Lahden 80-luvun jengit

Kovia_olvatten

Kuka muistaa niitä 80-luvulla lahdessa olleita jengejä ja jengiläisiä? Oli Texas, Pirates ja mitä niitä nyt olikaan ...

22

6141

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isikertoi

      1750 luvulla oli Yrjö Aatami Kauraperän jengi Marolan talon torpassa
      Piti hollolalaiset ja orimattilalaiset pois lahesta .Puukotti jos näki

    • Hamamat

      Nykyään on vain Markku Heikkilän johtama kultamunien kimppapuolustusjärjestelmä Hennalassa.

    • 318

      Törmäsin tähän n.vuoden takaiseen kirjoitukseen ja ajattelin vastata. En tiedä mistään jengeistä tässä kaupungissa.Olen kyllä kuullut,että täältäkin löytyy joitain jengiläisiä.En tiedä pitääkö paikkaansa.Mikä on jengi? On kerhoja ja yhdistyksiä,sekä kaveriporukoita jne. Heitä ja meitä yhdistää joku tai jotkin asiat yleensä. Meillä se on rock´n´roll ,jenkki-autot ja hauskan pito.Muitten puolesta en voi kirjoittaa mitään. Me olemme kaveriporukka 80-luvulta ja vielä kasassa eli siis The Pirates.

      • ponytail

        Onneksi olkoon! Tämähän on parempi kuin näppis.Onnistuit sohaisemaan muurahaispesää .Joku pitkätukka wannabe veti heti herneen syvälle nokkaansa.Olisi varmaan halunnut olla rokkari,mutta kun ei raukka uskaltanut. Nyt sitten keksii näitä "hauskoja" nimimuunnelmia.Keep on rockin! Bileissä tavataan!


      • Anonyymi

        Jengit ja keski-ikäisten "bileet". Elämänkoulu tuoksahtaa vahvasti. Olisiko kannattanut esim. opiskella nuoruudessa naurettavan Amerikka-katoin sijaan?


    • The_Ripates

      Se on kyllä pelottavaa kun selässä lukee merirosvot. Oliko teillä papukaija olalla, puujalka, koukkukäsi?

      • pasko.housuus.loser

        Sulla on papukaija housuissas nokkimassa pientä pippeliäsi.


    • The_Tarepis

      Se oli varmaan kiva pyöriä Carrolsin edessä, ihan kuin olisitte olleet Amerikassa...

      • ime.stalinia

        ja sinä olit kuin Venäjälle kommari.


    • The_Parites

      Parilla oli kunnon merirosvotyyliin musta silmälappukin, muistelisin.

    • The_Tepiras

      Sellasta juttua pyöri Kopin aulassa että niilä on isot jutut mutta pienet munat...

    • kreisi_kavan

      Tais ponnari vetää itse herneen nenään kun tollaista kirjoittelee. Bileissä ei tavata kun siellä ei ole tyttöjä...

      • ponytail

        Oletkos itse ollut paikalla? Jos olet b-rapun poika,niin tiedät ,että näihin bileisiin ei kannata tulla. Teikäläisiä ei siellä ole!!!!


      • herännytvarhain

        Oletko Söyrilä?


    • ponytail

      Omistatko edes tiukkoja nahkahousuja?

    • ponytail

      Kuka urpo siellä nyt kommentoi mun nimimerkillä? Tietysti minulla on nahkahousut. Sellaiset jotka jättää pakarat paljaaksi.

      • Steefanihani

        Uuh. Onko sulla stringit jotka peittää vaan ihanan kutsuvan kiimareikäsi.


    • ponytail

      Nimenomaan. Haluatko kuvia?

    • Exlahtelainen

      Aszu oli pieni jengi ketkä myllytti paljon torilla ja rundilla

    • oksennusta

      Olivat sossun elättejä ja alkoholisteja tuskin kukaan enää elossa.

      • elämänkallutt

        Onneksi.


    • Anonyymi

      Ruolassa oli kova jengi, tais olla lähes 30 tyyppiä siinä, tossa-80 luvun seutuvilla. Tuli lättyyn vieraille helposti jos alko mieltään osottamaa. Ei sellasia porukoita enää ole missään ku siihen aikaan oli.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      269
      4911
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      89
      3384
    3. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      42
      3278
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      49
      2582
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1817
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1620
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      97
      1428
    8. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      12
      1227
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      70
      1027
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      144
      1025
    Aihe