Tietääkö kukaan kertoa tarkemmin? Pienen tutkinnan jälkeen ei vaikuta mitenkään mielenkiintoiselta. Liittyy jotenkin sdp puolueeseen. Lähettelee tämäntästä rahankeruukirjeitä erioten vanhemmille ihmisille.
Solidaarisuussäätiö
jari-pekka--65
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Taidat puhua tästä, eli kansainvälisestä solidaarisuussäätiöstä.
"Toimiala: KSS perustettiin vuonna 1970 SDP:n solidaarisuusrahastoksi, joka antoi tukea mm. vapautusliikkeille Afrikassa ja Latinalaisessa Amerikassa. Vuosien kuluessa säätiöstä on kasvanut eri kansalaisryhmien tukema itsenäinen järjestö. Säätiön hankkeet ovat tätä nykyä monialaisia kehityshankkeita, joiden tavoitteena on parantaa kaikkein heikoimpien väestöryhmien, etenkin naisten ja lasten, asemaa ja toimeentuloa yhteistyömaissa.
Toiminta-ajatus: KSS:n kehitysyhteistyön tärkeimmät päämäärät ovat köyhyyden vähentäminen, demokratian, tasa-arvon ja ihmisoikeuksien edistäminen sekä ympäristönsuojelu. Paikallinen hankkeiden omistajuus, tasavertainen kumppanuus ja aito osallistuminen ovat kestävän kehityksen ennakkoedellytyksiä säätiön kehitysyhteistyössä."
Se tosiaan kerää rahaa yksityisiltä vapaaehtoisilta, mutta saa sitä myös ulkoministeriöltä ja yrityksiltä.
Tuon mäkin heti löysin. Tämä on sitä "virallista tietoa". Mulla vaan hälytyskellot soi heti, kun mukana on joku puolue.