Mitä tapahtuu jos?

vitunsecuritas

Mitä tapahtuu jos tekee passiivista vastarintaa Securitaksen järjestyksenvalvojille? Onko järjestyksenvalvojalla oikeus hajottaa puhelin jos soittaa poliisit niiden väkivaltaisuuden takia tai ottaa videota? Miksi Securitaksen pitää aina retuuttaa ja repiä kiinniotettavalta vaatteet kun mikään ei tehoa enää ja kiinniotettava lupaa lähteä vartiointialueen ulkopuolelle.

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niintainäin1

      Onko siis nyt kyseessä poisto- vai kiinniottotilanne????
      Lainsäädäntö on hyvin yksinkertainen tuossa;
      "Jos poistettava, kiinni otettava tai turvallisuustarkastuksen kohteeksi joutunut koettaa vastarintaa tekemällä välttää poistamisen, kiinni ottamisen tai turvallisuustarkastuksen suorittamisen, taikka pakenee kiinni ottamista on oikeus käyttää sellaisia henkilön poistamiseksi tai kiinni ottamiseksi taikka turvallisuustarkastuksen suorittamiseksi tarpeellisia voimakeinoja, joita voidaan pitää puolustettavina, kun otetaan huomioon henkilön käyttäytyminen ja muut olosuhteet. Vastuuvapausperusteesta ja rangaistusvastuun lievennyksestä voimakeinojen käytön liioittelussa säädetään rikoslain 4 luvun 6 §:n 3 momentissa ja 7 §:ssä. (2.2.2007/105)"

      Eli jos päätät sitten vastustaa passiivisisesti toimenpidettä niin sekin vastustus saadaan aktiivisesti murtaa perustelluilla/puolusteltavina pidettävin keinoin. Eli tarvittaessa Sinut voidaan vaikka kantaa pois jos et itse suostu liikkumaan ja tilanne sitä edellyttää. Lisäksi kiinniottotilanteessa vartiointiliikkeen on ainakin vielä toistaiseksi soitettava itse poliisit paikalle asiaa selvittämään.

    • 6-4

      Mitäkö tapahtuu ? Kyse on rikoksesta nimeltä, järjestystä ylläpitävän henkilön vastustaminen, mistä tuomitaan sakkoa - kuusi kuukautta vankeutta. RL 17:6 §.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      85
      1778
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      120
      1194
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1070
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      946
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      74
      866
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      79
      808
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      806
    8. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      800
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      46
      800
    10. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      763
    Aihe