Aurinkovero?

Kun mökkiin laitetaan aurinkosähköt, onko kiinteistövero sama kun verkkosähköistetyllä mökillä? Vaikka hintaero voi olla 10 tuhansia?
2815
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mielenkiintoinen kysymys. Pikku kooklaus tuotti seuraavan tuloksen.

http://www.finsolar.net/?page_id=2966&lang=fi

Selvää vastausta ei tuolla minusta löydy, muta toisaalla mainittiin "Aurinkopaneeli ei ole kiinteästi asennettu, joten sitä ei lasketa mukavuudeksi, verovalmistelija Luokkanen sanoo. " Vähän epämääräinen lausunto, sillä järjestelmät ovat nykyjaan kiinteästi asennettuja. Melkein lähtisin siitä, että suuritehoinen järjestelmä nostaa kiinteiton arvoa ja samalla kiinteistöveroa. Verottaja ei ole asiaan vielä herännyt.

Äänestä
  • Lainaus vero.fi palvelusta:

    "Vapaa-ajan asunnon varusteet, kuten vesi, viemäröinti, sähkö sekä wc, vaikuttavat korottavasti rakennuksen arvoon, ja sitä kautta kiinteistöveron määrään. Sillä, onko varusteet kunnallistekniikkaa vai itse kustannettuja ja ylläpidettyjä, ei ole vaikutusta kiinteistöverotukseen.

    Esimerkkejä mainitsemistasi varusteista:

    Vesijohtona pidetään rakennukseen kiinteästi asennettua vesijohtojärjestelmää, johon vesi tulee alueellisesta vesijohtoverkosta tai kaivosta (rengas- tai porakaivo) joko paineella tai pumpulla.

    Viemärinä pidetään rakennukseen kiinteästi asennettua viemäröintijärjestelmää, joka päättyy alueelliseen viemäriverkostoon, saostus- tai umpikaivoon tai pienpuhdistamoon.

    Vapaa-ajan asunnossa on sähkö-varuste, kun rakennus on liitetty sähköverkkoon tai siihen johdetaan 230V sähkövirta riippumatta sähköenergian tuotantotavasta.

    WC-varusteena pidetään vedellä huuhdeltavaa ja viemäriin liitettyä järjestelmää. Kemiallista käymälää tai sähköistä kuivakäymälää ei pidetä wc-varusteena eikä biokäymälää.

    Lisätietoa vapaa-ajan asunnon varusteista ohjeen kohdasta 4.3.4 Vapaa-ajan asunnon varusteet

    Jos kiinteistöverotiedoissa on korjattavaa, voit ilmoittaa niistä Kiinteistötiedot verkossa -palvelussa"

    Eli kun verottaja herää aurinkosähkön rakentamiseen mökeille, niin taannehtivat veroseuraamukset tulevat ikävänä yllätyksenä "ilmaisen" energian käyttäjille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xdcfvgf kirjoitti:

Kun mökkiin laitetaan aurinkosähköt, onko kiinteistövero sama kun verkkosähköistetyllä mökillä? Vaikka hintaero voi olla 10 tuhansia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu