ADHD:n hoito ja diagnososointi?

copypaste

1

455

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ADDnimimerkki

      Ehkä hyvä aloittaa siitä että Paula Heinonen on koulutukseltaan diplomi-insinööri eikä hänellä ole ravitsemustieteen, biologian tai lääketieteen koulutusta. Varmasti hän on kuitenkin perehtynyt aiheeseensa sillä yrityksensä toimesta kouluttaa ihmisiä ravintoasioihin. Muodolista pätevyyttä hänellä ei kuitenkaan ole näihin asioihin.

      ADHD ei selvästikään ole hänen vahvaa aluettaan. Taustatyöt oli kuitenkin tehty ja perustiedot listattiin ihan kivasti. Asentellisuus kuitenkin paistoi lävitse aika voimakkaasti lääkkeiden positiivisen vaikutukset "lääkärit väittävät että lääkkeet rauhoittavat" esitettiin hyvin skeptisessä valossa, mutta toisaalta samojen lääkärien kertomat haittavaikutukset hyväksyttiin sellaisenaan ilman että niiden yleisyyttä esimerkiks pyrittiin suhtuttamaan, eli onko niitä joka kymmenellä, joka sadalla vai joka tuhannella. Lääkkeillä on aina sivuvaikutuksia, mutta oleellista on miten yleisiä javakavia ovat ja miten nämä ovat suhteessa saatuun hyötyyn. Nyt tuo jäi lähinnä kauhisteluksi. Lähteenä tuntui olevan yksi artikkeli jota hän käytti tukemaan omaa käsitystään.

      Hyvä kuitenkin että ravisemukseen kiinnitetään huomiota ja esimerkiksi lasten sokerinsaantia pyritään pitämään alhaisena. Ravinto on tärkeä osa terveyttä ja se pitäisi saada kuntoon riippumatta muista hoidoista. Jotkut lapset voivat varmaan oirehtia ihan vain huonoa ravinnollista tilaansa ADHD:ta muistuttavilla oireilla.

      Täällä lääkärin käsitys ADHD:sta ja ravinnosta:

      http://www.adhd-liitto.fi/node/810?theme=mobi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1406
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1283
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1028
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      849
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      743
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      596
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      556
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe