Sähköhauska tuli taas

jaVatutsanonminä

Ai vittu kun on hauskaa seurata sähkölaskuja jota voi jo verrata paskanheittoon silmille.
Sähköstä maksan 40€ ja siitä kun se kulkee johdoissa elikkäs niin sanotusta siirrosta maksan 42€
Kyllä vituttaa niinkuin huomaatte ja kyse ei ole varattomuudesta vaan tästä sähkön kylkeen ympätystä siirrosta joka on hinnan tuplaamista,ei mitään muuta.
Eikö sähköstä maksetakin johtojen,muuntajien ja sähkötolppien kunnossapitämisen vuoksi?Ai hitto,sähköhän ei tule enää valtiolta vaan se myytiin sijoittajille ja nyt lahjoitamme siirtohinnan sen puolet sen ostaneille veijareille ja hintahan tulee nousemaan taas paljon ja kun kerran siirto kallistuu niin myös sähkön on kallistuttava.
Milloinkas alkaa veden siiromaksut,pihatien kulkumaksut,katuvalon valaisumaksu,aurinkomaksu,kameran salamankäyttö,taskulamppuvero,tulitikut ostoluville,kynttilät käyttöverolle maksu joo tässä muutama ehdotus.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaVatutsanonminä

      Sanoisin aiheen olevan kai tabu.

    • Raumalainen-

      Muutin muuten uuteen asuntoon viime vuonna ja sähkölaskuni tippui 60%. Entisessä yksiössäni sähkö maksoi 130 euroa/ 2 kk ja nyt viime sähkölaskuni oli 45 euroa tässä uudessa asunnossa. Maksoin siis vuosia ylihintaa sähköstä ja tein siitä valituksen ja luultavasti saan korvauksia yli 3000 euroa. Olin kyllä aikaisemmin ihmetellyt suurta laskua ja onneksi säästin laskut ja kuitit.

    • aporkinaali

      Kaikki bisnes perustuu kusetukseen ja valtio kusettaa eniten.

    • Vain_väliaikaisesti

      Täytyykin pistää nuo ehdotelmasi eri veroista ja maksuista asioista vastaaville ministereille, eiköhän sieltä näihinkin saada jokin vero tai maksu "väliaikaisesti".

    • jaVatutsanonminä

      Myös kesävaatevero,talvivaatevero olisivat hyviä!Talvivaatevero koostuisi pidettyjen vaatteiden kappalemäärästä ja kesävaatevero taas siitä mitä et kesällä pidä eli näitä talvivaatteita,vero siis pysyisi samana ympäri vuoden.Helppoa ja vitun kätevää!Vaatteiden päälläpidon kappalemäärä kirjattaisiin oikein lakiin ja pidät tai et niin sen mukaan verotetaan,eihän kukaan tervepäinen ihminen telkkarin uusintojakaan aina katso vaikka joutuu tästä roskasta pakkomaksamaan koko ajan.

      Ja hei,voitaisiin kilpailuttaa ja veronkeruun voisi vaikka ulkoistaa kuten täällä suomessa on tapana,antaa senkin rahavirran valua maailman pankeille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      162
      2569
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      701
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe