sairaala kassi

Tiedän kyllä mitä suurinpiirtein kannattaa ottaa mukaan, mutta ajattelin kysäistä teiltä jos sattuis tulemaan hyviä vinkkejä. Elikkäs mitä olette ottaneet sairaalaan mukaan?
5701
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

mukaan eli suolaa ja sokeria. Omat tohvelit. Kirja.

Äänestä

juu itse söin suklaata suppareiden välillä, ja joku juotava kanssa on asiaa. Nuo tohvelit on hyvä, sairaalan tohvelit on tosi nihkeet kun en jaksanu aina sukkia laittaa. (oltiin kaksi viikkoa sairaalassa...) Sitten cd:itä tai kasetteja voi ottaa, oli ihan kiva kuunnella omaa musiikkia pikku ilokaasuhöyryissä ;) vaikka kovat kivut olikin. Kamera tietysti.. ja liivinsuojia!Ja sitten ne kotiutumisvaatteet pitää olla väljät!

Äänestä

yösiteitä,omat pesuvehkeet ja rasvat ja korvatulpat.

Äänestä

ottaa mukaan :-) ! Sairaalasta saat shampoon, saippuan, siteet, lääkkeet, ja sairaala vaatteet. Omia vaatteita ei välttämättä kannata siellä sotkea. Vasta kotiinlähtöön. Ja kuten sanottu, väljät vaatteet! Kestää jonkinaikaa, että kumpu laskeutuu (sisuskalut vetäytyvät) :-) Korvatulpat olis ollu tosi pop, jos useampi samassa huoneessa, niin aina siellä jotain elämää on yölläkin. Loppujen lopuksi olin niin väsynyt, että en herännyt edes siihen, kun verikoe otettiin :-D Ihmettelin vaan kovasti, kun tuloksia ilmoittelivat.. :-) Ehkä vähän jotain syömistä ja ajanvietettä. Jos olet "riippuvainen" esim. jostain voiteista, föönistä tms. niin sellainen (voi olla, ettei olo kovin kukkea :-) ). Ja muutama euro rahaa, että kanttiiniin pääsee. Mutta jos kovasti kiire tulee, niin eihän sitä juuri muuta ensihätään tarvitse, kuin äitiysneuvolakortin. Vauvalle voi ottaa myös kotiintuloa varten vaatteet, mutta nekin ehtii myöhemmin. Jos uskoo, että siippa siitä tehtävästä suoriutuu ;-)

Äänestä

Kiitoksia vastauksista. Eli kaikesta päätellen, vaikka kassi jäis kotiin niin ei huolta! Niinpä vähän ajattelinkin, että tuskin on mitään NIIN tärkeetä mitä siellä tarttis.
Kassia en vielä ole pakannut, mutta kamera odottaa jo eteisen pöydällä... ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


katjuli kirjoitti:

Tiedän kyllä mitä suurinpiirtein kannattaa ottaa mukaan, mutta ajattelin kysäistä teiltä jos sattuis tulemaan hyviä vinkkejä. Elikkäs mitä olette ottaneet sairaalaan mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu