turvakaukalon supistaja vastasyntyneelle?

kesävauva16

Meille on tulossa vauva kesän alussa ja tässä kaverilta saatiin vähän puuttuvia vauvatarvikkeita. Mm. Turvakaukalo löytyi, mutta kotona huomasin ettei siinä ollut supistajaa tallessa vastasyntynyttä varten. Kaveri sanoi, että yrittää kotoa etsiä mutta ei osannut sanoa, onko tallessa enää. Nyt mietinkin, onko supistaja ihan ehdoton ekojen kuukausien aikana, vai onko jollain menty alusta asti ilman supistajaa? Kaukalon merkki on NeoNato.

3

1956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jkdöps

      Riippuu varmasti vauvan koosta, lähemmäs viis kilonen istuu koppaan paremmin, kun se 2.5kg vauva. Omalla 2.6 ja 2.8kg vauvoilla supistaja on melko kauankin ollut käytössä. Kysele fb kirppareiden tail torin kautta tai jälleenmyyjältä "varaosia"

    • 1säpappa

      Minä taas en ole koskaan ennen kuullutkaan turvakaukalon supistajasta.

    • Ndkddk

      Meillä oli vauva ryhdittömässä asennossa, lysyssä ja vinossa,ilman supistajaa. Käytti sitä niin kauan kuin siihen mahtui.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      174
      3032
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      298
      2696
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      75
      1768
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      50
      1667
    5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      39
      1541
    6. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1316
    7. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      105
      1229
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      14
      1184
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      383
      1167
    10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1073
    Aihe