paljonko on elementtien nostot?

rahaamenee

Mihinkä hintaan olette saaneet tilaelementtien nostot autosta perustuksille?

7

883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VITTuMIKaTONTTu

      Per Saukisen ei kannata rakentaa.
      T.myyjä

      • insinöörimyyjä

        Ei kannata kirjoittaa jos tiedä


    • BauHerr

      Riippuu kokonaan siitä, minkälaisen nosturin tarvitset. Järeämpi "hiab" on luokkaa 75 euroa, 75 tonnisen saa noin 100 tunti ja siitä hinta sitten nousee ja päälle tulee ALV siirtokulut.

      Vähemmän rakentavalle myyvät luultavasti kalliimmalla.

      Hinta on neuvottelukysymys.

    • kysyjämies

      Mitähän tuollainen tilaelementti painaa, jos ajattelee vaikka älvsbyyn,muuramen yms elementtejä? Et paljon vois kustantaa 3 tai 4 elementin nosto?

    • ex.kuski

      Nosturifirmat veloittaa tunneista, ei kappalemäärästä. Jos nostopaikka on valmisteltu ja kaikki meneee ok, niin muutaman tilaelementin asentaa paikoilleen parissa tunnissa. Samalla nostetaan usein myös kattotuolit ja niiden asentamiseen meneekin saman verran, tai ehkä hieman enemmänkin aikaa.

      Autonosturin (virallisemmin ajoneuvonosturin) koko määräytyy sen mukaan kuinka paljon taakka painaa ja kuinka pitkä nostomatka on. Tietysti myös nostokorkeus, mutta okt-elementtejä nostettaessa sillä on harvemmin merkitystä.
      Hinnan saat kysymällä paikkakuntasi autonosturifirmasta, mutta ota huomioon myös siirtokulut. Yleensä veloitus siirroista samalla paikkakunnalla on 2 tuntia x ??? €. Tuntihintoja en enää tiedä, sillä nosturia olen ajanut viimeksi vuonna 1994.
      Autonosturilla tarkoitan tämän näköistä laitetta, en nosturiautoa (hiab) http://www.sjoman.com/wp-content/uploads/2015/10/Grove-GMK-3055.jpg

      • ex.kuski

        Jäin vielä miettimään tilaelementi painoa.. Taisi olla keskimäärin luokkaa 1,5 tonnia, eli joku pienehkö 30 tonninen autonosturi nostaa tuollaisen elementin ~25 metrin päähän. Etäisyys mitataan nosturin kääntökehän keskipisteestä nostattavan taakan painopisteeseen, ei siis nosturin perävaloista ;-)


    • Tilaelekku

      Kuka nostaa Rovaniemellä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      75
      3577
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2684
    3. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      81
      2607
    4. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      58
      2408
    5. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      91
      2337
    6. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      248
      2082
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      43
      1902
    8. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      44
      1759
    9. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      15
      1471
    10. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      149
      1408
    Aihe