Uusi Kevyempi Vaihtoehto

Pitkiä_Hiilareita

4

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sukkakauppiaanparatiisi

      Tämäkin varmaan jotain jeppiksen pikku-callen filosofiaa... *huoh

    • Sisäsuomenmatruusi

      Huomaan että pastafareilla on useita minun ajatusmaailmaan yhteenkäyviä ajatuksia. Tosin on huomattava että missään ei mainita kultaisia käpyjä ja paria muutakaan asiaankuuluvaa juttua.

      • Vittumainen_Liisa

        Terveisii !

        Täältä kuun aurinkoiselta puoleltakin. Kuulinpa huhuiltavan, että siellä on pussinperällä tapahtunut historiallinen kääntyminen ja herääminen pitkästä ja tuskaisesta keskiaikaisesta talviunesta.
        Oli eilen illalla niin hyvä lentoilma, kirkas ja kuulas pakkaskeli. Että hyppäsin luutani selkään ja kissan tarakalle istutin. Sit lähdettiin punainen pitkä tukka takana hulmuten, hame korvissa kohden Pietarsaaren ilmatilaa, tapahtunutta ihmettä ihmettelemään.
        Kiertelin ja kaartelin suhistellen siellä lähiöiden ja omakotitalo alueiden yläpuolella kääntyneitä heränneitä etsien. Niin olivatkin kaupunkilaiset runsain joukoin lähteneet iltakävelyille siippojen ja koirien kera.
        Jotenkin kummallisen runsaita ja täyteläisiä olivat pipot ulkoilioiden päissä. Alta pilkotti ja kiilteli teräksisiä pastasiivilöitä. Jopa muutamalle sesselle oli pieni siivilä sievästi päähän aseteltu. Yhtään muovista halpaa ei näkynyt, laadun kaupungissa kun asuvat. Iloisin mielin astelivat lanteet natkuen. Leuka pystyssä ylpeänä uudesta iloisesta olostaan. Poissaolollaan loisti normaali pietarsaarelainen alakuloisuus ja alistunut alahuulen imeskely.
        Ilmeisesti haluttiin kuitenkin vielä pitää tämä uusi ihastus....pipossa. Niin on tuore vielä tämä uusi herääminen. Ei sitä varmaankaan halunneet naapureille ja muille veljille ja ihmisille kertoa tunnustaa.
        Ehkäpä he sitten keväällä riisuvat piponsa ja tulevat ulos.
        Pastafareina.
        Josko kesällä on kävelykadulla Pastafarien pastapäivät. Täytyy Liisankin lentää maukasta maistelemaan. Huuliaan kepsutinpunaisia nuoleskelemaan.


    • beethooven

      Pietarsaaren paras hinta-laatu suhde on kuitenkin mielestäni ilman muuta vanhusten mahtavalla kirpputorilla entisen tulitikkutehtaan tiloissa. Kuuluu jo kantapaikkoihini asioidessani siellä small townissa aina silloin tällöin. Joskin kuitenkin harvakseltaan vielä tätä nykyä valitettavasti mutta kuitenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2827
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      207
      1108
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      75
      1023
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      930
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      66
      848
    6. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      812
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      666
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      64
      655
    9. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      91
      637
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      568
    Aihe