka riippuu paljon paitsi omasta taustasta (työkokemus, koulutus) mutta myös toimenkuvausta. Myös testaajana kannattaa pyrkiä kartuttamaan monipuolista työkokemusta erilaisista tehtävistä. On erittäin iso plussa jos testaaja osaa myös testiautomaatiota: parempaa palkkaa testaushommista saa, jos pystyy automatisoimaan omaa testaustaan ja tekemään siten itsestään vähitellen (ja ainakin osittain sekä näennäisesti) tarpeettoman. Saattaapa käydä myös niin, että työnkuva siirtyy vähitellen myös speksauksen puolelle, jolloin devaajan ja testaajan tontinvälinen ero käy yhä vaikeammaksi määrittää. Niin devauksessa kun testauksessakin kannattaa pitää mielessä nyrkkisääntö: voisiko kone korvata minut tässä työssä? Jos vastaus on "kyllä" teet luultavasti työtä, joka ei tule jatkossakaan olemaan kauhean kovapalkkaista.
Palkka-asiaan en valitettavasti suoraan osaa sanoa mitään. - ratsastaaaurinkoon
Autmaattitestausmenetelmien yleistyessä sovelluksen testaus tulee osaksi sovelluksen tekemistä. Erilliset testaajat jäävät tarpeettomiksi. Auringonlaskun ala.
- Selenium78
On totta, että automaatiotestauksen merkitys korostuu varmasti tulevaisuudessa entisestään. Testien formalisointi automaattisesti suoritettaviksi ohjelmiksi ei kuitenkaan aina ole kannattavaa: pahimmissa tapauksissa automaattitestin kirjoittaminen voi olla satoja tai jopa tuhansia kertoja kalliimpi investointi kuin kertaluonteinen manuaalitestaus. Samaa virheajattelua näkee IT-alalla yleisemminkin: ylisuoritetaan yksinkertaisia tehtäviä siinä harhakäsityksessä, että kaikki pitää (tai ylipäätään edes voi) saada tehtyä täydellisesti.
Kansainvälisesti asiasta käytetään termiä overengineering: tehdään jotain tarpeettoman robustiksi tai monimutkaiseksi. Siinä vaiheessa kuin esität väitteen, että erilliset testaajat jäävät tarpeettomiksi olet tehnyt aika ronskilla kädellä overengineering-tyyppisiä olettamuksia:
QA on lisäksi myös paljon muutakin kuin pelkkää manuaalitestausta. Kuten jo aikasemmin kuvasin, hyvä QA ymmärtää myös milloin pitää automatisoida ja parhaassa tapauksessa toteuttaa vaaditut automaattitestit. Roolia kannattaa mielestäni venyttää tarvittaessa myös tuoteomistajuuden ja/tai projektinhallinnan suuntaan kuitenkaan unohtamatta, että tehtävän pääasiallinen tarkoitus on laadunvarmistus. - AutoMonkey
Selenium78 kirjoitti:
On totta, että automaatiotestauksen merkitys korostuu varmasti tulevaisuudessa entisestään. Testien formalisointi automaattisesti suoritettaviksi ohjelmiksi ei kuitenkaan aina ole kannattavaa: pahimmissa tapauksissa automaattitestin kirjoittaminen voi olla satoja tai jopa tuhansia kertoja kalliimpi investointi kuin kertaluonteinen manuaalitestaus. Samaa virheajattelua näkee IT-alalla yleisemminkin: ylisuoritetaan yksinkertaisia tehtäviä siinä harhakäsityksessä, että kaikki pitää (tai ylipäätään edes voi) saada tehtyä täydellisesti.
Kansainvälisesti asiasta käytetään termiä overengineering: tehdään jotain tarpeettoman robustiksi tai monimutkaiseksi. Siinä vaiheessa kuin esität väitteen, että erilliset testaajat jäävät tarpeettomiksi olet tehnyt aika ronskilla kädellä overengineering-tyyppisiä olettamuksia:
QA on lisäksi myös paljon muutakin kuin pelkkää manuaalitestausta. Kuten jo aikasemmin kuvasin, hyvä QA ymmärtää myös milloin pitää automatisoida ja parhaassa tapauksessa toteuttaa vaaditut automaattitestit. Roolia kannattaa mielestäni venyttää tarvittaessa myös tuoteomistajuuden ja/tai projektinhallinnan suuntaan kuitenkaan unohtamatta, että tehtävän pääasiallinen tarkoitus on laadunvarmistus.Lässyn lässyn. Kone hoitaa. Ja jos mitä ei pysty/kannata automatisoida niin niihin hommiin haetaan Afrikasta simpanssi hakkaamaan näppistä. Muuta ei sit tarvitakaan.
- Selenium78
"Lässyn lässyn."
Jos argumentoinnin taso on tämä niin eiköhän keskustelu ole päättynyt...
- Selenium78
Ps. jos QA/testaus kiinnostaa pääasiassa rahan takia, suosittelen vaihtamaan alaa. Ota sellainen ala mistä oikeasti tykkäät ja etsi sieltä se homma, mistä koet saavasi riittävän korvauksen.
- agilepagile
Mitään qa:ta mihinkään tarvita. Tuotanto on sitä varten et siellä asiakas testaa.
- QA-mies
Pitkällä tähtäimellä näin:
Testaajan palkka = devaajan palkka
Testauspäällikön palkka = projektipäällikön palkka
Palkkatoive riippuu ennen kaikkea firman yleisestä palkkatasosta.
Alkupalkaksi joudut pyytämään todennäköisesti hieman vähemmän, ennen kuin saat työnantajan vakuutettua siitä että olet oikeasti hyvä tyyppi joka tuottaa työyhteisölle myös epäsuoraa hyötyä olemassaolollaan.
Nimittäin kun kehitystiimissä on vastuullinen ja aktiivinen testaaja, niin laatu paranee automaattisesti, ja testaaja on silloin palkkansa ansainnut. Jos taas teet hälläväliä-asenteella pelkkää "apinatestausta", niin pysyt varmasti palkkakuopassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5194342Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183471Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842292Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762169Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.861486- 1571363
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641281Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1021276- 641188
- 841134