Kiireellinen kysymys!

En tiennyt, että mille palstalle tää tulis laittaa, mutta koska ongelmani ovat mielenterveydellisiä, ajattelin tätä.

Mulla on aloitettu pitkästä aikaa uudestaan Ketipinor lääkitys. Olen ollut todella hölmö lääkkeen suhteen, sillä olen ottanut sitä enemmän kuin pitäisi, että saan unen päästä kiinni. Tuntuu etten saa enää luonnollisesti unta.
Maksimi annos pyörii 500 mg: ssa.

Oireiksi mulle on tullut seuraavanlaista (joiden epäilen johtuvan lääkkeestä):

- On ollut selkä kipeä aamuisin jo viikkoja, samoin vatsa (vatsakipu tuntuu enemmän olevan lihaksissa, kuin missään elimessä)
- Kuukautiset jääneet tulematta
- Eilen illalla lämpö nousi 38 asteeseen, aamulla lämpöä ei enää ollut
- Psyykkisesti vointini on huonontunut todella paljon! Olen kokoajan äreä, en mielelläni poistu asunnosta, sillä pelkotilat ovat voimistuneet, olen aivan tosissani myös sen suhteen, että ihmiset vihaavat ja tuijottavat minua, enkä voi tästä oikein kellekään puhua leimaantumatta hulluksi.
Myös masennus on päivittäistä. Mietin paljon itsemurhaa.

Mikä mulle on tullut tästä lääkkeestä? Onko tämä jo vakavaa ja mitä mun pitäisi tehdä?!
Olen soittanut terveyskeskukseen ja käynyt myös paikan päällä, mutta antoivat ajan vasta kuukauden päähän. Jos oireet pahenee, mun tulisi mennä päivystykseen.
Kun olen soittanut tasan kello 8.00 aamulla terveyskeskukseen, ei aikoja ole ollut yhtään aikaisemmin.
Kun kävin paikan päällä luukulla, sanoi sairaanhoitaja, että mun tulisi soittaa heti kahdeksalta sinne, koska ajat viedään kuulemma ensimmäisen puolen tunnin aikana käsistä! No mähän soitin! Eipä tunnu nykyään onnistuvan, että pääsisi tapaamaan lääkäriä.
Passittavat vain sairaanhoitajalle, joka ei sitten oikein osaa tehdä asialle mitään.
2<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mitäpä sivullinen voisi ongelmaasi puuttua, sanoa. Jos se lääkehoito on ainoa vaihtoehto niin se tie on vaan kuljettava loppuun.
Minulle kirjoitettiin vahvoja särkylääkkeitä nivelrikkoihin. En kuitenkaan ole niitä hakenut apteekista.
Ne vievät unenlaatua huonommaksi. Murentavat myös jo muutenkin alentunutta energiatasoa.
Psyyken sairauksiin en halua maallikkona ottaa mitään kantaa. Olen käyttänyt mielialalääkettä vuosia.
Luovuin niistä kun lääkäri/psykiatri sanoi; pärjäät ilmankin.

Äänestä

Keti nukuttaa vain ihan pienillä annoksilla < 20 mg , omasi 500 mg illassa taitaa olla rankan psykoosin annostus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ketiapiiniyliannostusko kirjoitti:

En tiennyt, että mille palstalle tää tulis laittaa, mutta koska ongelmani ovat mielenterveydellisiä, ajattelin tätä.

Mulla on aloitettu pitkästä aikaa uudestaan Ketipinor lääkitys. Olen ollut todella hölmö lääkkeen suhteen, sillä olen ottanut sitä enemmän kuin pitäisi, että saan unen päästä kiinni. Tuntuu etten saa enää luonnollisesti unta.
Maksimi annos pyörii 500 mg: ssa.

Oireiksi mulle on tullut seuraavanlaista (joiden epäilen johtuvan lääkkeestä):

- On ollut selkä kipeä aamuisin jo viikkoja, samoin vatsa (vatsakipu tuntuu enemmän olevan lihaksissa, kuin missään elimessä)
- Kuukautiset jääneet tulematta
- Eilen illalla lämpö nousi 38 asteeseen, aamulla lämpöä ei enää ollut
- Psyykkisesti vointini on huonontunut todella paljon! Olen kokoajan äreä, en mielelläni poistu asunnosta, sillä pelkotilat ovat voimistuneet, olen aivan tosissani myös sen suhteen, että ihmiset vihaavat ja tuijottavat minua, enkä voi tästä oikein kellekään puhua leimaantumatta hulluksi.
Myös masennus on päivittäistä. Mietin paljon itsemurhaa.

Mikä mulle on tullut tästä lääkkeestä? Onko tämä jo vakavaa ja mitä mun pitäisi tehdä?!
Olen soittanut terveyskeskukseen ja käynyt myös paikan päällä, mutta antoivat ajan vasta kuukauden päähän. Jos oireet pahenee, mun tulisi mennä päivystykseen.
Kun olen soittanut tasan kello 8.00 aamulla terveyskeskukseen, ei aikoja ole ollut yhtään aikaisemmin.
Kun kävin paikan päällä luukulla, sanoi sairaanhoitaja, että mun tulisi soittaa heti kahdeksalta sinne, koska ajat viedään kuulemma ensimmäisen puolen tunnin aikana käsistä! No mähän soitin! Eipä tunnu nykyään onnistuvan, että pääsisi tapaamaan lääkäriä.
Passittavat vain sairaanhoitajalle, joka ei sitten oikein osaa tehdä asialle mitään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu