Onko kokemuksia tästä Sony DSC-P73 kamerasta mikä on nyt tarjouksessa 229€ Teknisissä ja Mustassa Pörssissä? Millainen kuvien laatu on, onko muotoilu hyvä, millaiset muistikortit tähän käyvät ja millainen tämän kameran videokuvaus on? Onko hintansa arvoinen?
Kiitoksia avusta jo etukäteen.
Sony Cyber-Shot DSC-P73
6
2871
Vastaukset
- MikeTheMechanic
hintalaatusuhde on kohdallaan... tämä tosin oli minun ensimmäinen digikamera ja voin sanoa että
hyvä on... 16mt vakiona, tosin lisämuisti on aavistuksen kalliimpaa kuin muissa... tosin muisti onkin sitten nopeampaa (kamera pystyy siten mpeg 30fps VGA tarkkuuteen)
pimeä kuvaus on tuottanut ongelmia mutta syy on kuvaajassa ei kamerassa...
tuohon joudut/kannattaa ostaa memory stick pro muistikortin 50-100e (64mt-512mt)
muuten tuo on aika valmis peli- amatööri
Ajattelinkin että pitää katsella vaikka 128mt tai 256mt memory stick pro tuohon. Huomenna voisi käydä Expertiltä ostamassa, näytti siellä olevan 219€ kun niiden nettisivuilta kävin katsomassa.
- amatööri
Kävin tänä aamuna kameran ostamassa. Kamera 219€, 256Mb Memorystick Pro 69€ ja kameralaukku 10€. Ihan hyvältä on kamera tuntunut, mitä sitä nyt olen ehtinyt koekäyttämään.
- KKK
Mä kävin ostamassa myös kyseisen kameran tänään. Ihan OK kameralta vaikuttaa näin alkuun...Kamera 64mt kortti.
- sonny
ja hyvin toiminut, kuvat ovat kameran hintaan nähden todella hyviä, eikä sitä normaali "harrastelija/sattunnainen" kuvaaja oikeastaan juuri parempaa tarttekkaan, ainahan parempia löytyy jos siitä ruvetaan puhumaan, mutta hintakin nousee sitä mukaa tietenkin,
kuvien siirto ohjelma jolla kuvia saa siirrettyä tietokoneella on hieman monimutkaisempi kuin esim. vanhassa HP:ssani, mutta tosin samanhintaiset HP:n kamerat on muuten todella paljon huonompia, nimimerkillä "ei ikään enää HP:n kameraa" :)- meikäläinen
Ajattelin itsekkin ostaa tuon Sonyn kameran, olihan siinä suomenkieliset ohjeet mukana? Entä voiko videokuvaa ottaa niin kauan kun kortilla riittää tilaa? Onko kuinka pitkä laukaisuaika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3834364Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483759KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1032705Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku92431Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei152249Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1521920Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181858- 1201826
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241419Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1551105