siivoojien erottava Pamista

Kun eivät lähde yhteiskuntasopimukseen
1170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Röyhkeitä ovat eikä kiinnosta Suomen nousu. Voisivat perustaa Suomea riistävät raivohullut siivoojat ry.

Äänestä

Jaa, minä meinasin liittyä PAMiin, minun mielestäni siellä on ymmärretty että naisten pienistä palkoista ei enää ole varaa menettää mitään. Oma liittoni JHL taas kummastuttaa suostumalla sopimukseen joka kohtelee työntekijöitä eriarvoisesti.

Äänestä

Muutaman tunnin tai päivän lisätyö ei ketään tapa

Äänestä
  • Siivoustyö on jo nyt vedetty niin kiireiseksi että moni tekee osan työstä omalla ajallaan ilman palkkaa ja jättää lakisääteiset tauot pitämättä. Saattaapa ihan tappaakin jos vielä lisää pitää juosta. Tässä asiassa pitää ymmärtää se tosiasia, että esim. siivoustyö on raskasta työtä, moni muu homma on kevyempää.

    Äänestä

  • Höpötihöpöti. Itse olet työsi valinnut, jokaisella on valinnanvapaus.

    Äänestä

  • höpötihöööööö kirjoitti:

    Höpötihöpöti. Itse olet työsi valinnut, jokaisella on valinnanvapaus.

    Läheskään kaikki EI PÄÄSE siihen unelma duuniin jos TYÖPAIKKOJA EI OLE!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Toisten tyhmyys jaksaa hämmästyttää päivä päivältä enemmän.

    Äänestä

  • pamauspam kirjoitti:

    Siivoustyö on jo nyt vedetty niin kiireiseksi että moni tekee osan työstä omalla ajallaan ilman palkkaa ja jättää lakisääteiset tauot pitämättä. Saattaapa ihan tappaakin jos vielä lisää pitää juosta. Tässä asiassa pitää ymmärtää se tosiasia, että esim. siivoustyö on raskasta työtä, moni muu homma on kevyempää.

    Niinpä ja vielä kehdataan siitä pienestä palkasta edes harkita ottaa euroja pois.Osa-aikaisuus rehottaa niinkuin yleensä palvelualoilla

    Äänestä

Hoitakaa ekana ne lapsenne omaan piikkiin eikä työnantajan.

Äänestä
  • Kirjoittaja on selvästi "miesten mies" ja yhtään OMAA muksua tuskin on tai tulee olemaan?!

    Äänestä

Ei ole pakko olla pamissa, itse menin jo aikoja sitten ytk:hon ja olen säästänyt satasia vaikka samat edut on.

Äänestä

PAM:issa ja ei pahaa sanottavaa. Soitin kerran heille koska epäilin pomoni vetävän ns. omaan taskuun. Ei sen jälkeen vetänyt mutta jätin työpaikkanikin myös. Työtodistus oli hyvä, kait säikähti kun soitin ammattiliittoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


suomentuhoajat kirjoitti:

Kun eivät lähde yhteiskuntasopimukseen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu